Jak określić dojrzałość zbiorczą gruszy Konferencji

Grusza Konferencja nie ma sobie równych. Ten smak, aromat i soczystość owocu podbiła rynek całej Europy, zresztą nie tylko tego kontynentu. Aby mieć bardzo smaczne owoce oprócz dobrych warunków uprawy też trzeba odpowiednio określić termin zbioru.


 

Termin zbioru, a smak gruszy

Zdarza się nam czasem skosztować gruszek odmiany Konferencja, których smak jest daleki od opisanego we wstępie. Jest to spowodowane złym terminem zrywania owocu. Akurat te gruszki są bardzo wrażliwe na zbiór w nieodpowiednim czasie. Zbyt wcześnie zebrane zaparzają się w przechowalni, w smaku są nieciekawe. Zbyt późno zebrane staja sią mączyste i szybko starzeją się.

Czy da się dokładnie określić dojrzałość zbiorczą

Wpływ na dojrzałość zbiorczą owoców w danym roku ma wiele czynników. Wymienić w śród nich należy:

  • mikroklimat regionu;
  • opady;
  • rozkład temperatur;
  • rodzaj gleby;
  • zastosowane nawożenie.

To jedne z najważniejszych czynników wpływających na dojrzewanie owocu gruszy.

Jak określić optymalny termin zbioru gruszek odmiany Konferencja

Zebrane w odpowiednim terminie owoce to gwarancja dobrego przechowywania oraz uzyskania wysokiej ceny na rynku w miesiącach zimowych. Na to aby dobrze określić termin zbioru jest kilka pomocnych narzędzi.

Test skrobiowy inaczej próba skrobiowa

Jest to bardzo prosty test, który można wykonać na miejscu w sadzie nawet. Wybiera się do niego około 20 najbardziej reprezentatywnych owoców (wielkość i stopień dojrzenia jak większości).

Zaopatrzyć się jeszcze musimy w płyn Lugola czyli roztwór jodu w jodku potasu. Jest to koszt zaledwie kilkunastu zł. Następnie należy przekroić wybrane owoce w poprzek i nanieść na nie wspomniany płyn.

Zawarta w owocach skrobia zabarwi się na ciemny kolor. Dla odmiany Konferencja przyjmuje się, że 1/3 zabarwienia przekroju jest sygnałem dojrzałości zbiorczej. Jednak dla pewnego określenia terminu bierze się pod uwagę jeszcze dwa pomiary i dopiero wynik z nich jest uzyskany daje najwyższą pewność.

Indeks Streifa

Do uzyskania wskaźnika dojrzałości jakim jest indeks Streifa potrzebujemy wyników z testu skrobiowego. Do tego konieczne jest uzyskanie jeszcze dwóch pomiarów.

Pomiar ekstraktu w owocu gruszy

Pomiar wykonuje się refrektometrem, który działa na zasadzie przepuszczania wiązki światła i jego załamaniu pod wpływem zawartości cukrów w soku owocu. Dla gruszy powinno być to minimum 11%.

Do policzenia Indeksu Streifa potrzebny jest jeszcze pomiar jędrności owocu w kG. Indeks oblicza się na podstawie wzoru = jędrność owocu/( zawartość cukru w owocach w % x stopień rozkładu skrobi (1-10). Wynik dla gruszy Konferencji powinien wynosić od 0,9 do 1,1. Z doświadczeń wynika, że przejście z 0,8 do 1,1 trwa około 7 dni.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl