Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Krzewy ozdobne idealne na niestandardowe na żywopłoty

W czasach kiedy cenimy sobie prywatność coraz częściej sadzimy żywopłoty. Z jednej strony mają nam one zapewnić ochronę przed zaglądaniem sąsiada przez płot z drugiej są one wspaniałym tłem dla naszego ogrodu.


 

Żywopłot w ogrodzie to nie tylko ściana

Zdziwicie się jak wiele zastosowań oraz zalet może mieć zwyczajny żywopłot. Zazwyczaj do jego budowy wybiera się krzewy szybko rosnące, ale nie tylko. Ze względu na rolę jaką pełni w ogrodzie można żywopłoty podzielić na:

 • ochraniające – ogród przed zimnymi wiatrami, masami zimnego powietrza, które w wyniku inwersji schodzą z góry w doliny;
 • osłaniające – na przykład posesję od ruchliwej ulicy
 • ogrodzenie – zamiast standardowego ogrodzenia można zastosować żywopłot;
 • oddzielające – za pomocą niewysokich żywopłotów można podzielić ogród na strefy (odpoczynku, zabawy, warzywnika);
 • ozdobne – dekoracyjnie wyglądają żywopłoty kwitnące, a w chłodnych porach roku z roślin zimozielonych;
 • rola tła – jeszcze warto wspomnieć iż ogród dużo zyskuje jeśli w tło wkomponuje się odpowiedni żywopłot.

Jakie rośliny są najlepsze na żywopłot?

Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, który gatunek rośliny wybrać na żywopłot do ogrodu. Odpowiedzi na to pytanie mamy kilka:

 • standardowo tuje jak większość sąsiadów, są mało wymagające oraz szybko rosną;
 • krzewy, które nam się najbardziej podobają – jednak niekoniecznie będą one dobrze rosnąć w naszym ogrodzie;
 • krzewy ozdobne najlepiej dostosowane do gleby w naszym ogrodzie.

Jak dobrać gatunek krzewów ozdobnych do rodzaju gleby w ogrodzie

Najczęściej popełnianym błędem jest sadzenie roślin w miejscach dla nich niekorzystnych. Aby uniknąć niepowodzeń najlepiej jest wybrać sobie gatunek, dowiedzieć się o jego wymaganiach i następnie skonfrontować czy wybrane miejsce w naszym ogrodzie nadaje się dla tego krzewu.

Gleby wilgotne

Na gleby wilgotne z wysokim poziomem wód gruntowych najlepiej nadają się krzewy ozdobne, które płytko się korzenią. Oczywiście dużo też zależy od pH jakie ma nasza gleba. Jednak jest to parametr, który można niewielkim kosztem skorygować. Oto wybrane gatunki krzewów na miejsca wilgotne:

 • hortensje – nadają się bardzo dobrze na żywopłoty niskie naturalne, można nimi oddzielić na przykład część gospodarczą ogrodu od ozdobnej, również dobrze się sprawdzą w miejscu cienistym;
 • kalina – ten krzew też doceni dużo wody w glebie, nadaje się również na formowany żywopłot, powinni to docenić zwłaszcza fani kwitnących żywopłotów;
 • pęcherznica kalinolistna – ten krzew ozdobny występuje w odmianach z barwnymi liśćmi, bardzo dobrze znosi cięcie i jest tolerancyjna zarówno na okresowe susze jak i wilgoć.

Gleby suche

Na suchych glebach dobrze rośną tylko nieliczne gatunki krzewów ozdobnych. Poniżej propozycja kilku ciekawych krzewów ozdobnych na żywopłoty na suchych glebach:

 • pęcherznica kalinolistna – radzi sobie bardzo dobrze na suchej glebie gorszej jakości, rośnie wtedy mniej okazale;
 • jałowiec – to propozycja zimozielonej rośliny na żywopłoty na suchej glebie, zwłaszcza dobrze rośnie na piaskach;
 • ognik szkarłatny – jest odporny zarówno na suszę jak i spaliny, cięty, tworzy gęsty żywopłot praktycznie zimozielony.

Wybierając krzewy ozdobne na żywopłot warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale też wymaganiami roślin. Nie warto kierować się modą, zwłaszcza jeśli nie mamy odpowiedniej jakości gleby. Oczywiście jeśli nie liczymy się z kosztami można nawieźć odpowiedniej ziemi a także zmienić warunki wodne w glebie.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl