Barwinek Pospolity ALBA

0 Towar niedostępny
Ilość

Przerwa zimowa, wznawiamy wysyłki od około 25 marca.

Barwinek Pospolity ALBA

Vinca minor 'Alba'

Stan: P-9

Wiek sadzonki : 2 letnia

Wysokość : ok. 10-15 cm

Barwinek pospolity 'Alba' to niska, bo zaledwie 15- maksymalnie 30cm szybko rosnącaroślina okrywowa.

Tworzy on gęste dywany złożone z drobnych, ciemnych, gęsto ułożonych, zimozielonych liści, co sprawia, że jest to doskonała roślina zadarniającą. Krzewinka dodatkowo na przełomie kwietnia i maja rozjaśnia ciemniejsze zakątki ogrodu, w których tak chętnie rośnie, drobnymi, lecz licznymi biały kwiatami. W tym terminie roślina najobficiej kwitnie, kolejne kwitnienia powtarza aż do września, ale z mniejszą siłą. 

Zdecydowanie najlepszym miejscem do uprawiania barwinka jest półcienisty zakątek ogrodu, w którym roślina będzie mogła zakryć nieestetyczne "gołe" miejsce pod wyższymi drzewami i krzewami. Barwinka możemy posadzić również w głębokim cieniu (mnie niż 3 godziny słońca dziennie), gdzie również będzie gęsto rósł, lecz może mniej obficie kwitnąć.

Jako że jest to roślina bardzo wytrzymała, przy zapewnieniu większej ilości wody w podłożu (stale wilgotna ziemia), uprawa jej uda się nawet w pełnym słońcu. Wymagania wilgotnościowe są takie, że gleba powinna być stale, lecz umiarkowanie wilgotna, co w miejscach cienistych i półcienistych jest najłatwiej uzyskać.

Gleba powinna być dobra - żyzna i próchnicza o odczynie lekko kwaśnym. Dla roślin ważne jest jedynie, jaka gleba znajduje się w obrębie ich systemu korzeniowego, a przy tak niewielkiej roślinie wystarczy podczas sadzenia wypełnić dołek dobrą ogrodniczą ziemią (kompostową), która zaspokoi jej wymagania.

Stosowany często w trudnych do uprawy miejscach ogrodu barwinek sam nie wymaga szczególnej uwagi gospodarza. Z tego powodu często wykorzystywany jest w publicznej zieleni miejskiej.  Dodatkowo roślina jest mrozoodporna i dobrze zimuje pod warstwą śniegu.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl