Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak przygotować działkę na zimę

Jak przygotować działkę na zimę

Jesień to okres kiedy rośliny przygotowują się do zimy, która jest dla większości z nich porą spoczynku. To jest też czas wytężonej pracy dla ogrodników, którzy muszą zdążyć z wieloma pracami przed nastaniem mrozów.

Choroby i szkodniki

Myśląc już o przyszłym sezonie trzeba wziąć pod uwagę występowanie chorób i szkodników. Dlatego dobrze oglądamy drzewa, krzewy, liście przewozimy na kompost, który odpowiednio zabezpieczamy oraz podlewamy roztworem z drożdży.

Szukamy oznak choroby

Oglądamy drzewa oraz krzewy. Wszystkie oznaki choroby warto zaznaczyć malując gałązki sprayem na pomarańczowo, aby na przedwiośniu je wyciąć i natychmiast spalić (robiąc to teraz narażamy drzewo na mróz).

Przygotowanie drzew do bielenia

Część osób bieli w okresie jesieni drzewa owocowe. W tym czasie zabieg można wykonać na młodych, świeżo posadzonych drzewkach. Za to starsze bieli się zazwyczaj w grudniu po wcześniejszym oczyszczeniu pni z odłupującej się kory, tarczników i innych szkodników. Wtedy też zdejmujemy z pni i konarów tekturę z larwami.

Spulchnienie gleby

Jesienią przekopujemy rabatki pod kwiaty sadzone wiosną. Warto spulchnić też ziemię w okolicy krzewu i okryć ją kompostem, albo ściółką z liści. Do gleby na niewielkich kawałkach lepiej jest wybrać specjalne widły do kopania.

Ochrona rabat kwiatowych

Zima jest trudna dla roślin, szczególnie dla tych z innych rejonów świata. Dlatego przed zimą należy okryć karpy korzeniowe. Najlepiej zakryć je włókniną oraz liśćmi opadłymi z drzew. Dobrym materiałem do okrywania rabat są gałęzie z drzew iglastych, w tym również z tui.

Ochrona roślin wrażliwych na mróz

Młode sadzonki oraz niektóre gatunki roślin, jak chociażby judaszowiec, morele, brzoskwinie, róże należy zabezpieczyć przed mrozami. Nadają się do tego maty słomiane, albo biała agrowłóknina, nigdy czarna. Dodatkowo wokół podstawy krzaków róż robi się kopczyk spulchnionej ziemi. Ochraniamy w ten sposób bryłę korzeniową.

Nie zapominajmy o mieszkańcach działek

Liści nie należy palić. Jedyny wyjątek stanowią resztki roślin z oznakami choroby, takich nie kompostujemy ani nie składujemy tylko jak wyschną od razu palimy. Natomiast zdrowe gałęzie opadłe z drzew oraz liście niewykorzystane na rabatach układamy w kopiec. Jest to świetne schronienie przed zimą dla jeży, które latem czyszczą nasz ogród z myszy, gąsienic oraz innych szkodników.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl