Efektowna uprawa róż

Róże zaliczane są do najstarszych roślin ozdobnych, które w przydomowych ogrodach sadzono od pokoleń. Jej motyw przewija się w różnych dziedzinach życia, w sztuce i literaturze, gdzie jest inspiracją dla wielu artystów. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest pięknym i szlachetnym kwiatem, który odpowiednio pielęgnowany oczaruje każdego swym wyglądem i zapachem.

Sadzenie

Róże możemy sadzić wczesną wiosną albo późną jesienią, do końca października. Rośliny te czują się najlepiej, na przepuszczalnym, żyznym podłożu, o dużej zawartości gliny. Najlepiej kupować sadzonki w pojemnikach, gdyż chroni to korzenie przed zniszczeniem. Jako miejsca sadzenia, najczęściej wybierane są rabaty przy altanach, pergolach, murach i ścianach. Przed posadzeniem krzew powinniśmy zanurzyć w wodzie, aby korzenie wchłonęły odpowiednią ilość wody. W tym czasie możemy przygotować podłoże, przekopując ziemię i zasilając ją kompostem lub gotową mieszanką nawozów. Sadzonkę róży wkładamy do wcześniej wykopanego dołu, pilnując aby dobrze ugnieść ziemię wokół korzeni. Kilkuletnie osobniki mają rozbudowany system korzenny i źle znoszą przesadzanie, dlatego korzystniej kupić nową sadzonkę i mieć pewność, że wyrośnie z niej piękny kwiat. 

Przycinanie

Najodpowiedniejszą porą na cięcie róż jest wiosna, pędy które po zimie są przemarznięte wycinamy w całości. Pozostałe skracamy maksymalnie do połowy ich długości, co pobudza roślinę to zawiązywania większej ilości nowych pąków i bardziej bujnego kwitnienia. Do przycinania możemy wykorzystać sekator do żywopłotu lub specjalne narzędzie do róż. Ważne jest, aby pamiętać o wyzbieraniu wszystkich obciętych części, ponieważ zalegające na podłożu liście mogą rozprzestrzeniać się choroby. 

Zasilanie i pielęgnacja

Różaną rabatę należy co jakiś czas spulchnić radełkiem. Pomoże to w likwidacji chwastów oraz w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności ziemi. Roślin tych nie trzeba dodatkowo nawadniać chyba, że wystąpi długotrwała susza. Róże będą kwitły dłużej, jeżeli będziemy obcinać regularnie kwiatostany, które przekwitły. Do zasilania warto stosować nawozy o długotrwałym działaniu. Zaleca się używanie ich dwa razy do roku, pierwszy raz gdy zawiązują się młode pędy, drugi  po pierwszym kwitnieniu. Młode osobniki cechuje niska odporność na mróz i śnieg, pamiętajmy zatem o ich zimowej ochronie. Najczęściej stosowanym sposobem, jest usypanie wokół korzeni kopca z ziemi, kory sosnowej lub torfu. 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl