Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Liliowce ogrodowe

Liliowce ogrodowe są jednymi z najładniejszych bylin. Są to rośliny które mogą być sadzone w każdym praktycznie ogrodzie i na prawie każdej glebie. Charakteryzują się przepięknymi kwiatami rosnącymi na łodygach górujących nad całą kępą wąskich liści. Kwiaty liliowców kwitną jeden dzień, ale na jednym pędzie potrafi ich się rozwinąć dość dużo. Z tego też powodu kwiaty te zwane są liliami jednodniowymi, taką też mają angielską nazwę. Polska jest jednym z krajów z bogatą historią hodowli wartościowych odmian liliowców.

Piękne kwiaty na liliowcach pojawiają się latem, tuż po przekwitnieniu kosaćców. Także zdobią ogród w momencie kiedy bardzo dużo innych gatunków roślin ogrodowych już przekwitło. Wymagania liliowców nie są zbyt duże. Mogą rosnąć również w glebie mniej żyznej. Są wytrzymałe na suszę pod warunkiem, że zdążą się ukorzenić. Liliowce ogrodowe zaliczane są do roślin długowiecznych. Z powodzeniem możemy je sadzić w półcieniu, jedynym mankamentem jest wtedy mniejsza ilość kwiatów. W Chinach liliowce wykorzystywane są w kuchni, a kiedyś były tak zwanym pokarmem głodowym.

Poza okresem rozwoju kwiatów liliowce cieszą oko wspaniałymi kępami trawiastych liści. Liliowce to bardzo uniwersalne, ładne i atrakcyjne rośliny do ogrodu. Można je komponować w ogrodzie z:

  • trawami;
  • funkiami;
  • krzewami.

Dobrze wyglądają liliowce w kompozycjach wielogatunkowych na rabatach rosnących w cieniu, a także w słońcu. Tworzą też udane połączenie z rozłożystymi krzewami kwitnącymi wiosną, można z nich wykonać również rabatę wokół tui, w ten sposób zakryjemy dolny odcinek pnia drzew. Niektóre gatunki liliowców osiągają dość duże rozmiary i rozrastają się więc musimy pamiętać o przeznaczeniu im odpowiedniej ilości miejsca.

Liliowce to idealne rośliny dla początkujących ogrodników. Rzadko chorują i praktycznie udają się w każdej glebie. Poza tym ich piękny wygląd będzie dla nas wspaniałą nagrodą za trud jaki im poświęcimy. Są to też rośliny, które potrafią wybaczyć dużo błędów, jakie popełniają początkujący.


Wszystkie produkty

szt.
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl