Obecnie trwa przedsprzedaż roślin - wysyłki zamówień od ok. 20 marca, wg kolejności zamówień.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Brzozy do małych i dużych ogrodów - najpiękniejsze gatunki i odmiany

Brzozy do małych i dużych ogrodów - najpiękniejsze gatunki i odmiany

Brzoza to bardzo dekoracyjna roślina ozdobna, która przyciąga spojrzenia o każdej porze roku. Wiosną i latem zieleń liści pięknie komponuje się z białą, charakterystyczną korą, jesienią liście przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo, a zimą z daleka widać atrakcyjne pnie drzew. Brzozy w ogrodzie sadzi się jako solitery lub w niewielkich grupach, w sprzedaży dostępne są także odmiany miniaturowe, płaczące, które doskonale wyglądają w większych pojemnikach.

Wymagania brzóz, czyli gdzie posadzić rośliny?

Brzoza brodawkowata, czyli najpopularniejszy, krajowy gatunek z rodzaju brzoza, w stanie naturalnym dorasta do 30 metrów. Hodowcy stworzyli jednak szereg odmian brzozy brodawkowatej, które nie osiągają tak pokaźnych rozmiarów, dlatego świetnie sprawdzą się w niewielkich ogrodach.

Brzoza jest rośliną, która doskonale czuje się w klimacie Polski. Nie ma też specjalnych wymagań wobec podłoża, ale lepiej, aby było ono odpowiednio przepuszczalne i żyzne. Drzewo tworzy dość płytki system korzeniowy, dlatego roślin nie powinno się sadzić bardzo blisko siebie. Brzozy wymagają stanowiska słonecznego - w takich warunkach charakteryzują się pięknym pokrojem i kolorem liści. Starsze rośliny nie lubią przesadzania, dlatego warto dobrze przemyśleć miejsce w ogrodzie dla tej wyjątkowej rośliny. Brzozy dobrze znoszą mrozy, więc rośliny nie powinny przemarzać.

Innymi popularnymi gatunkami brzóz, które uprawia się w ogrodach, jest brzoza pożyteczna, papierowa i karłowata. Rośliny mają podobne wymagania, a poszczególne rodzaje brzóz różnią się między sobą kolorem liści, pokrojem, wyglądem kory, przeznaczeniem oraz wielkością docelową drzewa.

Sadzenie brzóz - termin i porady

Brzozy rozmnaża się przez tworzenie sadzonek oraz poprzez wysiew nasion. Nie wszystkie odmiany jednak tworzą nasiona, które są zdolne do wykiełkowania. Co więcej, roślina otrzymana z nasion może nie mieć cech charakterystycznych dla danej odmiany - np. jej miniaturowego pokroju.

Brzozy zakupione w doniczkach można sadzić właściwie przez cały rok, o ile gleba nie jest zamarznięta. Egzemplarze z odkrytą bryłą korzeniową sadzi albo wiosną, albo jesienią. Sadzenie brzozy uzyskanej z nasion na stanowisko docelowe powinno mieć miejsce, w momencie, kiedy roślina będzie miała odpowiednią wielkość (kilkudziesięciu centymetrów) i silny system korzeniowy, do tego czasu siewki lepiej trzymać w doniczkach lub na rozsadniku.

Brzoza brodawkowata

Brzoza brodawkowata to gatunek znany z polskich lasów. Roślina tworzy giętkie, przewisające pędy. Młode osobniki mają pomarańczowoczerwoną korę, a wraz ze wzrostem drzewa kora staje się biała, u nasady czarna, silnie popękana. Wczesną wiosną liście brzozy brodawkowatej są jasnozielone, nieco lepkie i owłosione, później ciemnieją i tracą włoski. Jesienią brzoza brodawkowata  przebarwia się na intensywnie żółty kolor. Hodowcy uzyskali piękne odmiany brzozy brodawkowatej, które cechują się atrakcyjnym pokrojem, kolorem liści lub wyglądem kory.

Odmiany brzozy brodawkowatej

'Fastigata' - to doskonały przykład brzozy do niewielkiego ogrodu. Roślina dorasta do 10 metrów wysokości, ale ma bardzo zwarty, kolumnowy pokrój, który zawdzięcza ułożeniu sztywnych gałązek. U starszych osobników kora jest gładka, bardzo dekoracyjna i łuszczy się okrężnie. 'Fastigata' doskonale sprawdzi się również w szpalerach.

'Purpurea' - wyjątkowa brzoza do dużego ogrodu. Zachwyca niezwykłym kolorem liści - młode blaszki liściowe są purpurowe, spodnia strona jest jaśniejsza, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Roślinę warto posadzić w miejscu reprezentatywnym, dobrze komponuje się z krzewami o żółtym ulistnieniu.

'Zold Szakal' - niesamowity pokrój rośliny, niewielki rozmiar oraz powolny wzrost sprawia, że odmiana jest polecana do małych ogrodów. Brzoza tworzy zwartą i gęstą koronę o pokroju płaczącym. Brzoza brodawkowata 'Zold Szakal' dobrze prezentuje się w słonecznym miejscu, w towarzystwie roślin kwitnących, np. cebulowych.

'Magical' - bardzo nietuzinkowa odmiana brzozy brodawkowatej o karłowym pokroju i kulistej koronie. Drzewko rośnie bardzo wolno, dlatego to idealna brzoza na balkon lub do pojemnika. 'Magical' wymaga słonecznego stanowiska i dość przepuszczalnej gleby, nie lubi zastoju wody, co jest szczególnie ważne w uprawie doniczkowej.

Brzoza pożyteczna

Brzoza pożyteczna w stanie naturalnym występuje w Azji. Ma charakterystyczny pokrój, który tworzą wzniesione, sztywne pędy, co pozwala odróżnić ją od brzozy brodawkowatej. Kora może mieć różny kolor, który zależny jest od odmiany. Roślina jest bardzo dekoracyjna w stanie bezlistnym. Uprawa brzozy pożytecznej w ogrodzie nie różni się od uprawy brzozy brodawkowatej - roślina dobrze znosi zimy, wymaga słonecznego stanowiska i lekkiego podłoża.

Odmiany brzozy pożytecznej

'Long Trunk' - to doskonały przykład miniaturowej brzozy, która sprawdzi się w każdym ogrodzie, również na balkonie i na tarasie. Roślina nie przekracza 5 metrów wysokości, w warunkach naturalnych brzoza nie kiełkuje, dlatego nie zachwaszcza ogrodu. Roślina lubi regularne cięcie, które pozwala zachować jej atrakcyjny, parasolowaty pokrój.

'Doorenbos' - piękne drzewo o śnieżnobiałej korze. Roślina bardzo dekoracyjna ze względu na pokrój oraz na kolor pnia. Gałęzie skierowane są pod kątem prostym ku górze, przez co roślina ma nieco kulistą koronę. Brzoza pięknie wygląda jako soliter, płytko się korzeni i dobrze znosi mróz.

Brzoza papierowa

Brzoza papierowa rośnie bardzo szybko, docelowo dorasta nawet do 20 metrów. Ma luźną koronę o dużej średnicy, którą tworzą sztywne gałązki. Kora na pniu zarówno u starszych, jak i u młodszych osobników, ma kolor śnieżnobiały i łuszczy się cienkimi płatami. Na korze widać charakterystyczne, różowawe przebarwienia. Roślina tworzy dość duże liście. Gatunek polecany do dużych ogrodów, często spotykany w nasadzeniach naturalistycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl