Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Co zrobić by trawnik był jak dywan

Co zrobić by trawnik był jak dywan

Na samym wstępie zaznaczam iż nie jestem ekspertem ani nie czuję zbytniej mięty do dywanowych trawników w ogrodach. Jednak pomijając subiektywne oceny, postaram się Wam przedstawić znane mi sposoby na utrzymanie trawnika w dobrej kondycji.


 

Od czego zacząć zakładanie trawnika

Koszty w założeniu i eksploatacji trawnika są dość wysokie. Wbrew pozorom wymaga on dużego nakładu pracy, sporych kwot przy zakładaniu oraz późniejszej pielęgnacji. Na wstępie więc proponuję  zacząć od przeliczenia naszych możliwości finansowych.

Zanim posiejemy trawę…

Zanim przejdziemy do najprzyjemniejszej części czyli koszenia lub zdalnego podlewania naszych m2 traw, należy wykonać sporo prac przygotowawczych. W innym wypadku mamy szanse na walkę z przeciwnościami losu przez długie lata.

Przygotowanie terenu

Kamienie występujące w glebie dla jednych są fajnym materiałem budulcowym, dla innych zmorą.  Warto zadbać o dobre ich wybranie z gleby, można je użyć do zrobienia podjazdu albo zbudować z nich ściankę w ogrodzie.

pixabay.com

Ziemia pod trawnik

Jeśli zakładamy trawnik na terenie silnie udeptanym należy go rozluźnić. Przywrócenie gruzełkowatej struktury gleby odpowiedniej dla traw i większości roślin jest pracochłonne i wymaga czasu – dlatego nie śpieszmy się z tym. Na początek należy zrobić przygotowanie gleby pod siew z głęboką orką i wysianie roślin okrywowych.

Przedplon

Aby rozluźnić głębsze warstwy gleby warto wysiać przedplon z roślin o korzeniach palowych. Do takich należą z motylkowych łubin, nostrzyk. W czasie kwitnienia kosimy je i mieszamy z wierzchnią warstwa gleby np. kultywatorem. Dopiero teraz możemy nawieźć odpowiedniej gleby o miąższości około 20 cm.

System podlewania

Opady na terenie Polski rozkładają się nierównomiernie. W górach deszczu jest więcej a na nizinach potrafią dręczyć nas susze. dlatego montaż instalacji nawadniania jest jak najbardziej racjonalnym podejściem. Najlepiej inwestować w odpowiedni system z czujnikami wilgotności, deszczu oraz możliwością zdalnego sterowania za pomocą aplikacji.

Rozłożenie siatki

Krety to niejedyne zwierzęta podnoszące ciśnienie właścicielom ogrodów. Do tego towarzystwa warto doliczyć (robiące o wiele większe szkody):

  • nornice;
  • norniki;
  • karczowniki;
  • turkucie podjadki.

Miałam przyjemność mieć to doborowe towarzystwo w swoim ogrodzie i wierzcie mi - ja się cieszę jak mam tylko kopce kreta (nie mam siatki pod trawnikiem). Oczywiście nie ma też reguły iż te wszystkie zwierzęta znajdą się w Waszym trawniku, mogą szczęśliwie dla Was ominąć ogród szerokim łukiem.

Termin zakładania trawnika

Trawa do kiełkowania i wzrostu potrzebuje powyżej 5o C oraz wilgoci i odpowiedniej gleby. Zagrożeniami dla nowego trawnika są upały oraz silne mrozy bez okrywy śnieżnej, a także ulewy i stojąca woda. Najlepsze warunki dla rozwoju trawy panują wiosną oraz jesienią. Pod warunkiem że pogoda nie zacznie nam płatać figle serwując anomalie tak jak tej wiosny (2020 r).

Siejemy trawę – ale jaką?

Dobrze przygotowana gleba pod trawnik daje nam swobodę w wyborze takiej murawy jaką chcemy. Reprezentacyjny dywan tworzą mieszanki odpowiednich gatunków traw. Po zaopatrzeniu się w nie i zwilżeniu wierzchniej warstwy miejsca pod trawnik możemy przystąpić do siewu. Kolejno należy nasiona wcisnąć w glebę za pomocą wału (na mniejszych terenach wystarczą deski zamocowane jak narty).

Koszenie

Młoda trawa w fazie zadarniania powinna być traktowana delikatnie, pierwsze koszenie możemy przeprowadzić jak źdźbła osiągną wysokość 6-8 cm. Przed koszeniem warto ją lekko zwałować aby zminimalizować wyrywanie źdźbeł. Kosiarka również ma znaczenie, najbardziej polecana jest kosiarka strunowa. Pamiętajmy, aby noże zawsze były idealnie ostre. Wtedy mamy pewność iż źdźbła nie będą urywane.

pixabay,com

Dywan zielony w ogrodzie podkreśla jego wygląda i stanowi tło dla wielu roślin ozdobnych. Jednak dla wszystkiego są alternatywy, zamiast traw można wysadzić inne rośliny, które się płożą albo zarastają teren wokół siebie tworząc barwne kobierce. Warte uwagi są łąki kwietne bardzo modne ostatnio, mają nie tylko piękny wygląda, ale są praktycznie bezobsługowe.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl