Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Jak daleko sadzić od siebie drzewa

Odległość między roślinami jest bardzo ważnym aspektem urządzania ogrodu. Zbyt blisko posadzone rośliny konkurują między sobą o wodę, przestrzeń, minerały, światło. Odległość pomiędzy pniami powinna być taka sama jak średnica korony dorosłego drzewa danego gatunku.


 

Odległość miedzy drzewami – jak wyznaczyć

Drzewo drzewu nierówne, jednym wystarcza niewielka przestrzeń inne cierpią jak mają blisko siebie sąsiada. Duże znaczenie ma system korzeniowy, który u części roślin potrafi osiągać ogromne rozmiary, a u innych jest bardzo delikatny. Trudniejsza sprawa jest gdy chcemy posadzić w pobliżu drzew krzewy albo byliny.

pixabay.com

Docelowa wielkość drzewa

System korzeniowy ma za zadanie zapewnić roślinie dostatek wody i związków nieorganicznych. Także zasięg korzeni zależy od wielkości jaką osiągnie dorosła roślina. W przypadku świerka conica będzie on o wiele mniejszy niż u świerka kłującego.

Żyzność gleby

Jak już nadmieniłam rośliny do wzrostu potrzebują odpowiednich ilości składników mineralnych oraz wody. Najważniejsze dla wzrostu są N:P:K, część potrzebnych substancji możemy dostarczać z nawozami. Im ziemia jest gorsza tym szerzej sięgają korzenie roślin w poszukiwaniu odpowiednich składników. Tak więc na glebach słabej jakości dobrze jest sadzić drzewa w większej rozstawie.  

Mamy dwa różne gatunki, krzew i drzewo, w jakiej odległości powinny rosnąć od siebie

Większość krzewów tworzy w lasach tak zwany podszyt. Duża ich część rośnie na granicy lasu korzystając z dostępu do słońca. I teraz zależy wszystko od gatunku krzewu jaki mamy do posadzenia. Jeśli jest to przystosowany do zacienienia gatunek to możemy posadzić go w odległości wyznaczonej przez promień korony drzewa (docelowej wielkości korony). Jeśli krzew jest światłożądny to wybieramy dla niego miejsce bardziej słoneczne.  

Dostęp do światła

Rośliny najlepiej rosną w optymalnych dla siebie warunkach, których zakres dla jednych jest szeroki a dla innych bardzo wąski. Przygotowując się do posadzenia wokół krzewów oraz bylin pomiędzy drzewami, należy przestrzeń dostępną podzielić na miejsca nasłonecznione i suche oraz wilgotne i cieniste i do nich dobrać odpowiednie gatunki.

pixabay.com

Duże czy małe drzewo?

No dobrze ale jak określić jakiej wielkości będzie nasze drzewko? Albo po prostu ile metrów od siebie posadzić drugie takie samo? Albo innego gatunku.

Po prostu określamy wielkość docelową korony i jej średnicę bierzemy jako odległość w jakiej powinny rosnąć drzewa, od pnia do pnia. Jak korona ma docelowo mieć średnicę 6 m to od pnia do pnia w przypadku tego samego gatunku powinno być 6 m.

Odległość między drzewem a budynkiem

Zaleca się aby wysokie drzewa nie rosły w pobliżu budynków. Ich korzenie mogą uszkadzać mury. Za bezpieczną uznaje się odległość minimum 6 metrów. Mniejsze drzewa o słabiej rosnącym systemie korzeniowym mogą rosnąć bliżej ściany. Bez obaw o wyrządzenie szkody.

Zarówno wielkość korony jak i rodzaj podłoża oraz rodzaj systemu korzeniowego mają znaczenie w przypadku odległości w jakiej powinny rosnąć dane gatunki. Jednak sadzenie ich w ogrodach nie wymaga aż tak skrupulatnego podejścia do tematu jak rozpoznawanie systemu korzeniowego. Więcej uwagi powinniśmy poświęcić przy sadzeniu w pobliżu krzewów albo bylin.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl