Pielęgnacja Bylin i traw ozdobnych

Trawy ozdobne to rośliny, które nie są wymagające pod względem uprawy i podłoża na którym rosną. Są idealne do ozdoby ogrodów , gdzie występuje mniej żyzna gleba. Na rynku spotkać możemy byliny o różnych kolorach i zmiennej wysokości. Wszystkie odmiany prezentują się równie dekoracyjnie, niewielkim nakładem pracy możemy uzyskać piękną ozdobę ogrodu.

Pielęgnacja

Trawy ozdobne nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są odporne na warunki miejskie, zanieczyszczenia powietrza i niskie temperatury. Podlewać należy jedynie młode osobniki i starsze okazy podczas długo utrzymującej się suszy. Wiosną zaleca się zasilenie roślin kompostem, lub gotowym nawozem zawierającym  sole mineralne i składniki odżywcze. Najlepiej prezentują się sadzone w dużych grupach lub w otoczeniu innych roślin o niskim pokroju. Na ogół najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych, na glebie o przeciętnej żyzności, ale dobrze radzą sobie również z cieniem. Przed posadzeniem rośliny trzeba usunąć z ziemi wszelkie kłącza i inne żywe części roślin aby odchwaścić grunt. Obsadzoną powierzchnię dobrze jest wyściółkować warstwą kory, co pomaga w utrzymaniu optymalnej wilgotności podłoża.

Cięcie

Rośliny powinniśmy przycinać zaraz po przekwitnięciu, dzięki czemu pobudzamy przyrost nowych pędów. Trawy rzadko chorują, jednak zdarza się zainfekowanie rośliny mączniakiem prawdziwym i rdzą. W takim przypadku trzeba wyciąć chore fragmenty rośliny, lub zastosować oprysk. Chemiczne zwalczanie powinniśmy stosować jako ostateczność, gdyż jest to metoda mocno obciążająca roślinę. Odmiany zimozielone nie muszą być obcinane jesienią, w okresie zimowym także będą ozdobą ogrodu, a formowania ich dokonany wczesną wiosną.         

Rozmnażanie

Trawy ozdobne najłatwiej rozmnaża się przez podział kęp, najlepiej dokonywać tego wczesną wiosną. Wykopujemy naszą roślinę, dzielimy na małe ukorzenione sadzonki i wkładamy do gruntu. Przy podziale na sadzonki zwracajmy szczególną uwagę na to aby nie uszkodzić korzeni, może to opóźnić, a nawet uniemożliwić wzrost rośliny. Wiele gatunków ozdobnych traw i bylin można rozmnażać z nasion, których w sezonie rośliny wytwarzają sporo.  Nierzadko powoduje to, że zasiewają się same w niekoniecznie pożądanym przez nas miejscu. Łatwo możemy temu zapobiec poprzez ścinanie kwiatostanów, zanim dojrzeją i się wysypią.

Zimowa ochrona roślin

Większość odmian traw ozdobnych jest odporna na przymrozki, ale istnieje kilka, które niskich temperatur nie lubią, chociażby popularna trawa pampasowa. W tych przypadkach dobrze jest rośliny na zimę okryć. Liście trzeba związać sznurkiem, okryć słomą lub włókniną, a ziemię wokół rośliny obsypać torfem lub korą.      

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl