Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Clematis w ogrodzie

Rodzaj clematis obejmuje wiele gatunków i podgatunków, często odróżnienie jednego od drugiego wydaje się na pierwszy rzut oka trudne. Decydując się na to pnącze w naszym ogrodzie warto poznać jego preferencje.


 

W nogach zimno, górą ciepło i słonecznie - to uwielbiają powojniki

Tak można podsumować wymagania clemtisów. Zapewniając im słoneczne miejsca oraz wilgotną i żyzną glebę możemy spodziewać się obfitego kwitnienia. Clematis nie lubi wysychania gleby w strefie korzeni, może to wpłynąć na wielkość i ilość kwiatów.

Powojniki kwitnące wiosną

Zazwyczaj powojniki kojarzą się nam z letnią porą. Jest jednak sporo odmian kwitnących wiosną. Należą do nich powojniki z grupy Atragene. Nie wymagają one cięcia. Ich kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych na przełomie kwietnia i maja. Mogą  być w kolorze od bieli poprzez róż po fiolet, a nawet żółć. Są bardzo dekoracyjne, zwłaszcza na roślinach kilkuletnich gdy kwitną bardzo okazale. Ciekawie wyglądają odmiany o kwiatach dwubarwnych.

pixabay.com

Powojniki wielkokwiatowe wcześnie kwitnące

Kwitną około miesiąc później od poprzednich, ich kwiaty są duże a nawet bardzo duże, mogą mieć nawet 25 centymetrów średnicy. Pędy mogą dorastać do długości nawet 4 metrów. Wśród wartych uwagi odmian są na przykład Jan Paweł II czy Fryderyk Chopin. Preferują gleby żyzne oraz lekko wilgotne. Wymagają delikatnego przycinania, skraca się ich pędy o około 1/3 długości. Polecane są do obsadzania pergoli i altan, bardzo dobrze wyglądają w duecie z różami.

Powojniki wielkokwiatowe kwitnące późnym latem

Tego rodzaju powojniki zakwitają już pod koniec czerwca, ale najwięcej odmian kwitnie w lipcu. Często kwitną po raz drugi pod koniec lata albo jesienią, jednak mniej obficie. Kwiaty osiągają średnicę do 20 centymetrów. Dobrze sobie radzą na większości gleb ogrodowych, jednak warto je wzbogacić przed sadzeniem w kompost. Bardzo dobrze rosną na ziemi wilgotnej, ale przepuszczalnej, nie lubią stanowiska nagrzewającego się zbytnio. Do tej grupy należą tak atrakcyjne odmiany jak Mazury, Mazowsze czy Rhapsody.

Powojniki bylinowe

Ten rodzaj powojników zakwita latem i jesienią. Posiadają małe kwiaty, zazwyczaj pachnące. Znoszą półcień, są mało wymagające odnośnie gleby. Ich atutem jest ogromna ilość niezbyt dużych kwiatów, pojawiających się na roślinie dwa razy w roku. Wiosną wymagają tylko przycięcia na wysokość około 10 centymetrów od podłoża. Polecane do obsadzania miejsc do odpoczynku czy blisko ścieżek w ogrodach ze względu na ładny zapach kwiatów. Powojniki te słabo się pną i nastawić się trzeba na ich podwiązywanie, dobrze porastają natomiast niskie podpory.

pixabay.com

Jakie rośliny sadzić w pobliżu powojników

Powojniki nie lubią konkurencji o słońce. Mimo iż tolerują półcień to dużo tracą na kwiatach rosnąc w takim miejscu. Dlatego warto do nich dobierać rośliny, które osłonią miejsce wokół powojnika. Mogą to być róże rabatowe, byliny oraz niskie krzewy o mniejszych wymaganiach wodnych. Nie będą one konkurować z powojnikami o wodę, a cień przez nie rzucany osłoni korzenie pnącza przed szybką utratą wody z gleby.

Dlaczego warto sadzić powojniki? Wydają się dość trudne do pielęgnacji, jednak ich kwiaty ozdabiają ogród. Lubimy sadzić rośliny kwitnące i podziwiać feerię barw jakie roztaczają przed naszymi oczami od wiosny do jesieni. W końcu kwiaty poprawiają nastrój człowieka, sprawiają iż patrzymy na świat bardziej pozytywnie. Mimo wszechobecnego kultu iglaków, nie zapominajmy iż ogród został stworzony dla kwiatów.

Źródła:

Cleamtis i inne pnącza ogrodowe, S. Marczyński, Warszawa 2008


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl