Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Kosaćce i irysy – efektowne kwiaty w letnich barwach

Kosaćce i irysy – efektowne kwiaty w letnich barwach

Jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych – kosaćce i irysy. Czym różnią się kosaćce od irysów? Jak sadzić irysy i kosaćce? Czy irysy pachną?


 

Iris jest określeniem gatunku w nazewnictwie systematycznym, które korzysta z języka łacińskiego. Spolszczona nazwa tych kwiatów to właśnie Irys, stosowana zmiennie z kosaćcem. Krótko o systematyce i przechodzimy do bardziej ciekawszych informacji.

Gatunki irysów

W naturze irysy występują na półkuli północnej ich zasięg obejmuje też nasz kraj. Na łąkach możemy spotkać takie gatunki kosaćca jak:

  • Kosaciec syberyjski;
  • Kosaciec żółty;
  • Kosaciec bezlistny.

Uprawiane najczęściej gatunki o pięknych, dużych kwiatach często wielobarwnych zaliczane są do takich gatunków jak:

  • Kosaciec bródkowy;
  • Kosaciec żyłkowany;
  • Kosaciec mieczowaty;
  • Kosaciec trawolistny.

Irysy kwitną latem

Większość gatunków irysów zakwita w miesiącach letnich. Jednak dokładny termin uzależniony jest od gatunku, a nawet odmiany. Poniżej wymieniam kilka przykładów odnośnie terminu kwitnienia:

  • Kosaciec żyłkowany – zwany inaczej holenderskim zakwita wiosną;
  • Kosaciec żółty – kwitnie na początku lata;
  • Kosaciec bródkowy – inaczej określany jako niemiecki;
  • Kosaciec trawolistny – kwitnie w maju i czerwcu.

Kolory kwiatów kosaćców

Kosaćce znane są z przepięknej barwy kwiatu, dzięki pracom hodowlanym udało się uzyskać mnóstwo odmian o różnorodnych barwach. Kosaciec bródkowy posiada nawet kwiaty wielobarwne.

Wymagania glebowe kosaćców

Kosaćce to zróżnicowane rośliny, jednak najlepiej czują się w glebie żyznej, lekko wilgotnej inne preferują raczej przepuszczalną ziemię. Wszystko zależy od gatunku. Dlatego wybierając kosaćce do ogrodu należy szukać takiego, który jest najlepiej dostosowany do stanowiska jakim dysponujemy.

Kosaciec żółty

Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina w strefie bagiennej oczka wodnego. Optymalna gleba dla tego pięknie kwitnącego kosaćca powinna być stale wilgotna. Znosi dobrze wodę stojącą w korzeniach, wręcz taką uwielbia. Stanowisko powinno być słoneczne.

Kosaciec syberyjski

Kolejny gatunek kosaćca preferujący wilgotną glebę. Rozrastając się tworzy spore kępy szablastych liści. Rośnie najlepiej zarówno w słońcu i ocienionym lekko miejscu, w żyznym, wilgotnym podłożu.

Jak sadzimy kosaćce

Sposobów sadzenia kosaćców jest kilka. Aby jak najszybciej uzyskać efekt eksplozji kwiatów sadzimy kłącza po obrysie koła z uśpionymi pąkami skierowanymi na zewnątrz. Sadzimy od 3 do 5 sztuk, w zależności od wielkości okręgu jaki sobie wyznaczymy.

Głębokość sadzenia kosaćców

Kłącze kosaćca powinno wystawać ponad powierzchnię gruntu! Natomiast mięsiste korzenie należy zagłębić w glebie.

Ziemia dla kosaćców

Dla kosaćców ziemia powinna być lekka, ciepła, przepuszczalna i żyzna. Woda nie może zalegać w obrębie korzeni gdyż mogą one gnić. Przy czym należy zaznaczyć iż kosaciec żółty, trawolistny tolerują więcej wody w glebie jak kosaciec bródkowy. Dla bezpieczeństwa lepiej więc wymieszać ziemię próchniczą z tą jaką mamy na ogrodzie i dodać piasku około pół wiaderka na jedną kępę irysów.

Kosaćce bardzo efektownie wyglądają posadzone wzdłuż ścieżki, podjazdu do domu, wokół tarasu czy schodów prowadzących do ogrodu. Po przekwitnięciu wystarczy usunąć pędy kwiatostanowe i zostawić liście, które są ozdobą do samych przymrozków. Jeśli nie przesadzamy kosaćców nie należy usuwać liści, gdyż dzięki nim roślina asymiluje związki i gromadzi je w kłączu na następny rok.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektywnych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl