Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu ogrodu

Najczęściej popełniane błędy przy zakładaniu ogrodu

Zakładanie ogrodu to nie wieszanie firanek, często można się pomylić, zapomnieć o czymś albo z niewiedzy zadać sobie drugie tyle pracy. Mimo iż dużo nauki o ogrodach jeszcze przede mną to postaram się podrzucić Wam kilka prozaicznych pomyłek.


 

Jak daleko sadzić od siebie rośliny

Odległość między roślinami to temat rzeka, z wielkimi meandrami. Tak to obrazowo można podsumować. Najprościej jest zapytać się u sprzedawcy jak daleko od siebie sadzić daną roślinę. Następnie odpowiedź skorygować w domu sięgając do Internetu albo poradników.

Na co zwracamy uwagę wyznaczając odległości między roślinami:

  • gatunek i odmiana – każda odmiana oraz gatunek może mieć inną siłę wzrostu;
  • żyzność gleby – im słabsza gleba, tym większa powinna być odległość między roślinami;
  • formowanie roślin – rośliny przycinane potrzebują mniej miejsca jak nieformowane.

Żywopłot – jaka odległość między tujami

Odległość między tujami powinna wynosić minimum 1 metr, osobiście sadziłam tuje w odległości około 130 cm. Zbyt gęsto posadzone tuje konkurują między sobą o pokarm i wodę. Te rośliny szybko rosną i zwarty szpaler będziemy podziwiać w krótkim czasie.

Drenaż

Nie na każdej działce jest potrzebny drenaż, ale jeśli mamy do czynienia z glinianym podłożem, to jest on wręcz niezbędny. W innym wypadku po obfitych deszczach możemy spodziewać się rozległego basenu w ogrodzie. Domowym sposobem można wykonać drenaż wkopując pod darń rury z otworami, które odprowadzają wodę opadową do studni chłonnej zlokalizowanej na działce. Spływ może być zrobiony do oczka wodnego.

Kamyczek i kora

Rabaty wysypane korą i kamykiem są estetyczne, nie rosną w nich tak chwasty i często wspomagają wzrost roślin ozdobnych. Co jest lepsze, kora czy kamień?

Nie każda roślina dobrze rośnie obsypana kamieniami. Zwłaszcza te wymagające dużo wilgoci w glebie wolą grubą warstwę kory, bez włókniny pod spodem. Rododendron, hortensja czy azalia już nie przepadają za kamykiem. To gatunki wybitnie preferujące wilgoć w korzeniach i dla nich zdecydowanie lepsza jest kora.

Kamyk za to uwielbiają rośliny ciepłolubne jak: lawenda, glicynia, winogron. Orzech włoski też dobrym kamyczkiem nie pogardzi. Są to rośliny ciepłolubne, a kamyk nagrzewając się przez dzień, oddaje nocą ciepło. Podnosi to temperaturę wokół rośliny, co korzystnie wpływa na ich wzrost.

Dobór roślin do stanowiska

Sadzenie roślin na siłę tam, gdzie nie ma dla nich optymalnych warunków jest dla mnie nieporozumieniem. Nie każdy właściciel ogrodu ma wiedzę na temat roślin i ich wymagań. Jednakże po zakupie rośliny, której nie znamy warto poczytać o jej wymaganiach i wybrać dla niej miejsce najbardziej optymalne. Rośliny, które rosną w niekorzystnych dla nich miejscach są narażone na:

  • niedożywienie;
  • słabiej rosną;
  • częściej są atakowane przez choroby i szkodniki;
  • kwitnienie jest minimalne albo nie ma go wcale;
  • zwiększa się ryzyko przymarznięcia;
  • często mają cherlawy pokrój.

Na koniec warto dodać iż roślina, która nie ma odpowiednich dla siebie warunków do rozwoju z czasem zaczyna wyglądać nieatrakcyjnie i zamiast zdobić ogród zwyczajnie szpeci.

Każdy uczy się na błędach, najlepiej jednak czerpać tą wiedzą z czyiś doświadczeń i wyciągać odpowiednie wnioski. Czasem jednak do głosu dochodzi nasza narodowa przekora, która pcha nas do tego aby sprawdzić czy przypadkiem nam się nie uda. Jeśli więc zauważymy iż nasza roślina zaczyna wyglądać jak poturbowana czym prędzej zmieńmy jej podłoże albo stanowisko. Wtedy będziemy bogatsi o doświadczenie, a roślina zostanie uratowana.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektywnych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl