Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
44,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA w doniczce
szt.
Malina WCZESNA w doniczce
12,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Orzech włoski jak pielęgnować to piękne drzewo

Orzech włoski jak pielęgnować to piękne drzewo

Orzech włoski to drzewo którego nasiona są bardzo wartościowe, lubiane i chętnie spożywane. Gatunek ten pochodzi z terenów obecnej Armenii i tam występuje jako składnik drzewostanu naturalnego. W Polsce często dziczeje i możemy w lasach spotkać jego siewki.


 

Wybór miejsca pod orzech włoski

Orzech to duże i rozłożyste drzewo, niekiedy o pokroju krzewiastym. Jego układ korzeniowy potrafi się bardzo rozrosnąć, dlatego należy go sadzić w oddaleniu kilku metrów od budynków.

Stanowisko

Ze względu na sięgające głęboko korzenie oraz preferencje gatunku, sadzimy go na miejscach słonecznych o niskim poziomie wód gruntowych. Warto sadzić go na łagodnych stokach od strony południowej, ale w osłoniętym od wiatrów miejscu i nie na samym szczycie. Unikajmy miejsc, w których mgła tworzy się jako pierwsza. Jest to znak, że są tam zastoiska zimnego powietrza.

Miejsce pod sadzenie orzecha włoskiego trzeba przygotować dobrze

Orzech włoski preferuje glebę żyzną, ale dobrze utrzymującą wilgoć. Rośnie bez problemu w gruncie o Ph w przedziale 6,5 – 7,5. W bardziej zasadowej ma trudności z pobieraniem części składników z gleby. Przygotowany w ziemi dołek wykładamy kilkoma wiaderkami dobrego kompostu z dodatkiem popiołu drzewnego. Korzenie sadzonki drzewka rozluźniamy, układamy w dole i przysypujemy warstwą gleby. Miejsce szczepienia powinno wystawać ponad powierzchnię gleby.

Czy orzech włoski wymaga cięcia

Orzech włoski bez problemu rośnie i owocuje bez cięcia. Jednak chcąc formować koronę oraz mieć regularne i coroczne wyrównane plony warto wykonywać ten zabieg.

Termin cięcia orzecha włoskiego

Najbardziej optymalnym terminem jest czas, kiedy po ucięciu gałęzi nie leci sok. W tym czasie minimalizujemy ryzyko zakażenia ran patogenami, a drzewo ma czas aby „zagoić się” przed zimą. Niekorzystne jest w naszym klimacie cięcie przed samą zimą, bo może prowadzić do przemarznięcia konaru w pobliżu rany.

Cięcie orzecha włoskiego wykonujemy „na obrączkę” i robimy to bardzo uważnie unikając usuwania dużej ilości gałęzi. Po prostu, ten gatunek źle reaguje na usuwanie gałęzi. W uprawie amatorskiej, dobrze jest prowadzić koronę na kształt zbliżony do naturalnego.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, ale też i z wykształcenia. Prowadząc własny ogród permakultury poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych, dlatego dzielę się z Wami moją wiedzą o pasjonującym świecie roślin.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl