Wrzosy uprawa i pielęgnacja

Wrzosy są od kilku lat symbolem kończącego się lata, pięknie zakwitają gdy inne rośliny powoli obumierają. Rabaty obsadzone tymi krzewinkami będą cieszyć nasze oczy aż do końca jesieni, a więc w terminie gdy większość roślin ozdobnych przechodzi w stan zimowego spoczynku. Mają niewielkie wymagania glebowe i stanowiskowe, a dodatkowo są łatwe w uprawie, co decyduje o ich ciągle rosnącej popularności.

Sadzenie

Wrzosy najlepiej sadzić wczesną jesienią, jednak termin sadzenia nie jest ściśle określony i zależy od preferencji właściciela ogrodu. Będą dobrze rozwijać się zarówno wtedy gdy do gruntu trafią we wrześniu jak i w październiku. Konieczne jednak jest, aby posadzić je przed pierwszymi przymrozkami.

Rośliny wrzosowate do prawidłowego rozwoju potrzebują stanowisk próchnicznych, przepuszczalnych, stale lekko wilgotnych, o odczynie lekko kwaśnym. Nie lubią suszy, ale nadmierne podlewanie także im nie sprzyja, dlatego nawadnianie trzeba wykonywać z rozwagą. Zwykła ziemia ogrodowa nie będzie dla nich dobrym podłożem, gdyż zwykle ma zbyt niski odczyn pH. W miejscu gdzie planujemy założyć własne wrzosowisko należy wybrać sporą warstwę gruntu i zastąpić go mieszanką specjalnej ziemi. Wrzosy na miejsce stałe należy wsadzać na dość dużą głębokość, wykopujemy w tym celu spory otwór i umieszczamy w nim bryłę korzenną. Następnie przysypujemy sadzonkę i obficie podlewamy wodą, a miejsce wokół rośliny ściółkujemy grubą warstwą kory sosnowej lub trocin z drzew iglastych.

Pielęgnacja

W prawidłowo przygotowanym podłożu i nasłonecznionym, zacisznym miejscu wrzosy będą dobrze rosły bez specjalnej troski przez większą część roku. Praktycznie jedynym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, koniecznym do prawidłowego rozwijania się roślin, jest ich cięcie. Wpływa ono na zagęszczenie i prawidłowe, obfite kwitnięcie. Młode okazy można przyciąć nożycami, większe wygodniej formować sekatorem. Wrzosy kwiaty mają aż do późnej jesieni, zatem obcinamy je dopiero na wiosnę, końcem marca lub początkiem kwietnia, jednak niezależnie od terminu zawsze tniemy je poniżej przekwitniętych pąków kwiatowych. Nieprzycinanie wrzosów prowadzi do zbytniego wzrostu pędów ku górze, co powoduje, że pokrój krzewinki nie jest atrakcyjny.   

Zabezpieczenie roślin na zimę

Większość odmian wrzosów wymaga na zimę okrycia, dobrze sprawdzą się tutaj gałązki drzew iglastych. Zamiast nich można użyć także siatki jutowej, tkaniny cieniującej lub agrowłókniny, które są dostępne w sklepach ogrodniczych. Roślin nie powinniśmy przykrywać słomą i folią, gdyż nie przepuszczają powietrza, które jest potrzebnego roślinie do przezimowania.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl