Przerwa zimowa

 

Wysyłki rozpoczynamy w połowie marca 2018r.

Jesienne prace ogrodowe, czyli z czym trzeba zdążyć przed zimą

Chłodne poranki wraz z mgłami nieodmiennie sygnalizują koniec lata. W ogrodzie jest to też czas bardzo wielu koniecznych zabiegów. Ich wykonanie gwarantuje nam zdrowy i łatwy start roślin wiosną następnego roku.


 

Rośliny wymagające starannej opieki

Na początek po pierwszych przymrozkach należy pozbyć się nadziemnych części bylin. Te, które mogą wymarzać okrywamy warstwą liści i jedliną. Wymagają tego lilie, bardziej wrażliwe jak dalie czy dziwaczki należy wykopać i przechować w dodatniej temperaturze.

Róże i pnącza

Róże mimo, że pochodzą z naszych szerokości geograficznych mogą wymarzać, dlatego okrywamy je przed zimą formując kopiec wokół krzewu i dodatkowo okrywając go jeszcze jedliną albo okręcając roślinę agrowłókniną. Pnącą, wrażliwą różę można przygiąć do ziemi i też zakopcować. Inne pnącza jak glicynia również warto w pierwszych latach po posadzeniu dobrze zabezpieczyć.

Drzewa i krzewy

Wśród ozdobnych jak i owocowych drzew czy krzewów są też sadzone gatunki bardziej ciepłolubne. Jednak z powodzeniem można je u nas uprawiać, a jednym z warunków powodzenia jest właśnie odpowiednie zabezpieczenie na zimę. Dobrze jest je okręcać matami słomianymi, czy z kokosa i dodatkowo włókniną.

Trawnik jesienią

Ostatnie koszenie trawnika powinno przypadać na początku października. Dużo wszakże zależy od mikroklimatu i zdarza się, że trzeba je powtórzyć jeszcze w drugiej jego połowie o ile pogoda ma być ładna.

Odkwaszanie trawnika

Trawa do dobrego wzrostu potrzebuje pH zbliżonego do obojętnego. Zbyt kwaśne podłoże powoduje powstawanie czarcich kręgów i innych chorób. Odkwaszanie przeprowadzamy poprzez wprowadzenie do gleby odpowiedniej dawki wapna ogrodniczego albo wapna magnezowego. Jego dawkę określa się w zależności od pH podłoża. Można go łatwo zmierzyć, wystarczy nam do tego płyn Lugola, a paletę kolorów do określenia wyników znajdziemy na Internecie.

Grabienie liści

Liście są bardzo wartościowym materiałem w ogrodzie i nie warto ich palić, wyjątkiem są tylko liście z chorych drzew. Zdrową ściółkę możemy użyć jako materiału okrywowego dla zabezpieczenia roślin przed przymarznięciem. Z liści możemy uzyskać dobrej jakości ziemię ogrodową, idealną do doniczek czy pikowania. Na koniec możemy nimi okryć grządki i zabezpieczyć w ten sposób przed ich powierzchnię przed zbytnim parowaniem wody.

Do prac jesiennych zaliczymy też przekopywanie gleby, czy sadzenia cebul i bulw kwiatów wiosennych. Wszystko zależy od tego jakie mamy rośliny w ogrodzie. Tam gdzie jest dużo drzew i liści z nich opadłych będzie więcej pracy niż przy kilku arach trawnika i małej rabacie kwiatków.


 

Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl