Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak łączyć ze sobą rośliny w ogrodzie

Jak łączyć ze sobą rośliny w ogrodzie

Ładnie prezentująca się kompozycja roślin na rabacie przyciąga wzrok z daleka. Jednak w ogrodnictwie jest to o tyle trudniejsze do uzyskania, gdyż pracujemy z żywymi organizmami, które mają swoje potrzeby. Poniżej wymieniam kilka wskazówek odnośnie komponowania roślin.


 

Wymagania roślin to podstawa

Każda roślina ma swój zakres tolerancji na takie elementy środowiska jak:

  • nasłonecznienie;
  • pH gleby;
  • wilgotność gleby;
  • odporność na niskie temperatury;
  • podatność na choroby;
  • zawartość mikro i makroelementów w glebie;
  • rodzaj gleby.

Do posadzenia obok siebie wybierać należy rośliny mające podobny zakres tolerancji na dane czynniki środowiska. Niespełnienie jednego wariantu może skutkować zamieraniem rośliny. Tak jest w przypadku borówki amerykańskiej, zasadowe pH sprawia, że roślina nie może pobierać składników odżywczych i „głoduje”.

Jak roślina wygląda o każdej porze roku

W naszym klimacie spotyka nas co roku nawet do sześciu pór; przedwiośnie, wiosna, lato, jesień, przedzimie i zima. Jednak z ogrodniczego punktu widzenia najistotniejszy jest rozkład nasłonecznienia i temperatur w danych miesiącach. Wiosną, kiedy rusza wegetacja, każda roślina wygląda inaczej niż w czasie lata, podczas kwitnienia czy zimą. Zastanowić się warto jak ma wyglądać rabatka, o każdej porze roku i dobrać do niej odpowiednie gatunki. Jeśli chcemy mieć zimozielone rośliny, to należy rozważyć iglaki, a jak mają być to ozdobne gałęzie, to przydatne będą derenie czy wierzby.

Kwiaty czy liście

Kolejny wybór jaki staje przed nami to wybór rośliny, która jest ozdobna z kwiatów, liści a może z jednego i drugiego? Kompozycja roślin kwitnących o różnej porze roku daje nam możliwość podziwiania kwiatów przez długi czas.

Zabawa kształtami i fakturą

Każda roślina wygląda inaczej, ma liście z połyskiem albo matowe, drobne lub duże. Wybór jest ogromny i tworząc zestawienia roślin fajnie jest bawić się także fakturą na rabatach. Nie bez znaczenia jest też odcień zieleni. Nawet połączenie trzech barw zielonych może stanowić dynamiczny obraz. Dla przykładu funkia o dużych liściach będzie widoczna na tle paproci o pierzastych pędach.

pixabay.com

Jak zestawiać kolory

Zestawianie kolorów to fajna sprawa. Za ich pomocą można powiększyć albo pomniejszyć przestrzeń, ochłodzić ją albo ocieplić. W praktyce wygląda to mniej więcej tak:

  • kolory ciepłe – nadają miejscu przyjazny i serdeczny ton, a zarazem tworzą przytulne zakątki i co za tym idzie optycznie je pomniejszają
  • kolory chłodne – idealne są do tego aby stworzyć wrażenie świeżości i przestrzeni, optycznie można za ich pomocą powiększyć ogród.

Wielkość i ilość ma znaczenie

Bawiąc się wielkością możemy stworzyć ciekawe złudzenia. Na przykład ustawiając donice o tym samym kształcie, a różnej wielkości, zaczynając od największej, uzyskamy złudzenie wydłużenia optycznego ścieżki.

Rytm w ogrodzie

To takie magiczne nasadzenie roślin, które daje poczucie harmonii. Wybierając sobie jeden element powtarzamy go co pewien czas. Jest on spójną osią, która łączy cały ogród w jedną całość. Rytm w ogrodzie nadają posadzone w równych odległościach od siebie iglaki przy ścieżce, krzewy wzdłuż ogrodzenia czy postawione w kilku miejscach takie same donice.

Rzeczywistość niech nas nie zaskakuje

Często się nam zdarza, że na targach, zdjęciach, w sklepie zobaczymy ciekawe zestawienie roślin. Wpada w oko i wygląda idealnie. Jednak w naturze nie ma szans przetrwania, gdyż każdy z gatunków ma inne wymagania. Dlatego w doniczkach rośliny można dowolnie (prawie) ze sobą komponować, natomiast w naturze sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Większość z nas nie ma czasu na prowadzenie ogrodowych eksperymentów, dlatego korzysta z doświadczenia ogrodników i szuka inspiracji na blogach.

Na koniec mała rada. W Waszym ogrodzie to Wy macie czuć się dobrze. Kolory, rośliny niech będą takie, jakie Wam się podobają. Po prostu nikt inny nie wie, w jakim połączeniu barw będzie się Wam najlepiej piło poranną kawę i leniuchowała o zachodzie słońca w hamaku. Szkoda tylko, że to takie proste jak się czyta, a schody zaczynają się w chwili sadzenia. Czasem nawet już wcześniej.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl