Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 7 dni roboczych.

Brzoskwinie i nektarynki

Brzoskwinie i nektarynki są to drzewa owocowe wymagające od nas specjalnej troski. Jednak smak ich owoców wynagradza cały trud. Pod nie wybieramy miejsca słoneczne z południową wystawą osłonięte od wiatrów północnych, wschodnich i zachodnich. Dobrze jest im znaleźć miejsce przy murze od południowej strony. Ciepło nagromadzone w nim oddawane nocą podnosi temperaturę najbliższego otoczenia. Młode, posadzone drzewa trzeba zabezpieczać przed zmarznięciem poprzez kopcowanie oraz okrywanie matami słomianymi. Starsze są bardziej odporne. Owoce brzoskwiń są małe do dużych pokryte kutnerem. Kolor skórki jest od zielonego po pomarańczowo czerwony. Miąższ jest aksamitny, smaczny w zależności od odmiany biały lub żółty. Nektaryny są jeszcze bardziej ciepłolubne i wrażliwe jak brzoskwinie. Jednak ich owoce są warte poświęconego im czasu. Najlepiej sadzić je przy budynku od strony południowej. Ziemia pod nie powinna być żyzna przepuszczalna i lekko wilgotna. Najlepiej reagują na nawozy organiczne jak kompost czy obornik. Gałęzie mają wiotkie i przy dużym urodzaju trzeba je podpierać albo prowadzić drzewo po kracie. Owoce są pyszne, słodkie i winne zarazem z ogromną ilością soku. Skórka delikatna i gładka.

Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
Cena: 25,90 zł
Brzoskwinia HARNAŚ
szt.
Brzoskwinia HARNAŚ
Cena: 38,90 zł
Brzoskwinia i Morela na JEDNYM drzewie DUO
Brzoskwinia i Morela na JEDNYM drzewie DUO
Cena: 30,90 zł
Brzoskwinia INKA
szt.
Brzoskwinia INKA
Cena: 25,90 zł
Brzoskwinia REDHAVEN
Brzoskwinia REDHAVEN
Cena: 25,90 zł
Brzoskwinia RELIANCE
Brzoskwinia RELIANCE
Cena: 25,90 zł
Brzoskwinia ROYALVEE
Brzoskwinia ROYALVEE
Cena: 25,90 zł
Brzoskwinia SATURN
szt.
Brzoskwinia SATURN
Cena: 25,90 zł
Brzoskwinia VELVET
Brzoskwinia VELVET
Cena: 25,90 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
Cena: 29,90 zł
  • nowość
Nektarynka FANTASIA
szt.
Nektarynka FANTASIA
Cena: 29,90 zł
Nektarynka HARCO
szt.
Nektarynka HARCO
Cena: 29,90 zł
Nektarynka HARCO w DONICZCE
Nektarynka HARCO w DONICZCE
Cena: 38,90 zł

Brzoskwinie i nektarynki to ciepłolubne drzewka o pysznych owocach

Brzoskwinie to drzewka owocowe, które potrzebują dużo ciepła. Owoce są słodkie, soczyste i mają piękny zapach. Nic dziwnego, że wielu osobom marzą się drzewka brzoskwini w ogrodzie. Mogą być spokojnie uprawiane w polskim klimacie, choć początkowo wymagają trochę czasu i zaangażowania. Kwiaty brzoskwini są bladoróżowe, a owoce są soczyste, słodkie i mają przyjemną, meszkowatą skórkę. Podobnie jak brzoskwinia, również nektarynki preferują gleby ciepłolubne, a pielęgnacja drzewa nektarynki opiera się głównie na jego przycinaniu. Jeśli o to zadbamy, będzie pięknie owocować.

Jakie odmiany cieszą się największą popularnością?

Najczęściej są to odmiany odporne na mróz, czyli na przykład odmiana brzoskwini Reliance, która dojrzewa w połowie sierpnia i najlepiej nadaje się na przetwory. Inna odmiana to Velvet, która ma małe, bardzo słodkie owoce, skórki raczej nie są omszone. Warto wspomnieć o odmianie Inka, również deserowej, ma ona duże i okrągłe owoce, z charakterystycznym czerwonym rumieńcem. Jak chodzi o nektarynki to odmiana Fantasia jest bardzo plenna, wymaga corocznego przycinania, a owoce są duże z jasnopomarańczową skórką, w smaku zarówno słodkie, jak i lekko kwaskowate. Preferuje stanowisko słoneczne i zaciszne.

Jeśli chcemy mieć brzoskwinie i morele na jednym drzewie, wystarczy kupić odpowiednią sadzonkę 2w1. Taka sadzonka ma około 150 cm i będzie dawać owoce w postaci brzoskwini rakoniewickiej i moreli zaleszczyckiej. Ta pierwsza silnie wzrasta i ma aromatyczne, omszone owoce, jest odporna ma mrozy i szkodniki. Z kolei morela obficie owocuje, jest soczysta i bardzo smaczna.

Kilka słów o sadzonkach brzoskwini i nektarynki

Przede wszystkim dla brzoskwini szukamy ciepłego, nasłonecznionego miejsca, osłoniętego przed wiatrem. Sadzonki brzoskwini sadzimy na przepuszczalnym podłożu, z obojętnym pH. Sadzonki brzoskwiń są delikatne i tylko w odpowiedniej warunkach pozwolą na wyhodowanie drzewka z owocami. Szczepienie brzoskwini najlepiej prowadzi metodą okulizacji śpiącym oczkiem, od lipca do sierpnia. Szczepienie jest ważne w celu zmiany siły wzrostu oraz dostosowania zaszczepionej odmiany do warunków gleby i klimatu.

Natomiast nektarynka to odmiana brzoskwini bez meszku, głównie różni się tym, że potrzebuje większego przerzedzania. Można ją sadzić w ogrodach, jak i w pojemnikach. Podobnie jak brzoskwinia ma pyszne, odżywcze owoce, o walorach smakowych i zdrowotnych, które cieszą się dużą popularnością. Nektarynka jest samopylna, a sadzenie gołego korzenia najlepiej jest zrobić wiosną i sadzić je od południowej strony budynku. Jak było wspomniane, przycinanie nektaryny jest bardzo ważne, bo pobudza jej wzrost. 

Warto zdecydować się na uprawę zarówno brzoskwini, jak i nektarynki, która początkowo wymagająca, odwdzięczy się w postaci pięknych i pysznych owoców, mało kalorycznych z mnóstwem cennych witamin i wartości odżywczych. Idealnych do jedzenia na surowo, jak i na smakowite przetwory na zimę. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl