Obecnie czas wysyłki roślin to 14 dni.

 

 

Jak ochronić rośliny przed mrozem

Dużo roślin, które rosną w naszych ogrodach jest przyzwyczajona do innych warunków klimatycznych, często znacznie łagodniejszych. Nasze zimy mogą być dla nich trudnym okresem, a bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą nie przetrwać do wiosny.


 

Co ma wpływ na mikroklimat

Zanim przejdziemy do typowych sposobów zapobiegania skutkom obniżenia temperatur w ogrodzie, warto powiedzieć to i owo na temat kształtowania się mikroklimatu. Wpływ na niego ma wiele czynników takich jak:

  • szerokość geograficzna – na Dolnym Śląsku będzie zawsze cieplej niż na Podlasiu;
  • wysokość nad poziomem morza – w górach jest zdecydowanie chłodniej;
  • zbiorniki wodne – mają wpływ na temperaturę powietrza i jego wilgotność;
  • ekspozycja stoku – południowa jest cieplejsza niż północna;
  • góra czy dolina – w dolinach tworzą się zastoiska zimnego powietrza.

Jak możemy ochronić ogród przed wpływem zimnego powietrza

Najbardziej szkodliwe dla roślin zimne powietrze, przychodzi do nas od północy i od wschodu. Dlatego warto swój ogród zabezpieczyć od tych stron świata. Idealnie nadają się do tego murki, drewniane szczelne płoty czy żywopłoty. Te ostatnie najlepiej jeśli są zimozielone.

Wybór odpowiedniego miejsca też ma znaczenie. Jeśli mamy tylko możliwość założenia ogrodu na stoku południowym, wschodnim czy zachodnim, to powinniśmy to wykorzystać. Na nizinie najbardziej optymalne jest dla ogrodów lekkie podwyższenie terenu. Unikniemy w ten sposób ryzyka wystąpienia wielu przymrozków.

Zabezpieczanie roślin wrażliwych

Najbardziej wrażliwe na spadki temperatury rośliny, należy przed zimą zabezpieczyć. Robimy to tuż przed zapowiadanymi mrozami. Zbyt wczesne okrycie może spowodować, że roślina się rozwinie z powodu ciepła. Do wrażliwych roślin w naszych ogrodach zaliczymy:

Jak zabezpieczać rośliny

Jednym z podstawowych sposobów aby uniknąć strat w ogrodzie jest odpowiedni wybór miejsca. Musi być ono osłonięte oraz nasłonecznione.

Usypywanie kopczyków z ziemi wokół pnia chroni korzenie przed wymarznięciem. Szczególnie w ten sposób zabezpiecza się krzewy.

Ściółkowanie to także sprawdzona forma zabezpieczenia korzeni przed mrozem. Można wykorzystać opadające jesienią liście, ale tylko ze zdrowych drzew i stworzyć warstwę ochronną wokół krzewów. Aby wiatr nie rozwiał liści można je przykryć dodatkowo jedliną.

Wiele krzewów można też zabezpieczyć okrywając je agrowłókniną i przysypując liśćmi (rododendrony, azalie, hortensje). Przyginanie pędów i osypywanie kopczykami stosuje się głównie u róż pnących.

Gałązki drzew iglastych stanowią także świetny materiał do okrywania wielu różnych roślin.

Do okręcania pni używa się najczęściej słomy. Można też wykorzystać różnego rodzaju maty z naturalnych materiałów, albo agrowłókninę.


 

Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl