Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Co posadzić na słonecznej działce

Słoneczne stanowisko to idealne miejsce dla wielu roślin pochodzących z południa kontynentu. Jeśli mamy takie miejsce gdzie większość roślin w połowie lata nam zamiera, to warto pomyśleć nad małymi rotacjami w ogrodzie.


 

Byliny na słoneczne miejsca

Wiele bylin lubi słoneczne miejsca. Niektóre gatunki roślin są wręcz uzależnione od słońca i ciepłego stanowiska. A część z nich jest nawet wskaźnikami ciepłych rejonów.

Lawenda

Miejsce w pełnym słońcu z niską wilgotnością, najlepiej z podłożem wapiennym, kamienistym jest idealne dla lawendy. Rośnie ona bardzo dobrze pod warunkiem, iż woda nie zalega w obrębie jej korzeni. Nadaje się do tworzenia obwódek, szpalerów czy obsadzania tarasów, chodników i parkingów.

Szałwia

Obok lawendy dobrze rośnie także szałwia. W słonecznym miejscu jest ona pachnąca, okazała. Wieloletnia szałwia lekarska jest zimozielona, ścina się ją dopiero na wiosnę. Podczas kwitnienia jest ona chętnie oblatywana przez pszczoły.

Żarnowiec

Kwitnący na kolor żółty żarnowiec lubi ciepłe, słoneczne stanowiska. Chętnie go odwiedzają pszczoły oraz inne owady zapylające. Osiąga dość pokaźne rozmiary, nawet do ponad metra. Kwitnie w połowie maja.

Krzewy na miejsca słoneczne

Mówiąc o krzewach do słonecznych ogrodów warto zwrócić uwagę na wiele gatunków, które znamy z parków i nie tylko.

Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec kwitnie najobficiej na glebie przepuszczalnej oraz w słonecznym miejscu. Można go wykorzystać też na żywopłoty. Ładnie się rozrasta i dobrze znosi przycinanie. Kolor kwiatów jest biały, zakwita w połowie maja do połowy czerwca, w zależności od rejonu w jakim rośnie. Przy tym osobniki rosnące w pełnym słońcu mają kwiaty pachnące intensywnie.

Hibiskus ogrodowy

Później od jaśminowca zakwita hibiskus czyli ketmia syryjska. Jej kwiaty w kształcie kielichów mogą być w kolorze niebieskim, różowym albo białym. Także można robić z niego żywopłoty oraz sadzić jako soliter. Ciekawie wygląda szczepiony na pniu, w sprzedaży są też trójkolorowe krzewy na jednym pniu.

Budleja Davida

Jeśli mamy słoneczne miejsce w ogrodzie to jest to idealne stanowisko dla krzewu Budlei. Lubi ona suche gleby oraz słoneczne miejsca. Podczas kwitnienia Budleja jest chętnie odwiedzana przez motyle. Występuje w kolorze białym, fioletowym oraz różowym. Preferuje ona stanowisko osłonięte i słoneczne, ale za to jest odporna na niedobór wody.

pixabay.com

Perukowiec podolski

Podczas kwitnienia perukowiec wygląda jakby doklejono mu na końcu pędów puszyste kule. Występuje w barwie czerwonej zarówno liście jak i kwiatostany oraz zielonej o jasnych, kremowej barwy kwiatostanach.

pixabay.com

Pięciornik krzewiasty

Szukając bezobsługowego krzewu na słoneczne miejsce warto zwrócić uwagę na pięciornik krzewiasty. Rośnie bardzo dobrze na skalniakach, suchych glebach w pełnym słońcu. Osiąga niewielkie rozmiary, maksymalnie do 1 metra na wysokość oraz podobnej szerokości. Kwiaty pięciornika mogą być w kolorze bieli, żółci, pomarańczowego oraz różowego.

pixabay.com

Wiele gatunków roślin posiada duży zakres tolerancji dla stanowiska czy nasłonecznienia. Jednak niektóre w wyniku ewolucji są wybitnie przystosowane do takich miejsc. Dzięki temu mogły rosnąć i rozmnażać się na terenach, które były niedostępne dla wielu innych gatunków. Duża różnorodność w świecie roślin daje nam wiele możliwości w urządzaniu ogrodów, na każdym praktycznie rodzaju gleby.


 

Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl