Sposoby cięcia najpopularniejszych krzewów

Trudno wyobrazić sobie ogród, w którym nie ma ani jednego krzewu. Są to rośliny łatwe w uprawie, a jednocześnie posiadają duże walory dekoracyjne. Najczęściej tworzą tło dla innych, mniejszych gatunków, chroniąc jednocześnie naszą działkę przed nieproszonymi gośćmi. Dobierając odpowiednie odmiany, możemy stworzyć kompozycję zieloną przez cały rok, nawet w okresie zimowym.

Sposoby cięć

  • Cięcie pielęgnacyjne polega na pozbyciu się wszystkich pędów, które są suche i uszkodzone. Zazwyczaj wykonywane jest na wiosnę, gdy krzew rozpoczyna wegetację. Optymalnym terminem wykonania jest czas, gdy temperatura w nocy nie spada już poniżej 0 °C
  • Cięcie formujące jest stosowane w celu skrócenia gałęzi niepasujący do pokroju rośliny. Nadaje ono krzewom odpowiedni kształt i zagęszcza koronę. Zabiegu ciecia nie powinniśmy wykonywać przy deszczowej pogodzie oraz w upalne dni, gdyż osłabia to kondycję krzewinki.
  • Cięcie korygujące pomaga w ograniczeniu wielkości rośliny, dzięki usuwaniu elementów zbyt wybujałych, wyrastających poza obrys korony. Można zaplanować je już w lutym, gdyż w okresie bezlistnym łatwiej ocenić konstrukcje korony.
  • Cięcie odmładzające wykonuje się co kilka lat, nie ma potrzeby stosowania go co sezon. Zabieg ten polega na usunięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych do 20-40 centymetrów nad ziemią. Jeśli korona jest mało rozgałęziona, możemy postąpić w radykalny sposób i wykonać cięcie tuż nad ziemią.

Zasady poprawnego wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych

Bardzo ważną zasadą, której należy bezwzględnie przestrzegać jest wybór odpowiednich narzędzi do pielęgnacji i skracania pędów roślin. Najgrubsze konary powinniśmy przycinać piłą elektryczną lub spalinową, a nieco cieńsze piłą ręczną lub sekatorem. Nie zaniedbujmy rany po usuniętych gałęziach, dzięki czemu unikniemy zniszczenia rośliny. W sklepach ogrodniczych można znaleźć obecnie specjalistyczne preparaty, które służą ochronie osłabionych pędów. Warto je stosować, dbając tym samym o dobrą kondycję naszych krzewinek. Najlepszą porą do wykonywania większości zabiegów pielęgnacyjnych jest wczesna wiosna, gdy pojawiają się pierwsze pąki. Można wprawdzie formułować krzewy także w okresie wegetacyjnym, jednak liście na ściętych gałęziach utrudniają ten proces.  Wiele krzewów nie tworzy nowych przyrostów, lepiej więc nie pozbawiać ich grubszych gałęzi. Dla utrzymania ładnego pokroju przycinać należy jedynie najmłodsze pędy.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl