Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Nawozy do ogrodu, jakie i kiedy stosować

Nawozy do ogrodu, jakie i kiedy stosować

Dostarczanie składników pokarmowych roślinom to podstawa w ogrodzie, dawkowanie oraz rodzaj nawozu zależy w dużej mierze od tego jaką mamy glebę, oraz jakie rośliny na niej rosną.


 

Rodzaje nawozów

Nawozy możemy podzielić na wieloskładnikowe oraz jednoskładnikowe. Ponadto wyróżnia się nawozy naturalne oraz syntetyczne. Ponadto nawozy mogą zmieniać pH gleby (wapno magnezowe, siarczan amonu, saletra amonowa).

Makroelementy

Rośliny do wzrostu potrzebują głównie Azotu, Fosforu i Potasu, te trzy pierwiastki określa się w ogrodnictwie i rolnictwie mianem NPK. Są to podstawowe pierwiastki, które roślinom potrzebne są do wzrostu w dużych ilościach.

Mikroelementy

Pierwiastki potrzebne roślinom do wzrostu w małych ilościach nazywamy mikroelementami. Należą do nich magnez, bor, wapń, mangan oraz wiele innych. Ich niedobór powoduje często widoczne objawy na roślinie, mogą to być przebarwienia na blaszkach liściowych, zahamowanie wzrostu, brak kwiatów etc. Zależy to w dużej mierze od gatunku.

Nawozy sztuczne

Sklepy ogrodnicze oferują nam gotowe nawozy odpowiednie do stosowania dla danego gatunku roślin. Jest to wygodne rozwiązanie. Dzięki temu szybko i łatwo zasilimy większość roślin w naszym ogrodzie. Zwłaszcza dotyczy to roślin o specyficznych wymaganiach, jak gatunki kwasolubne. Gotowy nawóz zawiera nie tylko odpowiednie składniki, ale też zakwasza glebę, co te rośliny bardzo lubią.

Nawozy naturalne

Nawóz organiczny zawiera łatwo przyswajalne dla roślin pierwiastki. Jego jednak główną zaletą jest to, iż każdy właściciel ogrodu może go mieć za darmo. Wystarczy tylko w odpowiednio przygotowanym miejscu składować resztki organiczne z domu i ogrodu. Na kompost nadają się:

  • skoszona trawa;
  • drobno pocięte gałęzie;
  • liście opadłe z drzew;
  • resztki z kuchni;
  • fusy z kawy;
  • rozdrobniona, niezadrukowana tektura.

Niektóre dodatki do kompostu zakwaszają go:

  • igły z drzew;
  • liście dębu;
  • odpadki z cytrusów.

Jeśli mamy domowe zwierzątko jak królika jego odchody również możemy dorzucać do kompostu.

Jak stosować nawozy

Termin w jakim zastosujemy nawóz ma ogromne znaczenie.

  • wiosną stosujemy azot – rozpoczynające wegetację rośliny potrzebują do wzrostu azotu;
  • w połowie lata warto zastosować potas – pierwiastek ten pomaga w zdrewnieniu tegorocznych pędów, co ułatwia roślinom zimowanie, ma też wpływ na dojrzewanie owoców;
  • jesienią jest czas na wapnowanie – ta pora roku pozwala na bezpieczne zastosowanie nawozów wapniowych, nie ma obaw iż rozsypując je po trawniku spalimy rośliny;
  • fosfor możemy stosować wiosną albo jesienią – na glebach lekkich można fosfor dawać wiosną, na glebach ciężkich daje się jesienią;
  • kompost – dawkę dobrze rozłożonego kompostu dajemy zazwyczaj kilka razy w roku, ze względu na spore ilości azotu ostatni raz kompost stosujemy w połowie lata.

Problemy z wchłanianiem pierwiastków

Często jest tak iż pierwiastek jest dostępny w glebie jednak rośliny nie mogą go pobrać w wystarczającej im ilości. Przyczyn może być kilka:

  • przenawożenie – nie zawsze dużo znaczy dobrze, zbyt wiele wapnia w glebie upośledza wchłanianie magnezu i odwrotnie, lepiej dać mniej nawozów jak za dużo;
  • niewłaściwy odczyn gleby – problem ten dotyczy zwłaszcza roślin kwasolubnych jak azalie, różaneczniki, borówki wysokie, wrzosy czy żurawiny sadzonych na glebach o odczynie powyżej 5 pH, rozwiązaniem jest zmiana odczynu poprzez dodanie siarki;
  • nieodpowiednie warunki wodne – brak wody upośledza wchłanianie pierwiastków przez korzenie włośnikowe, dlatego w przypadku suszy rośliny należy podlewać gdyż zbytnia kumulacja nawozów przy braku wody może doprowadzić do uschnięcia rośliny.

    Autorka artykułu

    O autorce

    Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektywnych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl