Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Co posadzić pod iglakami

Zimozielone iglaki są chętnie sadzone w naszych ogrodach. Ładnie się komponują z wieloma roślinami zielnymi oraz krzewami. Inaczej wygląda to w przypadku kiedy mamy już rosnące w ogrodzie duże drzewa iglaste. Pod nimi urośnie niewiele gatunków roślin.


 

Specyficzne warunki pod drzewami iglastymi

Drzewa iglaste ocieniają ziemię przez cały rok w przeciwieństwie do liściastych, które przez kilka miesięcy są pozbawione liści. Dlatego pod nimi cały czas jest znikoma ilość światła słonecznego. Ponadto opadające igliwie zakwasza glebę. Zazwyczaj panuje tu też stała wilgoć w glebie co stwarza w miarę dobre miejsce do rozwoju dla niektórych roślin.

Hosty i bergenie

Wśród roślin, które dobrze rosną w miejscu cienistym i lekko wilgotnym są hosty i bergenie. Oba gatunki mają podobne wymagania. Należy tylko pamiętać o nawodnieniu gleby wokół nich w przypadku długotrwałej suszy.

Hosty to byliny o efektownych liściach. Osiągają one różne rozmiary, od małych kilkunastocentymetrowych po wielkie i okazałe mające prawie metr wysokości. Liście są też różnej wielkości. Duże walory ozdobne mają liście z żółtymi bądź białymi plamami, paskami.

Bergenie posiadają równie efektowne okrągłe błyszczące i mięsiste liście. Kwiaty wyrastają powyżej liści na jednej grubej łodydze. Zebrane na szczycie w baldachy, są koloru różowego. Kwitnąca bergenia wyróżnia się z daleka na tle ciemnozielonej roślinności.

Żurawki

Jedne z niewielu roślin które tak potrafią skraść serce są żurawki. Wyglądają naprawdę niepozornie, do czasu aż pokażą się nam w pełnej krasie. Sałatowate liście mogą mieć odcienie od czerwieni poprzez różne zielenie po biało nakrapiane. Warta uwagi jest też faktura liście żurawek, niektóre odmiany wyglądają ciekawie z pomarszczonymi blaszkami liściowymi.

Rośliny rozrastające się

Zaletą roślin okrywowych jest to, że po rozrośnięciu się, nie potrzebują więcej naszej uwagi ani czasu na pielenie. Wystarczy je od czasu do czasu podlać czasem wyrwać jakąś trawkę. W cieniu drzew iglastych możemy posadzić kilka ciekawych roślin okrywowych.

Barwinek pospolity

Jedną z najmniej wymagających roślin okrywowych, która na dodatek ładnie kwitnie jest barwinek.  Ma on niewielkie wymagania co do stanowiska, źle znosi tylko suche piaszczyste gleby. Bardzo dobrze toleruje zacienienie jakie zazwyczaj występuje pod drzewami iglastymi. Cieniste miejsce można rozjaśnić wybierając barwinek o jasnych liściach na przykład Illumination.

Obiedka szerokolistna

Pod drzewami iglastymi dobrze będą też rosnąć niektóre gatunki traw. Jednym z typowych dla takich siedlisk gatunków jest obiedka szerokolistna. Trawa o wiotkim pokroju, rozłogowa, tworzy jasnozielone połacie. W czasie kwitnienia wygląda bardzo dekoracyjnie, kłosy tworzą nad trawą jasną chmurę z kwiatów.

Bluszcz pospolity

Bardzo dobrze w takich ocienionych miejscach pod drzewami rośnie bluszcz pospolity. Występuje on w wielu barwnych odmianach. Blaszki liściowe mogą być pstrokate jak i jednobarwne. Warto zainteresować się tą rośliną jeśli mamy duży areał do zagospodarowania pod drzewami.

Warto eksperymentować z roślinami i sadzić pod drzewami różne gatunki. Aby nie być stratnym polecam wybrać dla nich miejsce jak najdalej od pnia. Wtedy mamy większe szanse iż rośliny nam przetrwają, jeśli jednak będziemy obserwować zamieranie sadzonki wykopać ją i przesadzić, nawet kilka kroków dalej.  W ten sposób nie wydamy fortuny na rośliny, a przy okazji zminimalizujemy ryzyko strat.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl