Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 7 dni roboczych.

Sadzonki catalpy surmie

Catalpy to okazałe drzewa osiągające dość znaczne rozmiary. Jednak lata pracy ogrodników dały nam efekt w postaci wielu odmian o różnej sile wzrostu. Tak więc z powodzeniem możemy sadzić te drzewa nawet w małych ogrodach. Catalpa zwana inaczej surmią wymaga trochę cieplejszego klimatu niż panuje w naszym kraju. Dlatego lepiej jest ją sadzić w miejscach dobrze osłoniętych przed przeciągami i na południowych stokach. W przypadku ostrych zim w chłodniejszych rejonach należy ją zabezpieczyć. Ozdobą surmii są nie tylko piękne duże liście, ale też pojawiające się wiosna pachnące kwiaty. Surmia jest dobrym drzewem do sadzenia w miejscach gdzie panują upalne lata z niewielką ilością opadów. Także do ładnego wzrostu nie wymagają nawożenia, ich wagą może być podatność na choroby grzybowe, dlatego warto je sadzić jako solitery, aby był przewiew wokół korony.

Catalpa BIGNONIOIDES
szt.
Catalpa BIGNONIOIDES
Cena: 36,90 zł
Catalpa kulista AUREA
szt.
Catalpa kulista AUREA
Cena: 129,90 zł
Catalpa kulista NANA - 160 cm
szt.
Catalpa kulista NANA - 160 cm
Cena: 167,90 zł
Catalpa kulista NANA – 120 cm
szt.
Catalpa kulista NANA – 120 cm
Cena: 135,00 zł
Catalpa PURPUREA
szt.
Catalpa PURPUREA
Cena: 154,90 zł
Catalpa VARIEGATA szczepiona
Catalpa VARIEGATA szczepiona
Cena: 60,90 zł
Chitalpa taszkiencka SZCZEPIONA 130cm
Chitalpa taszkiencka SZCZEPIONA 130cm
Cena: 110,00 zł
Chitalpa taszkiencka SZCZEPIONA 80-90 cm
Chitalpa taszkiencka SZCZEPIONA 80-90 cm
Cena: 98,90 zł
Catalpa OVATA
Catalpa OVATA
Cena: 16,90 zł

Katalpa na pniu

Możecie w naszym sklepie oglądnąć jedne z najbardziej polecanych odmian do ogrodów w Polsce. Rośliny rosną w podkarpackim klimacie, więc są już od młodości hartowane do naszych warunków środowiskowych. Ciekawie wygląda odmiana catalpy purpurea o czerwonych liściach. Jest to odmiana osiągająca dość pokaźną rozpiętość korony – około pięć metrów. Jej liście przebarwiają się tylko na jesieni na kolor zielony, a przez całe lato cieszą oko ciemną, purpurową barwą. Warto  przyjrzeć się bliżej też odmianie nana, jest to szczepiona na pniu surmia, której wzrost jest mniej intensywny niż w przypadku normalnych odmian. Katalpa surmia jest zjawiskowym drzewem liściastym, pochodzącym z Azji. To ciepłolubna roślina, której główną ozdobą są przede wszystkim okazałe, egzotyczne liście, jak i dorodne kwiaty.

Katalpa surmia - charakterystyka

Drzewo katalpa w środowisku naturalnym dorasta nawet do 20 metrów, natomiast w Polsce do 10 m. Liście katalpy tworzą gęstą i rozłożystą koronę, która zachwyca w wersji klasycznej (surmia zwyczajna) oraz karłowatej (np. katalpa nana). Osiągają one nawet do 25-30 cm, są pokryte meszkiem, a ich kształt przypomina serce. Wiosną i latem podziwiać można pięknie pachnące kwiaty surmii (o średnicy do 6 cm). Drzewo prezentuje się wyjątkowo przez cały rok, gdyż kwiaty po przekwitnieniu zamieniają się w długie strąki (do 30-40 cm). Okres kwitnienia katalpy przypada na przełom czerwca i lipca, w zależności od odmiany kwiaty mogą być koloru białego, żółtego lub lekko różowego. Co ważne, karłowate drzewo surmia nie wytwarza owoców. Jesienią jego ozdobą są liście w odcieniach jasnego żółtego, a zimą brązowe strąki, które wiosną zastępowane są przez nowe kwiaty.

Catalpa odmiany

  • Nana (katalpa kulista)- najmniejsza odmiana tej rośliny, nie wytwarzająca kwiatów o koronie w kształcie kuli. Wysokość drzewa zależy od wielkości pnia, na którym szczepi się koronę. Catalpa Nana zalecana jest zwłaszcza do niewielkich ogrodów,
  • Aurea-  odmiana o średniej wysokości, wyróżniająca się jasnym, zielono-żółtym zabarwieniem liści, które osiągają nawet do 25 cm,
  • Purpurea- jej młode liście mają barwę brązowo-purpurową, lecz po pewnym czasie zielenieją. Purpurea cechuje się stożkową koroną osiągającą do 5 m szerokości, która wraz z wiekiem staje się owalna.

Inne znane odmiany katalpy:

  • Katalpa ovata (sumia żółtokwiatowa)- charakteryzuje się dużymi kwiatostanami w odcieniach żółtego. Wewnątrz kwiatów pojawiają się fioletowe kropki czy też cętki. Wzrasta do 15 metrów wysokości, a jej liście mają po 2 boczne klapy,
  • Katalpa speciosa (sumia wielokwiatowa)- odmiana ze stożkową koroną, wzrastająca do 15-20 metrów, ma mniejsze kwiaty, jednak większą ilość kwiatostanów,
  • Katalpa erubescens (sumia pośrednia)- stanowi mieszankę z dwoma rodzajami liśćmi (dwuklapowe i sercowate). Kwiaty tej odmiany są białe i zakwitają dopiero na przełomie lipca oraz sierpnia.

Katalpa szczepiona na pniu

W Polskich warunkach zastosowanie coraz częściej znajduje catalpa szczepiona na pniu. Są to odmiany o wysokości około 1,5-2m. Roślina ma formę okazałego drzewa z kopulastą i zadziwiająco szeroką koroną. Pień po zaszczepieniu nie przyrasta na wysokości, a na grubości, dzięki czemu ma się wpływ na wysokość katalpy. Katalpa szczepiona rozrasta się tylko przez rozwój korony, co ważne można ją kształtować przez cięcie. Surmia na pniu musi być sadzona przy palikach, w celu ochrony pnia i przeciwdziałaniu ewentualnemu uszkodzeniu korzeni. Najczęstszą spotykaną odmianą katalpy na pniu jest "Nana".

Katalpa surmia - wymagania

Surmia preferuje południowe stanowiska, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najlepsze do jej uprawy będzie podłoże żyzne, przepuszczalne, lekkie i dosyć suche. Jego odczyn powinien być obojętny albo lekko zasadowy. Sadzonki katalpy nie są w pełni mrozoodporne, a więc przed zimą należy je odpowiednio zabezpieczyć (włóknina, słomiane maty). Katalpa nie będzie się dobrze rozwijała na glebach gliniastych, ciężkich oraz podmokłych.

Catalpa surmia jest dobrym wyborem jako pojedyncze sadzone drzewo, które będzie stanowiło główną ozdobę ogrodu. Doskonale sprawdzi się na terenach miejskich.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl