Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Sadzonki lipy

Lipy to jedne z najbardziej majestatycznych i okazałych drzew we florze polskiej. Jej wartość określa nie tylko piękny wygląd, ale też użyteczność. Drewno zdobyło sobie uznanie w produkcji instrumentów muzycznych, uli oraz rzeźbiarstwie. Jest miękkie w obróbce i wiele rzemiosł ludowych opiera swoje wyroby na nim. Samo drzewo jest chętnie sadzone w parkach oraz dużych ogrodach. Kiedyś obsadzano nimi aleje do dworów i wzdłuż dróg. Kwiaty lipy mają dużo nektaru przez co jest to cenione drzewo przez pszczelarzy. Miód lipowy jest uznawany za jeden z najbardziej wartościowych. Suszone kwiatostany są używane do produkcji naparów o właściwościach zdrowotnych. Z orzeszków lipy można wytwarzać również preparaty lecznicze oraz olej. Lipa to majestatyczne drzewo, o wielu dostępnych odmianach. Niestandardową propozycją jest lipa szerokolistna Laciniata o ciekawie powycinanych liściach, które stanowią interesujący wzór. Natomiast chcąc zbudować aleje lipowe warto sięgnąć po odmiany takie jak Rancho czy Fastigiata. Dla chcących mieć w ogrodzie niewielkiej wielkości lipę najlepszym wyborem będzie odmiana Lico szczepiona na pniu, jej wzrost ograniczony został do około 5 metrów. Dzięki temu pasuje nawet do niewielkiego ogrodu, w którym duże drzewo przytłaczałoby perspektywę.

Lipa AMURSKA
szt.
Lipa AMURSKA
Cena: 35,90 zł
Lipa APALLASKA miododajna
Lipa APALLASKA miododajna
Cena: 47,90 zł
Lipa Drobnolistna
szt.
Lipa Drobnolistna
Cena: 32,50 zł
Lipa drobnolistna GREENSPIRE
szt.
Lipa drobnolistna GREENSPIRE
Cena: 62,90 zł
Lipa drobnolistna LICO
szt.
Lipa drobnolistna LICO
Cena: 65,90 zł
Lipa RANCHO 150 cm w donicy
szt.
Lipa RANCHO 150 cm w donicy
Cena: 59,50 zł
Lipa szerokolistna FASTIGIATA
szt.
Lipa szerokolistna FASTIGIATA
Cena: 58,90 zł
Lipa szerokolistna LACINIATA
Lipa szerokolistna LACINIATA
Cena: 62,90 zł
Lipa srebrzysta SILVER GLOBE
Lipa srebrzysta SILVER GLOBE
Cena: 68,90 zł
Lipa Strzępolistna
Lipa Strzępolistna
Cena: 52,90 zł

Gatunki lipy - lipa drobnolistna a szerokolistna

Lipa jest drzewem wyjątkowo cenionym, ze względu na swoje walory estetyczne, jak i zastosowania. Dzięki jej uniwersalności możemy ją obserwować zarówno w ogródkach domów jednorodzinnych, jak i w parkach. Jednak czym różnią się poszczególne gatunki oraz jaki sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku? Choć wyróżniamy wiele gatunków lipy, do tych najpopularniejszych należy lipa drobnolistna oraz szerokolistna. Ten rodzaj drzewa liściastego możemy napotkać zarówno na terenie Azji zachodniej, jak i Europy. Najczęściej widzimy ją w pokaźnej, wysokiej formie, liczącej nawet 30 metrów wysokości, jednak bez problemu możemy znaleźć odmiany przyjazne warunkowym podwórkowym, które będą sięgać zaledwie kilka metrów. Liście są łatwo rozpoznawalne ze względu na okrągło sercowy kształt i specyficznie zakończony wierzchołek. W okresie kwitnięcia na drzewach pojawiają się jasnożółte kwiaty o długiej szypułce. Lipy należą do drzew długowiecznych i często osiągają wiek 400-500 lat jednak udokumentowano wiele przypadków, gdzie lipy przetrwały 1000 lat, a nawet więcej. Ten gatunek drzewa liściastego jest spotykany rzadziej od lipy drobnolistnej, jednak możemy ją znaleźć na wielu terenach Europy i Turcji. Imponuje swoim wzrostem, ponieważ może osiągać nawet z 40 m wysokości. Zarówno liście, jak i kwiaty są pod wieloma aspektami podobne do tych występujących u lipy drobnolistnej, jednak wyróżniają się znacząco większym rozmiarem. Ten gatunek jest w stanie przetrwać nawet 1000 lat.

Lipa w ogrodzie - różne odmiany

Choć przeważnie widzimy lipy o imponującej wysokości kilkudziesięciu metrów, bez problemu możemy znaleźć odmiany, które sprawdzą się nawet w drobniejszych ogrodach. Sadzonki lipy drobnolistnej odmiany lico są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które posiadają ograniczony teren niepozwalający na drzewa o pokaźnych rozmiarach. Ta odmiana rośnie niezwykle powoli i osiąga około 5 metrów wysokości. 

W przypadku większego ogrodu równie dobrym wyborem może okazać się sadzonka lipy szerokolistnej fastigiata. W okresie 10 lat osiągnie 2 metry wzrostu, natomiast z biegiem czasu może urosnąć do około 15 metrów. Charakteryzuje się wąską kolumnową koroną i wyprostowanymi gałęziami.

Zastosowania lipy

Poza walorami estetycznymi lipa znalazła swoje zastosowanie również w przemyśle leczniczym, żywieniowym, jak i kosmetyce. Lipa jest stosowany niezwykle często przy przeziębieniu. Picie naparu z lipy pomaga łagodzić kaszel oraz ból głowy. Równie dobrze sprawdzi się w stanach gorączkowych, jako środek napotny, który może okazać się pomocny podczas przechodzenia grypy czy anginy. Jednym z najbardziej cenionych rodzajów miodu jest właśnie ten lipowy. Jest ceniony przez ekspertów ze względu na swój wyjątkowy smak, jak i właściwości lecznicze. Dodawanie go do ostudzonej herbaty, czy deserów zapewni nam źródło witamin z grupy B oraz magnezu, potasu, czy manganu. Spożywanie naparów z dodatkiem miodu lipowego wykazuje również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wiele osób spożywa go regularnie w celu podniesienia swojej odporności. Właściwości lipy znalazły swoje miejsce również w przemyśle kosmetycznym. Jej ekstrakt zawarty w kremach czy tonikach reguluje nadprodukcję sebum odpowiedzialną za trądzik oraz napina i ujadania skórę. Dzięki temu sprawdzi się zarówno w przypadku młodzieńczej, wrażliwej cery ze skłonnościami do niedoskonałości, jak i w przypadku cery dojrzałej, wymagający specjalnego traktowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl