Przerwa zimowa. Zapraszamy do przedsprzedaży roślin z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Drzewa ozdobne do ogrodu – przegląd gatunków

Drzewa ozdobne do ogrodu – przegląd gatunków

Jakie drzewa warto sadzić w ogrodzie? jakie drzewa można polecić do małego ogrodu? Jak dopasować drzewa do naszego ogrodu? Na te i kilka dodatkowych pytań postanowię Wam dziś odpowiedzieć w miarę swoich możliwości oraz na podstawie doświadczenia.


 

Po pierwsze – czego nie sadzić

Czy jest jakieś drzewo którego osobiście nie polecam sadzić? Chyba nie, ale niektóre gatunki nie nadają się do pewnych miejsc w ogrodzie.

 • wierzba – szczepione na pniu, niewysokie krzewy albo duże drzewa wierzby, w połowie lata gubią już masę liści i posadzenie takiego drzewa w pobliżu tarasu, altany, domu to gwarancja na wygarnianie ogromnych ilości małych listków przez pół lata;
 • drzewa i krzewy iglaste – wysokie iglaki powinno być – zacieniają bardzo działkę, a sypiące się igły potrafią zatkać rynnę, kratkę ściekową więc te drzewa też należy sadzić w dalszej odległości od domu od strony północnej albo zachodniej – jako osłona od wiatrów.

Lista jest dość krótka i to nie neguje całkiem danych gatunków tylko ogranicza ich zastosowanie w ogrodzie.

Jakie drzewa warto sadzić w ogrodzie?

Każde drzewo ma inny wygląd, wymagania oraz dostarcza innych korzyści. Dla ułatwienia podzielmy sobie ogród na strefy i do każdej znajdzie się kilka gatunków godnych polecenia.

Jakie drzewo sadzić w pobliżu altany, strefy odpoczynku oraz dla cienia w ogrodzie?

Dla dobrego cienia w ogrodzie warto wybrać drzewo rosnące rozłożyście o koronie kulistej z dużymi liśćmi, to bardzo ułatwi nam pracę jesienią przy sprzątaniu ścieżek i trawnika. warte uwagi gatunki drzew dla cienia to:

 • orzech włoski – przy okazji mamy źródło smacznych i zdrowych orzechów
 • katalpa – rośnie na wysokość do 15 metrów dlatego jest to dobre drzewo do małych ogrodów;
 • sosna – jeśli miejsce do odpoczynku w cieniu robimy w odległości co najmniej 6 m od krawędzi dachów aby szpilki nie zatykały rynien – mikroklimat jaki wytwarzają drzewa szpilkowe jest bardzo korzystny, zwłaszcza dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych;
 • paulownia – cesarskie drzewo szczęścia, nie tylko pięknie kwitnie wręcz oszałamiająco ale przy tym tworzy piękną rozłożystą koronę dającą spory cień wokół pnia.

Drzewa szczególnie dekoracyjne

Niektóre gatunki drzew są bardzo dekoracyjne. Posiadają barwne kwiaty, dekoracyjne owoce czy ciekawy kolor liści. Do wyboru w tym wypadku mamy:

 • paulownię – kwiaty wiosną mają kolor wrzosowy przepiękny widok kwitnącego drzewa jest wart każdego liścia jaki z niego spadnie;
 • judaszowiec – kwitnie na różowo przed rozwojem liści, drzewo polecane do podmokłych miejsc;
 • katalpa, inaczej surmia – kwitnie na biało dlatego jej kwiaty się gubią wśród liści jednak całe drzewo jest dekoracyjne;
 • jabłoń rajska – pięknie kwitnie wiosną a jesienią jej czerwone czy pomarańczowe jabłuszka są bardzo dekoracyjne;
 • tulipanowiec – kwitnące wiosną drzewo wygląda bardzo dekoracyjnie, najlepiej dlatego sadzić go w miejscu wyeksponowanym;
 • magnolia – niektóre gatunki magnolii osiągają pokaźne rozmiary kilkumetrowego drzewa o rozłożystej koronie, kwiaty magnolii słyną ze swojej dekoracyjności.

Wybór gatunków drzew do ogrodu powinien być dobrze przemyślany, gdyż rosną one później w naszym otoczeniu przez kilkanaście lat, niektóre nawet kilkaset. Kolejną kwestią jest docelowa wielkość drzewa, zawsze należy przeznaczyć na drzewo miejsce takiej wielkości jaką osiągnie po około 10 latach. Zbyt gęsto posadzone drzewa nie wyglądają estetycznie, a z czasem korony zachodzą na siebie i rośliny konkurują między sobą o pokarm i wodę.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl