Jakie kwiaty kwitną do później jesieni?

Sezon letni dobiegł końca, a do nas zawitała piękna polska jesień, która zachwyca  różnorodnością kolorów i barw. Oprócz wspaniałych, opadających z drzew złotymi liści, warto także docenić urok jesiennych kwiatów, które nie tylko w letnim sezonie mogą upiększyć nasze balkony i ogrody. Nie ustępują w niczym letnim i wiosennym kompozycjom. Jesienne kwiaty są bogate w wiele intensywnych i żywych kolorów – pomarańczowy, żółty, czerwony, brązowy – co wspaniale ożywia często deszczową aurę.


 

Byliny ozdobne

Byliny ozdobne są jednymi z najbardziej pożądanych roślin ogrodowych. Dostępnych na rynku różnych rodzajów bylin jest bez liku i każdy znajdzie coś dla siebie. W porze jesiennej warto pomyśleć o następujących bylinach ozdobnych, które zamienią nasz ogród w kwiatowy raj.

WRZOS POSPOLITY

Zdecydowanym kwiatowym symbolem jesieni jest znany wszystkim wrzos. Jest on całkowicie odporny na chłód i mróz, przez co idealnie sprawdzi się jesienią w każdym ogrodzie. Wrzos jest krzewinką o smukłym pokroju i bardzo ciekawym kolorze liści, które latem przybierają złotożółty odcień, jesienią i zimą natomiast miedzianobrązowy. Kwiaty z kolei mają barwę lawendową, białą, a nawet żółtą. Wrzos pospolity rośnie w Polsce w różnych zbiorowiskach roślinnych. Pełni funkcją zarówno ozdobną, jak i leczniczą. Zaliczany jest do roślin miododajnych.

ASTER NOWOBELGIJSKI

Jednym z gatunków kwiatów, kwitnących jesienią, jest pochodzący z Ameryki Północnej aster nowobelgijski. Spośród wielu odmian znaleźć można zarówno karłowate o wysokości od 40 do 60 cm, jak i wysokie, rosnące powyżej metra. Cudowne kwiaty astrów nowobelgijskich pojawiają się pod koniec sierpnia i kwitną obficie do końca listopada, ciesząc swym urokiem.

JEŻÓWKA PURPUROWA

Pochodząca z Ameryki Północnej jeżówka purpurowa jest rośliną całkowicie odporną na mróz, a także na różne szkodniki i choroby. Wymaga żyznych i umiarkowanie wilgotnych gleb. Po przekwitnięciu kwiatostan należy ściąć. W wielu krajach, także i w Polsce, uprawiana jest jako roślina ozdobna. Kwitnie od lipca do października, a jej piękne, pachnące kwiaty, o żółto-zielonych środkach, wabią pszczoły, motyle i inne owady. Pięknie wygląda w kompozycji z innymi jesiennymi kwiatami.

Krzewy ozdobne

Oprócz bylin do wyboru mamy także mnóstwo pokaźnych krzewów ozdobnych, które są niemalże niezbędnym elementem każdego ogrodu. Nadają się zarówno na piękne żywopłoty, jak i na tło dla kwitnących bylin. Większość z nich może pochwalić się interesującymi liśćmi, ale są i takie które oprócz liści zachwycą barwnością owoców.

IRGA DAMMERA CORAL BEAUTY

Wprawdzie białe kwiaty Irgi kwitną obficie od maja do czerwca, to jednak i jesienią może zdobić polskie ogrody. Wydaje wówczas pojedyncze, jaskrawo-czerwone owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę. Irga dobrze rośnie na umiarkowanie wilgotnej glebie i preferuj stanowiska półcieniste lub słoneczne. Nie jest roślina wymagającą i idealnie sprawdzi się w przydomowym ogrodzie.

OGNIK SZKARŁATNY SOLEIL D'OR

Ognik szkarłatny jest rośliną, która to właśnie jesienią prezentuje swoje wspaniałe walory ozdobne. Intensywnie żółte owoce ognika zaczynają się wówczas wybarwiać i pokrywają całą roślinę. Wspaniała żółta kolorystyka tej odmiany ognika idealnie komponuje się z jesiennym klimatem. Ognik szkarłatny preferuje gleby żyzne, zasobne w próchnicę, a także miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru. Jest znakomitym krzewem do każdego ogrodu i bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie swoich braci gatunkowych.

Każda pora roku ma swój urok. Również jesienią możemy sprawić, że wyjście do ogrodu, nawet w te chłodne dni, będzie czystą przyjemnością.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl