Przerwa zimowa

 

Wysyłki rozpoczynamy w połowie marca 2018r.

Funkia - HOSTA BOLD EDGER 4 -letnia

100 Towar dostępny - 100 sztuk
Wysyłka w: 5 dni
19,90 zł 19.90
dodaj do przechowalni
Ilość

Przerwa zimowa, wznawiamy wysyłki od około 25 marca.

Funkia BOLD EDGER

Hosta 'Bold Edger'

Stan : pojemnik P-15

Wiek sadzonki : 4 letnia

Wysokość : ok. 25 cm (jesienią przycinana jest na wysokość 5 cm).

Okazała bylina o atrakcyjnych, sercowatych liściach w kolorze zielonym z żółtym brzegiem, który w trakcie sezonu zmienia kolor na biały. Dorasta do 50 cm wysokości, pokrój wyprostowany. Rośnie szybko. Kwiaty intensywnie fioletowe, na długich kwiatostanach, pojawiają się w lipcu. 

Funkia to roślina, która bardzo dobrze czuje się w naszym klimacie. Jest odporna na mróz i lubi cień, dlatego powszechnie występuje w naszych ogrodach. Funkia jest byliną pochodzącą z Dalekiego Wschodu.  Ostatnio przeżywa renesans, czego wyrazem jest między innymi duża liczba powstających co roku nowych odmian. Ozdobą funkii są liście – duże, błyszczące, ciemnozielone, czasami seledynowe lub żółtawe, a nawet niebieskawe, często w białe lub żółte smugi i paski. Liście mogą być różnego kształtu i barwy: jajowate, sercowate, lancetowate, żółtawe, sinozielone lub pstre. Unerwienie liści jest bardzo mocno zaznaczone. Kwiaty: kwiatostany dzwonkowate, koloru od białego, niebieskiego do fioletowego, fioletoworóżowego, zebrane w grona wyrastające na prostych łodygach, pojawiają się od VI do końca VIII. U niektórych odmian kwiaty pachnące.

Najlepiej sadzić je w miejscach osłoniętych od wiatrów, na glebach zwięzłych, o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6,0). Większość z odmian funkii preferuje stanowiska wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście i piękne kwiaty stają się niezwykłą atrakcją, szczególnie iż wybór roślin lubiących takie warunki jest ograniczony.
Szczególnego zacienienia wymagają odmiany funkii o liściach pokrytych niebieskim nalotem, gdyż, ze względu na niebieski odcień, są one wyjątkowo podatne na poparzenia słoneczne. Może się wydawać, iż niebiesko zabarwione liście funkii pogłębią wrażenie posępności cienistego zakątka. Uniknięcie tego efektu jest jednak bardzo łatwe - wystarczy że w sąsiedztwie funkii posadzimy rośliny o jasnych barwach kwiatów, takie jak parzydło leśne, tawułki, czy świecznice. Funkie stworzą dla tych roślin doskonałe tło.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl