Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Jak zagospodarować skarpę w ogrodzie

Bardzo dużo domów buduje się na stoku, co związane jest z występowaniem takich formacji jak spadki, skarpy i zagłębienia. Różne poziomy terenu wprowadzają do ogrodu spore urozmaicenie, co warto wykorzystać.


 

Skarpa w ogrodzie – nieograniczone czy większe możliwości?

Każdą skarpę można wykorzystać do stworzenia ciekawego zakątka w ogrodzie. Najpierw więc podamy Wam kilka ciekawych pomysłów do wykorzystania, a następnie będzie zbiór roślin, które możemy sadzić na skarpie w celu jej wzmocnienia. Każda skarpa jest inna, dlatego należy dobrać zagospodarowanie terenu do indywidualnych preferencji oraz występujących warunków.

Miejsce na ognisko

Jeśli tylko usytuowanie skarpy na to pozwala, możemy zrobić w jej sąsiedztwie miejsce na ognisko oraz do odpoczynku wśród zieleni. Możemy w tym celu wykorzystać skarpę na dwa sposoby:

 • przy jej ścianie zbudować grill, a miejsce do siedzenia wokół;
 • przy ścianie mogą się znaleźć też siedzenia wykonane na stałe i częściowo wmurowane w stok.

Wykonanie jednej czy drugiej konstrukcji wymaga może trochę wysiłku, jednak miejsce zyskuje na klimacie, a skarpa tworzy naturalną barierę.

Piwniczka ziemna

W górzystych rejonach wykorzystywano skarpy do budowania ziemnej piwnicy, która dobrze utrzymywała chłodną temperaturę. Kiedyś służyła ona za podręczną lodówkę, obecnie możemy wykorzystać ją na przechowywanie wina. Wkomponowana w skarpę piwniczka może być nie tylko użyteczna, ale też zdobi ogród.

pixabay.com

Kamienie na skarpie

Skarpę, nawet niewielką można też obudować kamieniami, zostawiając miejsca na posadzenie krzewów i bylin. Taki skalny ogród jest nie tylko piękny, ale też mało pracochłonny. Większość miejsca zagospodarowane jest pod krzewy i kamienie i nie musimy kosić trawy wokół roślin ozdobnych.

Krzewy, które dobrze rosną na skarpie

Rosnące na skarpie rośliny mają nie tylko ją zasłonić, sprawić, że będzie ona wyglądać interesująco. Nie mniej ważna jest funkcja korzeni krzewów oraz bylin, które utrzymują masy ziemi w miejscu. Do tego celu nadają się rośliny rozwijające duży system korzeniowy.

Róża

Od wieków róża króluje w ogrodzie i nie tylko. Ponadto posiada mocny i rozległy system korzeniowy, który dobrze sobie radzi na skarpie. Jeśli marzyła się nam różana rabata, to skarpa jest odpowiednim miejscem do jej realizacji. Jednak nie wszystkie gatunki róży mają jednakowo mocny system korzeniowy. W przypadku skarpy o stromej ścianie lepiej zainwestować w różę pomarszczoną.

Iglaki na skarpie

Oczywiście nie może i tu zabraknąć iglaków. Najlepiej na skarpie daje sobie radę taki gatunek jak:

 • jałowiec;
 • sosna górska – kosodrzewina.

Dobrze się komponują z głazami oraz niskimi roślinami okrywowymi.

Byliny okrywowe na skarpę słoneczną

Oświetlona przez większą część dnia skarpa stwarza specyficzne warunki bytu dla roślin. Nie każdy gatunek jest na tyle tolerancyjny, aby dać sobie radę w takich warunkach. Najlepiej rosną w takim miejscu następujące rośliny;

 • żagwin;
 • floks skrzydlaty;
 • lawenda;
 • szałwia;
 • rozmaryn;
 • przetacznik kłosowy;
 • wrzosy.

Zagospodarowanie skarpy to zawsze wyzwanie, jednak dzięki niej można stworzyć bardzo ciekawe miejsce w ogrodzie. Nawet jeśli skarpa jest położona w cieniu, to wystarczy zamienić rośliny światłożądne na cieniolubne.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl