Przerwa zimowa

 

Wysyłki rozpoczynamy w połowie marca 2018r.

59image1758
  • nowość

Figowiec północny PERETTA

28 Towar dostępny - 28 sztuk
Wysyłka w: 5 dni
24,90 zł 24.90
dodaj do przechowalni
Ilość

Figowiec Północny Peretta

Ficus carica 'Peretta'

Stan : pojemnik C-2

Wiek sadzonki : 2 letnia

Wysokość : ok. 20-30 cm

Figowiec osiąga pokrój krzewu, jednak formując go można uzyskać kształt niewielkiego drzewa do ok. 2,5 m wysokości. Posiada duże, od spodu omszone liście. W naszych warunkach klimatycznych figowce zrzucają liście na zimę, jednak w cieplejszych rejonach są roślinami zimozielonymi. Kwitnienie następuje wiosną, natomiast owoce dojrzewają jesienią. Wielkie w kształcie gruszki o wadze nawet do 120 g. W smaku są słodkie, mięsiste i bardzo aromatyczne. W miarę dojrzewania skórka ciemnieje, aż do uzyskania brązowo - fioletowej barwy i staje się miękka. Oznaką dojrzałości owocu jest ponadto zwisanie w dół.

STANOWISKO

Aby cieszyć się smacznymi owocami oraz ładną i zdrową rośliną należy wybrać dla figowca odpowiednie stanowisko. Gleba powinna być dobrze zdrenowana o odczynie zasadowym, polecana jest gliniasta, bądź mady. Następnym ważnym punktem jest osłona od wiatru i mrozu. Figa to roślina z południa w związku z tym nie jest odporna w pełni na nasze warunki klimatyczne. Dlatego warto jej zapewnić południową ekspozycję, a jeszcze lepiej zachodnio-południową. Po pierwszych przymrozkach kiedy roślina straci liście należy ją okryć. Zarówno korzenie jak i gałęzie.

Z powodzeniem można uprawiać figę w donicy na balkonie czy tarasie. Należy wtedy pamiętać o przesadzaniu co 2 lata do donicy większej o 2 cm. Gleba taka sama jak przy uprawie w gruncie. Można ją jednak wzbogacić dodając ok 1/4 objętości gleby próchnicznej. Przecinać należy figowiec w fazie spoczynku najlepiej w lutym. Usuwamy wtedy gałęzie suche, zagęszczające koronę czy z oznakami choroby. Zdrowe natomiast skracamy o około 1/3 długości.  

ZASTOSOWANIE

Jako drzewo, czy krzew o walorach ozdobnych. Roślina prowadzona na pniu daje w lecie przyjemny cień. Dodatkową zaletą są jadalne i smaczne owoce jakie możemy uzyskać z figowca. Owoce figowe nadają się też jako dodatki do dań, deserów, robienia suszu owocowego, czy jako komponent herbat owocowych. Nadaje się do kompozycji śródziemnomorskich, w towarzystwie lawendy czy oliwnika. Te rośliny mają podobne wymagania glebowe, więc można je sadzić razem.

Zapylacze: odmiana samopylna

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl