Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Sadzonki kalin

Kaliny to rosnące dość wysoko krzewy o kwiatach skupionych w kuliste kwiatostany bądź baldachy. Kwiaty mają koloru białego w większości odmian, ale są też dostępne o różowym zabarwieniu np. odmiana kaliny Bodnantskiej ‘Dawn’. W ogrodach sadzi się zazwyczaj kalinę koralową, hordwina bądź japońską. Z czego tylko niektóre odmiany mają kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Część odmian posiada kwiaty płonne, które nie zawiązują owoców. Czerwone, czarne bądź pomarańczowe jagody kaliny są raczej niechętnie zjadane przez ptaki. Są one też ciekawą ozdobą krzewu i utrzymują się nawet do końca zimy. Niektóre kaliny mają liście przebarwiające się jesienią na piękny złoto czerwony kolor. Kwitnienie kaliny przypada na wiosnę, dokładny termin zależy też od odmiany i stanowiska.

KALINA Bodnantska DAWN
szt.
KALINA Bodnantska DAWN
Cena: 28,90 zł
Kalina Burkwooda
Kalina Burkwooda
Cena: 24,90 zł
Kalina koralowa NANUM
szt.
Kalina koralowa NANUM
Cena: 21,90 zł
Kalina koralowa VIBURNUM OPULUS
Kalina koralowa VIBURNUM OPULUS
Cena: 17,90 zł
Kalina ESKIMO biała
Kalina ESKIMO biała
Cena: 37,90 zł
KALINA hordowina
KALINA hordowina
Cena: 23,90 zł
KALINA hordowina AUREOVARIEGATA SZCZEPIONA
KALINA hordowina AUREOVARIEGATA SZCZEPIONA
Cena: 49,50 zł
Kalina japońska GRANDIFLORUM
Kalina japońska GRANDIFLORUM
Cena: 17,90 zł
Kalina Japońska WATANABE
Kalina Japońska WATANABE
Cena: 35,90 zł
Kalina koralowa 'Compactum' na pniu
Kalina koralowa 'Compactum' na pniu
Cena: 40,50 zł
Kalina koralowa NANUM szczepiona
Kalina koralowa NANUM szczepiona
Cena: 40,50 zł
Kalina koralowa ROSEUM
Kalina koralowa ROSEUM
Cena: 28,90 zł
Kalina koralowa XANTHOCARPUM
szt.
Kalina koralowa XANTHOCARPUM
Cena: 23,90 zł
Kalina szczepiona hordowina VARIEGATA
Kalina szczepiona hordowina VARIEGATA
Cena: 52,90 zł
KALINA SZTYWNOLISTNA
KALINA SZTYWNOLISTNA
Cena: 47,90 zł

Kalina koralowa

Kalina jest to krzew niewymagający zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Nadaje się do sadzenia w dużych ogrodach jako soliter oraz do zestawień kolorystycznych z innymi większymi krzewami. Stanowisko może mieć zarówno słoneczne jak i w półcieniu. Dobrze rośnie na prawie każdej glebie, jest dość odporna na suszę. Stanowisko dla kaliny może być lekko ocienione, wtedy jednak nie kwitnie tak obficie. Bardzo dobrze rośnie na stanowiskach wilgotnych na przykład na brzegu oczka wodnego. Nadaje się do sadzenia w wyeksponowanych miejscach przy ścieżkach ogrodowych. Gleba średnio żyzna, wilgotna o pH od lekko kwaśnego do zasadowego. Tolerancyjna na suszę, aczkolwiek młode sadzonki warto podlewać w upalne dni. Cięcie kaliny należy przeprowadzać po kwitnieniu. Jest łatwa w uprawie i odporna na choroby.

Kalina odmiany

Kalina to krzew, który jest dość popularny w naszym kraju. Roślina ta rośnie naturalnie, ale można również spotkać ją w ogrodach przydomowych oraz na działkach. Kalina w ogrodzie to rozwiązanie, które powinno zadowolić każdego, kto chce mieć na swojej uprawie klasycznie wyglądające rośliny; mogą one być ciekawą alternatywą dla takich egzotycznych gatunków jak na przykład azalie.

Sadzonki kalin. Jakie odmiany są dostępne na polskim rynku?

Jeżeli zastanawiasz się nad hodowlą krzewu kaliny na swojej uprawie, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Różnorodność odmian (różnią się one np. pod kątem warunków uprawy, ale przede wszystkim wyglądu) sprawia, że z pewnością znajdziesz dla siebie wariant odpowiadający Twoim potrzebom. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre spośród dostępnych odmian. Warto, byś rozważył je podczas wyboru sadzonek kaliny do swojego ogrodu:

  • kalina koralowa Nanum,
  • kalina Bodnantska Dawn,
  • kalina Eskimo (k. biała),
  • k. Viburnum Opulus.

Kalina koralowa Nanum

Odmiana ta ma postać krzewu o przyciągającym uwagę, kulistym kształcie. Nanum to mozaika niewielkich, soczystozielonych listków oraz jasnych kwiatów o białej barwie; te ostatnie pojawiają się jednak dość rzadko. Z powodu swojego wyglądu kalina koralowa sprawdzi się w charakterze pojedynczej ozdoby lub grupy roślin.

Kolejnym atutem tej odmiany jest dobra odporność na niskie temperatury. Z drugiej jednak strony Nanum nie najlepiej znosi przedłużającą się suszę. Brak regularnego podlewania może doprowadzić nawet do obumarcia krzewu.

Kalina Bodnantska Dawn

Krzew Bodnantska Dawn zwraca na siebie uwagę przede wszystkim z powodu pięknego ukwiecenia o ciemnoróżowym kolorze. Warte uwagi są także listki, które początkowo intensywnie zielone, w okresie zmieniają swoją barwę na czerwoną lub nawet czerwonopurpurową.

W odróżnieniu od odmiany Nanum Bodnantska Dawn źle znosi niskie temperatury.

Kalina Eskimo (kalina biała)

Kalina na pniu Eskimo to kolejna odmiana, na którą warto zwrócić uwagę. Powodem jest kulisty pokrój (podobnie jak ma to miejsce w przypadku Nanum) oraz duże rozmiary: ok 1,5 metra wysokości oraz szerokości. Liście tego krzewu są błyszczące i ciemnozielone, a kwiaty śnieżnobiałe. Takie połączenie sprawie, że kalina biała sprawdzi się w przypadku właściwie każdej uprawy.

Kalina Viburnum Opulus

Kalina pachnąca Viburnum Opulus to jedna z większych odmian. Jeśli krzew ten wyrasta w sprzyjających warunkach, może on osiągnąć wysokość nawet czterech metrów, a dodatkowo się rozrasta. Kwiaty kaliny Viburnum Opulus przypominają swoim wyglądem ukwiecenie hortensji, co jest jedynie kolejnym atutem przemawiającym za wyborem tej odmiany.

Kalina w ogrodzie. Podsumowanie

Wyżej wymienione odmiany to tylko niektóre spośród wszystkich dostępnych w naszym kraju. Oprócz tego warte zainteresowania są także takie typy jak na przykład kalina japońska Watanabe, k. sztywnolistna czy Roseum. Niezależnie od tego, na którą odmianę się zdecydujesz, pewne jest jedno: zyskujesz piękną roślinę o (najczęściej) śnieżnobiałym ukwieceniu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl