Jesienne prace w ogrodzie

Jesień jest idealnym czasem na wykonanie porządków w naszym ogrodzie. Z pozoru może wydawać się, że jest to czas, kiedy jedyną wykonywaną czynnością będzie grabienie liści. Jednak jeśli chcemy, aby wiosną prezentował się pięknie musimy zadbać o to już teraz i wykonać szereg prac porządkowych.

Porządki na rabatach

Wrzesień i październik to czas kiedy większość bylin przekwita i należy usunąć z rabat suche pędy i przekwitłe kwiaty. Rośliny jednoroczne usuwamy w całości, natomiast te, które cieszą oko przez kilka lat tylko w części. W tym okresie sadzimy także rośliny bylinowe, które zimują w gruncie. Warto przekopać ziemię, dzięki czemu będzie ona napowietrzona i bardziej żyzna w przyszłym sezonie. Wykonując tą czynność możemy użyć kompostu, lub gotowych nawozów. Pamiętajmy, że rośliny w zależności od ich gatunku potrzebują różnych składników odżywczych i mineralnych, dlatego kupujmy te preparaty zasilające, które są przeznaczone dla określonej grupy upraw. Chwasty znacznie obniżają wzrost roślin, zabierają im światło, miejsce, wodę i solę mineralne z ziemi. Wczesną jesienią, od września do października koniecznie należy usunąć je z ziemi, dzięki czemu wiosną na rabacie pojawią się później.

Ochrona trawnika

Jeśli lato przyczyniło się do bujnego wzrostu trawy powinniśmy ją przed zimą jeszcze raz skosić. Cięcia dokonajmy jednak na nieco wyższej wysokości, niż w miesiącach letnich. Zapewni to ochronę dla trawnika i nawet duże temperatury minusowe nie będą dla niego szkodliwe. Możemy przeprowadzić też zabieg napowietrzania, co ułatwi roślinom pobieranie substancji odżywczych i soli mineralnych, a wiosną szybszy wzrost. Powinniśmy także systematycznie zbierać liście z trawnika, aby nie doprowadzić w zimie do powstania pleśni, która może powodować choroby trawy.

Ochrona krzewów

Jesienią należy przyciąć w odpowiedni sposób drzewa i krzewy, pamiętając o zaleceniach dotyczących określonego gatunku. Wrzesień i Październik to odpowiedni okres na posadzenie młodych jabłoni, grusz, śliw i innych drzew owocowych. Koniecznie trzeba to zrobić  jednak przed pierwszymi przymrozkami. Znajdując się w naszych ogrodach róże wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są to rośliny wrażliwe na niskie temperatury, które wymagają ochrony korzeni. Wokół krzewu usypujemy kopiec z ziemi ogrodowej lub torfu. Aby ogród był dobrze przygotowany do zimy, powinien odpowiednio wcześnie zakończyć wegetację. Dlatego na jesień  nie zasila się roślin nawozami azotowymi. 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl