Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 5 dni roboczych.

Sadzonki tulipanowca

Tulipanowce to jedne z najciekawszych drzew o ładnych okazałych kwiatach. Są bardzo blisko spokrewnione z magnoliami - również pięknymi drzewami o dużych kwiatach, często pachnących. Kwiaty pojawiają się na tulipanowcu w okolicy czerwca w naszym klimacie. Ich budowa jest bardzo prymitywna - gdyż ogólnie cały gatunek stanowi relikt przeszłości. W ogrodach warto sadzić tulipanowce jako solitery. Ich kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Miód z kwiatów tulipanowca jest ceniony. Ze względu na pochodzenie z innego trochę rejonu klimatycznego w naszych warunkach młode tulipanowce wymagają okrywania na zimę. Również miejsce dla tego drzewa musi być odpowiednio wybrane. Nie lubi zbyt mokrego ani zbyt suchego podłoża. Preferuje ziemię przepuszczalną oraz żyzną. Źle rośnie na ziemi zbitej, a także piaszczystej. 

 

Tulipanowiec Amerykański FASTIGIATA
szt.
Tulipanowiec Amerykański FASTIGIATA
Cena: 112,00 zł
Tulipanowiec Amerykański AUREOMARGINATUM
Tulipanowiec Amerykański AUREOMARGINATUM
Cena: 112,00 zł
Tulipanowiec Amerykański TULIPIFERA
Tulipanowiec Amerykański TULIPIFERA
Cena: 66,90 zł
Tulipanowiec amerykański
Tulipanowiec amerykański
Cena: 48,90 zł

Tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec Amerykański dorasta do wysokości około 25 metrów. Może też mieć pokrój bardziej krzewiasty z rozłożonymi nisko konarami. Osiąga szerokość taką praktycznie jak wysokość. Można nieraz spotkać w starych parkach naprawdę dorodne okazy. Wymagania tulipanowca są szczególne. Musi mieć glebę żyzną, najlepiej próchniczną. Nie może ona być zbita, ani luźna np. piaszczysta. Również pH powinno być w okolicy lekko kwaśnego, źle rośnie na zasadowym podłożu. Poziom wody gruntowej także nie powinien być zbyt wysoki, gdyż jego korzenie mogą wtedy gnić. Ogólnie system korzeniowy tego drzewa jest dość wrażliwy i po uszkodzeniu choruje. Stanowisko dla tulipanowca najlepiej wybrać słoneczne i po posadzeniu ograniczyć do minimum wykonywanie wokół prac ziemnych. Wtedy drzewo będzie rosło zdrowo i cieszyło oczy pięknymi kwiatami o kształcie do złudzenia przypominającym tulipany. Jesienią liście tulipanowca przebarwiają się na piękny pomarańczowy lub pomarańczowo - brunatny kolor.

Obok tulipanowca amerykańskiego nie sposób przejść obojętnie. To wyjątkowe drzewo, które szczególnie zachwyca w momencie kwitnienia. Wtedy na jego gałęziach pojawiają się rozłożyste, żółtopomarańczowe kwiaty do złudzenia przypominające tulipany. Kiedy możemy oczekiwać pierwszych kwiatów na naszym drzewku? W polskim klimacie zazwyczaj pojawiają się one najczęściej na przełomie czerwca oraz lipca. Jesienią natomiast liście drzewka przybierają piękną, żółtozłotą barwę, dzięki czemu uatrakcyjniają wygląd każdego ogrodu.

Drzewo tulipanowe – jak wygląda jego naturalne środowisko?

Tulipanowiec amerykański – zwany również liriodendronem – rośnie naturalnie oczywiście na terenie Stanów Zjednoczonych. Rodowitą ziemią tych drzew jest wschodnio-południowa część Ameryki Północnej. Spotkać tam można wyjątkowe dorodne okazy, które sięgają nawet 60 metrów wysokości. Okazało się jednak, że drzewo tulipanowe może spokojnie przyjąć się również w Polsce. Lubi ono promienie słoneczne i ciepło, więc dobrze jest je zabezpieczyć na sezon zimowy.

Jaką wysokość może osiągnąć tulipanowiec amerykański rosnący w Polsce? Zasadzone na terenie naszego kraju drzewko spokojnie może urosnąć nawet do 35 metrów. Kwiaty nie utrzymują się niestety u nas zbyt długo, ale i tak warto w to drzewko zainwestować, chociażby z uwagi na wspomnianą już, złotą barwę liści, którą podziwiać można przez całą jesień.

Tulipanowiec – odmiany i sadzonki

Tulipanowiec amerykański to niejedyna odmiana tego drzewa. Drugą spotkać można naturalnie na terenie Chin oraz Wietnamu – mowa o tulipanowcu chińskim. Tę odmianę również spotkamy w Polsce, chociaż nieco rzadziej, najczęściej oglądać je można w ogrodach botanicznych. Osiągają również nieco mniejsze wymiary niż tulipanowiec amerykański, a ich kwiaty mają jaśniejszy, kremowy odcień. Nie można jednak zaprzeczyć, że to piękne drzewo.

Co do tulipanowca amerykańskiego, nie każdy będzie prezentował się tak samo. Obecnie możemy spotkać odmiany, takie jak: Fastigiata, Ardis czy Aureomarginatum.

Jeśli marzy nam się dorodny tulipanowiec, sadzonki tego drzewa mają już dość przyzwoitą wysokość, nawet do metra. Co więcej, drzewka rosną całkiem szybko, więc w nowym ogrodzie sprawdzą się one idealnie, zwłaszcza jeśli jego właściciel nie cechuje się cierpliwością. Kiedy zakupić sadzonki? Drzewo tulipanowca najlepiej sadzić wiosną, by miało odpowiednio dużo czasu, by zapuścić korzenie przed zakończeniem okresu wegetacyjnego. Szacuje się, że drzewo to może rosnąć średnio nawet kilkadziesiąt centymetrów w ciągu roku, dobrze więc sprawdzi się nie tylko w ogrodach, ale i na osiedlach mieszkaniowych oraz w parkach.

Jakie wymagania ma tulipanowiec amerykański?

Czy tulipanowiec to drzewo wymagające? Oczywiście, że nie. Nie jest to kapryśny okaz z milionem wymagań. Należy głównie zadbać o jego podłoże i nasłonecznienie (dużo lepiej mu będzie w promieniach słonecznych). Jeśli chodzi o podłoże, warto posadzić go w niezbyt luźnej, ale dobrze przepuszczalnej i żyznej ziemi. Na zimę drzewka okrywamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl