Wysyłkę roślin rozpoczynamy od około 25 marca.

Zamówienia realizujemy według kolejności ich złożenia.

Komary i kleszcze w ogrodzie

Spędzanie czasu na łonie natury nie zawsze jest przyjemne. Zwłaszcza jak jeszcze służymy pewnym owadom za darmową i smaczną jadłodajnię. Komary i kleszcze chętnie skorzystają, aby się przed nimi ochronić nie musimy używać ciężkiej chemii.


 

Pyretryna

Charakterystyczna substancja zwana pyretryną to alkaloid o działaniu upośledzającym układ nerwowy owadów. W tym też niestety pszczół, dlatego tą substancje należy rozpylać po zachodzie słońca. Również właściciele kotów muszą się jej wystrzegać, gdyż działa ona na nie toksycznie. Po wykonaniu oprysku należy przez dobę nie wypuszczać pupila do ogrodu.

Gdzie pyretryna występuje naturalnie?

Sami możemy sobie wyhodować w ogrodzie pyretrynę. Wystarczy posadzić sobie wrotycz lub pokrewną mu roślinę, która wytwarza wspomniany związek. Co ciekawe właściwości tych roślin znane są od XIX wieku! Proszek z nich był stosowany do wybijania pcheł, wszy i innych szkodników.

Wrotycz pospolity i jego właściwości

Wrotycz rośnie dość wysoki nawet ponad metr, dlatego też w ogrodzie będzie dobrze wyglądał obok róży pnącej czy wśród innych wysokich kwiatów jak chociażby jeżówek. Jego żółte kwiaty zebrane w baldachy pojawiają się od połowy lata. Ich żółty kolor będzie dobrym kontrastem dla kwiatów czerwonych czy niebieskich.

pixabay.com

Wrotycz maruna

Podobną roślina do złocienia ogrodowego jest wrotycz maruna. Rośnie do wysokości około 60 centymetrów. W ogrodzie wybierajmy mu miejsca słoneczne. Będzie się dobrze komponował z lawendą czy na rabacie polnych kwiatów. Jego kwiaty będą też ładnym uzupełnieniem do rabaty różanej.

Złocień dalmatyński

Wykorzystywaną od lat jako rośliną jest złocień dalmatyński. Naturalnie pochodzi on z rejonów Morza Śródziemnego, jednakże jest rozpowszechniony po całym praktycznie świecie i w Europie Środkowej. Ma także podobne kwiaty do złocienia polnego i rośnie z powodzeniem na ubogiej glebie. Roślina posiada charakterystyczny zapach, więc nie trudno ją pomylić z innymi.

Mięta i lawenda

Mięta i lawenda wydzielają specyficzny i mocny aromat, który maskuje zapach człowieka. Warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie w pobliżu altany czy basenu. Komary oraz kleszcze będą mniej intensywnie występować w ich pobliżu. Najlepiej jeśli będą rosnąć blisko ścieżki aby przechodząc można było łatwo dotykać liście, dzięki temu zapach będzie rozchodził się po ogrodzie.

pixabay.com

Inne sposoby na pozbycie się kleszczy i komarów

Na kleszcze z powodzeniem polują wróble. Dlatego też możemy je zachęcić do gniazdowania w ogrodzie zostawiając im gęsty krzak do budowania gniazda czy miejsce na gniazdowanie z otworami nad garażem czy szopą z narzędziami. Do tego wysypywanie ziarna sprawi, że ptaki będą chętnie gniazdować i oprócz wspomnianego ziarna będą wybierać z zakamarków ogrodu pajęczaki i inne owady. Nie zapominajmy też o wodzie dla nich. Jest ona konieczna do przeżycia ptakom, zwłaszcza w trakcie upałów.

Jaskółki

Jednymi z najbardziej efektywnych łowców owadów w locie są jaskółki. Gnieżdżąca się para jest w stanie naprawdę porządnie przetrzebić populację owadów w ogrodzie. Więc jeśli będą się nam ścielić pod okapem czy w rogu elewacji oknówki nie wyrzucajmy im gniazda, a odchody możemy posprzątać jesienią. Tak więc jedno czy dwa gniazda jaskółek są w okolicy domu jak najbardziej wskazane.

Nietoperze

Kiedyś nietoperze były bardzo pospolite. Dziś to raczej rzadki widok na wieczornym niebie. Brak otwartych strychów czyli miejsc do zimowania i wychowywania młodych sprawia, że ich populacja utrzymuje się na niskim poziome. Wystarczy jednak stworzyć nietoperzom wlot na nieużywane strychy, czy zrobić specjalną budkę do lęgu i hibernacji aby z czasem i do nas się sprowadziły. Nietoperze to skuteczni nocni łowcy owadów, w tym komarów.

Jak więc widać z owadami można i należy walczyć. Warto do tego zaprząc także innych sprzymierzeńców. Pamiętajmy też, że natura rządzi się swoimi prawami i nigdy nie zostawia w ekosystemie miejsca pustego. Jeśli więc całkiem pozbędziemy się komarów to nie wiadomo jaki gatunek może zająć ich miejsce. Z niewielką ilością komarów poradzimy sobie bez problemu, jednak gdy jest ich więcej konieczne staje się sięgnięcie po środki zaradcze.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika C, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych. 

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl