Jeżyna bezkolcowa CACANSKA BESTRNA

97 Towar dostępny - 97 sztuk
Wysyłka w: 5 dni roboczych
14,49 zł 14.49
dodaj do przechowalni
Ilość

Przerwa zimowa, wznawiamy wysyłki od około 25 marca.

Jeżyna Bezkolcowa CACANSKA BESTRNA

Vaccinium macrocarpon 'Cacanska Bestrna'

Stan: pojemnik C-2

Wiek sadzonki: 2 letnia

Wysokość: 40-60 cm (jesienią przycinana jest na wysokość 5 cm).

Znana z lasów jeżyna przed laty na dobre zadomowiła się w naszych ogrodach. Odmiany z kolcami, jak i odmiany bezkolcowe nie są trudne w uprawie, owocują jeszcze we wrześniu.

Odmiana pochodząca z Serbii i będąca skrzyżowaniem dwóch odmian:‘Dirksen Thornless’ oraz ‘Black Satin’.


Pielęgnacja i wymagania: jeżyna rośnie bardzo szybko. Po posadzeniu młode rośliny skracamy (aby się rozkrzewiły), a w miarę ich wzrostu podwiązujemy je do podpór. Do jesieni boczne pędy powinny mieć nawet kilka metrów.
Wybierając sadzonkę jeżyny należy zwrócić uwagę, czy odmiana nie jest podatna na przemarzanie i posadzić ją w miejscu zacisznym, słonecznym i osłoniętym od wiatru. Jeżyna potrzebuje gleby żyznej, o niskiej kwasowości. Zniesie długotrwały czas suszy, natomiast nie lubi nadmiernego podlewania. Odmiana ‘Čačanska Bestrna’ jest wysoce tolerancyjna na ujemne temperatury. Jest także odmianą odporną na choroby i szkodniki typowe dla tego gatunku. Materiał pojemnikowany można sadzić przez cały okres wegetacji. Sadzić powinno się 3-4 cm głębiej niż rosły w pojemniku. Nie wolno zapomnieć o obfitym podlaniu roślin.


Kwitnienie i owocowanie: Bardzo plenna odmiana o średniej porze owocowania. Z jednego krzewu można uzyskać plon do 10 kg. Owoce mają średnią wielkość 8g i charakteryzują się lśniącym, czarnym kolorem oraz wysoką jędrnością a także wydłużonym, cylindrycznym kształtem. Są aromatyczne i smaczne. Najsmaczniejsze stają się gdy podczas zbiorów jest dużo słońca. Główne pędy tej jeżyny są bardzo długie, dość sztywne i pozbawione kolców. Charakterystyczne jest także rozmieszczenie pędów owocujących, są one na całej długości pędu głównego.


Cięcie: Aby pędy nadmiernie się nie rozrastały można je skracać gdy osiągną długość ok. 1,8 metra wówczas pęd główny będzie się ładnie rozgałęział. Po owocowaniu należy wszystkie pędy usunąć (oczywiście te, które owocowały).

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl