Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
44,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA w doniczce
szt.
Malina WCZESNA w doniczce
12,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak odnowić stary ogród

Jak odnowić stary ogród

Gdy w nasze ręce trafi stary sad przydomowy, czy zaniedbany ogród, to pierwszą myślą jest zazwyczaj, aby wszystko wyciąć, wyrównać teren i zasadzić od nowa. Jest to sposób na przywrócenie ogrodu do porządku, ale ma on kilka wad – jest kosztowny, pracochłonny i czasochłonny. My podpowiadamy jak doprowadzić stary ogród do stanu kwitnącego, z minimalnym nakładem czasu i pieniędzy.


 

Mierzmy siły na zamiary

To, jakie podjąć należy kroki, w dużej mierze uwarunkowane jest specyfiką miejsca jakie mamy do rewitalizacji. Całkiem innych zabiegów wymaga park wokół dworku, a innych stary przydomowy wiejski ogród.

Park wokół dworku

Jeśli jest to dworek, wraz z założeniem parkowym, to najbezpieczniej będzie oddać go w ręce doświadczonego architekta krajobrazu, który zinwentaryzuje nam cały drzewostan, i sprawdzi, które drzewa zagrażają bezpieczeństwu. Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie pustych przestrzeni odpowiednimi roślinami kwitnącymi, aby ogród przez cały rok prezentował się elegancko.

Ogród wokół domu, willi

Będąc posiadaczem domu z sadem na wsi czy willi z zaniedbanym ogrodem w ustronnym miejscu możemy spróbować poprawić wygląd obejścia o własnych siłach. Wystarczy tylko postępować w myśl zasady - w przyrodzie łatwo zniszczyć, ale trudno odbudować.

Inwentaryzacja

Najważniejszą rzeczą w starym ogrodzie jest inwentaryzacja roślin. W tym celu bierzemy wyrys działki i kserujemy. Na uzyskanej kopii możemy nanieść wszystkie duże drzewa oraz krzewy ozdobne i byliny jakie uda nam się określić. Wśród drzew sprawdzamy czy nie ma uschniętych, zagrażających upadkiem konarów, pni.

Co wycinamy

Wycinamy drzewa uschnięte, chore oraz samosiejki, których wzrost i pokrój jest po prostu nieładny. Poznamy je po skręconym pniu i pierśnicy mniejszej niż 30 cm. Część krzewów również należy się pozbyć, w związku z czym trzeba określić, które z nich zostawiamy, a które usuwamy. Niech wyznacznikiem będzie ich pokrój, walory ozdobne oraz użyteczność.

Sadzimy nowe rośliny

Część drzewostanu oraz zarośli na pewno zostanie usunięta, dlatego, o ile nie planujemy w tym miejscu altany, ścieżki czy trawnika, to należy je zapełnić kwitnącymi gatunkami roślin. W starych ogrodach świetnie sprawdzą się byliny ozdobne, które tolerują cień, z krzewów idealne będą rododendrony i azalie.

Stary ogród to nie tylko duże drzewa i cień, to także miejsce bardzo ekologiczne, w którym schronienie znalazło mnóstwo gatunków zwierząt, w tym także chronionych. Mając świadomość, jak istotne dla środowiska jest zachowanie tak sprawnie działającego ekosystemu ogrodowego, starajmy się wprowadzać zmiany powoli. Drzewa, z naturalnymi dziuplami, zostawmy dla dzięciołów i sów, ściółka to naturalny dywan chroniący glebę przed degradacją, liście usuwajmy tylko z trawnika.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl