Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak urządzić w ogrodzie miejsca do zabawy dla dzieci

Jak urządzić w ogrodzie miejsca do zabawy dla dzieci

Dziecięca ciekawość nie zna granic, a ogród to idealne miejsce, w którym mogą znaleźć dla siebie nie tylko miejsce do zabaw. Jak jednak urządzić nasze ary aby było bezpiecznie i z pomysłem? Oto kilka rozwiązań, które mogą być inspiracją dla Waszych ogrodów.


 

Ogród to też przyjazne dla naszych pociech środowisko pełne bodźców, które wspierają jego rozwój. Przebywanie na świeżym powietrzu poprawia kondycję dziecka, wzmacnia odporność i co najważniejsze, daje możliwość wyładowania energii, która w nich drzemie. Tu warto też zaznaczyć, że wybierając rośliny do ogrodu, w którym będą czas spędzać dzieci należy unikać roślin trujących. W szczególności unikajmy takich gatunków, które posiadają atrakcyjne owoce:

  • cis;
  • ligustr pospolity;
  • konwalia majowa;
  • laurowiśnia;
  • złotokap.

Zamiast nich warto posadzić rośliny jadalne o podobnych walorach ozdobnych (czosnek niedźwiedzi, borówka wysoka, porzeczka etc.). Mniej musimy się przejmować tujami, gdyż ich pędy czy owoce są mało atrakcyjne dla dzieci i nie posiadają tak silnie trujących substancji.

Prosty plac zabaw jest lepszy niż żaden

Bardzo wiele rodzin buduje dom i o ogrodzie nie ma czasu myśleć. Równocześnie jednak z przeprowadzką warto stworzyć w ogrodzie mały plac zabaw. Majsterkowicze mogą pokusić się o własne konstrukcje, których wzory dostępne są na różnych stronach internetowych. Jeśli fach ciesielski jest nam obcy to w okolicy bez trudu znajdziemy drewniane place zabaw na naszą miarę i kieszeń.

Piaskownica

Nie mając dużo czasu najłatwiej jest zrobić piaskownicę. Wystarczą 4 deski po szalunku, które należy wygładzić aby pozbyć się chropowatej powierzchni. Można pokryć ją odpowiednią farbą ochronną  do drewna, co przedłuży trwałość. Do dna możemy przymocować agrowłókninę, aby piasek się nie wypłukiwał podczas opadów.

Wybieramy miejsce pod plac zabaw

Najbardziej zachęcające do zabaw w ogrodzie są miesiące letnie. Dlatego warto umieścić plac zabaw tak aby w południe, kiedy temperatury są najwyższe, znajdował się pod osłoną drzew. Natomiast warto aby do południa był on w słońcu, dzięki temu rosa szybko wyschnie i po śniadaniu mogą wszyscy baraszkować w piasku czy na huśtawkach.

pixabay.com

Woda w ogrodzie

Atrakcją dla większości dzieci jest woda w każdym praktycznie wydaniu. Dla starszych będzie to basen, dla małych wystarczy nawet brodzik z płytką wodą. Jednak podczas zabaw w wodzie zawsze musimy mieć dzieci pod opieką.

Poidła dla zwierząt

Natomiast woda dostępna dla zwierząt może stać się miejscem do obserwacji przyrody. Różna głębokość wody w sadzawce czy poidle zwabia zarówno owady jak też spragnione ssaki czy ptaki. Te ostatnie lubią zażywać kąpieli, tak że miejsce pod poidło powinno być trudno dostępne dla kotów. Wodę należy wymieniać jak najczęściej nawet co drugi dzień.

Owocowe zakątki

Dla dzieci zbieranie owoców i przygotowywanie z nich deserów jest ciekawym zajęciem. Mogą skosztować dojrzałych w słońcu jagód. Atrakcją może być cały proces opieki nad rośliną. Dzieci mogą nam towarzyszyć w urządzaniu ogrodu, wybieraniu sadzonek i przygotowaniu miejsca. Warto więc posadzić kilka owocowych roślin.

Maliny

Bardzo szybko można doczekać się pierwszych owoców. Jeśli nasze pociechy nie przepadają za tymi owocami, można je wykorzystać do zrobienia zdrowych soków, kompotów czy deserów. Pozwólmy dzieciom wybrać ciekawe odmiany malin, na przykład czarne albo żółte.

pixabay.com

Jagoda kamczacka

Trochę egzotyki w postaci smacznych owoców jagody kamczackiej to dobra propozycja dla dzieci. Jagody kamczackie są smaczne, dość duże w kolorze fioletowym i bardzo zdrowe. Poza tym krzewy jagody kamczackiej są łatwe w uprawie. Po ukorzenieniu są odporne na susze, najlepiej rosną w słonecznym miejscu i są świetnym krzewem na żywopłoty w ogrodzie. Można za ich pomocą stworzyć miły zakątek do zabawy dla dzieci.

Borówka wysoka

Moda na borówkę wysoką nie mija od lat. Owoce są bardzo atrakcyjne, duże smaczne owoce o ciemnej skórce zdobyły amatorów na całym świecie. Uprawa borówki również nie powinna nam sprawiać kłopotu. Wystarczy zapewnić jej kwaśne podłoże poprzez wybranie warstwy ziemi około 30 cm głębokości i 1 m szerokości. Wysypać należy dół torfem kwaśnym i w tak przygotowane miejsce wsadzić krzewy borówki.

Jagodę kamczacką i borówkę najlepiej sadzić w dwóch egzemplarzach aby mogły się wzajemnie zapylać. Wtedy plon jest większy. Urządzając ogród można niektóre krzewy owocowe wykorzystać do urządzania wielogatunkowych rabat. Będzie to z korzyścią zarówno dla nas jak i dla dzieci, które będą mogły nabierać nawyków zdrowego odżywiania się. Natomiast plac zabaw ogrodowy zapewni im odpowiednią ilość codziennej aktywności.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl