Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych

Silne mrozy na początku roku potrafią wyrządzić w sadzie sporo szkód. Jednym ze sposobów ochrony pni drzew przed pęknięciami, wywołanymi niskimi temperaturami jest bielenie. 


 

Rzadkie rozmieszczenie drzew w sadzie oraz nisko utrzymana murawa sprawiają, że promienie słoneczne w miesiącach zimowych bardzo intensywnie nagrzewają pień drzewa. Inicjuje to ruch soków rośliny, a nocą, kiedy temperatura spada nisko soki zamarzają wewnątrz pni i w wyniku ich rozprężenia kora pęka. Tworzą się rany, przez które drzewa nawet usychają, a na pewno chorują i nie owocują.

W starych i zaniedbanych sadach widać często podłużne spękania na korze, widoczne są one jako wklęsłe rowki. To zagojone rany powstałe po rozsadzeniu pni przez mróz.

Dlaczego bielenie?

Otóż biały kolor bardzo dobrze odbija  promienie słoneczne, dlatego pokryte nim powierzchnie zdecydowanie mniej się nagrzewają. W tym celu pnie pokrywa się białą farbą, w przeszłości wykorzystywano do tego wapno – teraz zresztą też się je używa. Do zabezpieczania pni przed nagrzewaniem od słońca można wykorzystać też takie materiały jak:

  • szare kartony,
  • tektura falista,
  • agrowłóknina.

Wapno do bielenia drzew

Pnie drzew bieli się wapnem – dostępnym do kupienia w sklepach ogrodniczych. Można do niego dodać białej emulsji. Wapno ma właściwości odkażające, wiec stosowanie go do bielenia jest jak najbardziej wskazane.

Kiedy bielić drzewa

Z bieleniem drzew należy zdążyć przed styczniem i nastaniem słonecznych długich dni oraz mroźnych nocy, które występują w styczniu i lutym. Można pokryć farbą pnie już w połowie grudnia. Zabieg wykonywany na przedwiośniu to strata czasu.

Jak bielimy drzewa

Do bielenia drzew wybierzmy dzień suchy. Stare pnie oczyśćmy z odłamującej się kory szczotką. Od razy jesteśmy w  stanie dostrzec rany czy nadgryzienia, które można pokryć maścią ogrodniczą. Kolejno pnie malujemy białą farbą. Od podstawy, aż do rozgałęzienia konarów. Ważne jest, aby jak największą część pnia ochronić przed nagrzewaniem przez promienie słoneczne. Przy okazji czyszczenia oraz bielenia pni usuwamy zimujące w załamaniach kory szkodniki.

Jak przygotować wapno do bielenia

Mając wapno w postaci proszku, należy przygotować roztwór z wapna i wody w proporcji 2 kilogramów wapnia na 10 litrów wody. Tak przygotowane wapno jest jednak łatwo zmywane przez deszcze. Do poprawienia jego parametrów czepnych kiedyś dodawano gliny albo krowieńca. Jeśli mamy dostęp do tych materiałów możemy je oczywiście jak najbardziej wykorzystać. Ewentualnie dodać farby emulsyjnej w ilości około 1 litr na podaną proporcję wody i wapna.

Zalety wapna do bielenia drzew

Wapno ogrodnicze to chemicznie tlenek wapnia. To samo wapno, co używamy do podnoszenia pH gleby można wykorzystać do bielenia pni drzew w ogrodzie. Zaletą wapna jest między innymi:

  • jego właściwości bakteriobójcze;
  • wysokie pH ograniczające występowanie mchów;
  • ochrona drzewa przed pękaniem od mrozu.

Czy młode drzewa też należy malować

Młode, dopiero co posadzone drzewka owocowe również są narażone na pękanie pni od mrozu. Dlatego wapnem pokrywamy wszystkie pnie drzew w ogrodzie, a nawet krzewy. Każde drzewo jest narażone na pękanie. W przypadku młodej i gładkiej kory często obserwuje się zmywanie białej farby. W takim przypadku należy powtórzyć zabieg. Młode drzewa można też owinąć białą agrowłókniną, która dodatkowo ochroni ich korę przed zgryzaniem przez dzikie zwierzęta.

Bardzo często ogrodnicy amatorzy bielą drzewa wczesną wiosną, co jest istotnym błędem, gdyż  ryzyko uszkodzeń od mrozów już dawno minęło. Wtedy jedynym celem malowania pni drzew mogą być względy estetyczne. Malowanie pni drzew ma sens od końca listopada do początkowych dni stycznia.

Źródła:

Tradycyjny sad od laika do ekosadownika


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl