Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Czym są rośliny dwuletnie oraz jak przebiega proces ich wysiewu?

Czym są rośliny dwuletnie oraz jak przebiega proces ich wysiewu?

 

Posiadanie własnego ogrodu i kwiatów wymaga wiele pracy, jednak piękny wygląd i zapach wynagradza cały trud włożony w ich pielęgnację. Na rynku dostępnych jest wiele roślin, od jednorocznych przez dwuletnie po byliny. Rośliny dwuletnie nie zyskują atrakcyjnego wyglądu tak szybko, jak rośliny jednoroczne, jednak ich wygląd jest niezwykle piękny. Stanowią wspaniałą ozdobę nie tylko przydomowego ogródka, ale także balkonu czy tarasu. Sprawdź, jak przebiega wysiew roślin dwuletnich oraz czym są te rośliny?

Czym są rośliny dwuletnie?

Wśród wielu rodzajów roślin występują takie, które od wykiełkowania do zakwitu kwiatów i owoców potrzebują dwóch lat. Po wydaniu nasion rośliny te zamierają. Podczas pierwszego roku wegetacyjnego tworzą tylko rozetę liści, natomiast w drugim po zimowym przechłodzeniu pędy, kwiaty oraz nasiona. Aby jednak mogły zakwitnąć, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Wśród roślin dwuletnich wyróżnia się stokrotki, bratki, niezapominajki, dzwonki ogrodowe, laki i malwy. Jednak to nie wszystko, są to także: goździk brodaty, żmijowiec zwyczajny, popłoch pospolity, dziewanna, farbownik lekarski.  Zdarza się także, że rośliny dwuletnie potrafią wydać kwiaty bez okresu przechłodzenia, na jesieni, są to np. bratki, maki syberyjskie i stokrotki. Część z wymienionych roślin rzeczywiście po okresie 2 lat zamiera, choć niektóre z nich mogą kwitnąć jeszcze w kolejnych latach, jednak ilość kwiatów jest niewielka. Część roślin dwuletnich np. naparstnice, niezapominajki czy bratki mogą odnawiać się poprzez samosiewy. Większość z wymienionych dwulatków dobrze znosi zimowe warunki atmosferyczne, jednak bezśnieżne zimy i dość mroźne mogą okazać się mało łaskawe nawet dla najbardziej odpornych roślin. Dlatego na czas zimy warto nakryć rośliny włókniną, która zabezpieczy je przed dotkliwym zimnem. 

Wysiew roślin dwuletnich - jak powinien przebiegać?

Uprawa roślin dwuletnich nie jest trudna i skomplikowana, jednak konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu. Polecane są do uprawy nawet przez amotorów, jednak należy stosować się do kilku zasad opisanych poniżej:

  1. Zanim przystąpimy do procesu wysiewu, warto sprawdzić, kiedy należy wysiać dany gatunek rośliny. Zbyt późno wsiany dwulatek może nie przygotować się odpowiednio do zimy i nie przetrwać mrozów. Przed nadejściem zimy powinny one wykształcić rozetę liściową. Wiosną należy wysiewać: naparstnicę, goździk brodaty, niezapominajkę i lak. Wczesnym latem: dzwonek ogrodowy, dziewannę, bratki i stokrotki.
  2. Drugim etap powinien obejmować przygotowanie podłoża, które musi być odleżałe, spulchnione, wilgotne, gruzełkowate i wolne od chwastów. 
  3. Wysiew powinien odbywać się w inspektach, rozsadnikach lub tunelach foliowych. Nasiona można rozsiewać rzutowo lub rzędowo bądź punktowo np. w miejscach stałych. Jednak wtedy należy je przerywać. 
  4. Kiełkowanie nasion przy dostatecznej wilgotności i warunkach odbywa się w ciągu 1-2 tygodni. 
  5. Po wschodzie roślin dwuletnich warto jest przepikować lub przerwać siewki, z zachowaniem odpowiedniego rozstawu. Powinno się do odbywać najpóźniej we wrześniu, ze względu na to, że rośliny muszą mieć czas na ukorzenienie na nowym stanowisku przed nadejściem zimy, co pozwoli im przetrwać. Na miejsca stałe można wysadzać rośliny również wiosną. 
  6. Warto chronić je również przed nadmierną ekspozycją na słońce. 
  7. Dobrze jest nawozić je nawozem wieloskładnikowym. 
  8. Nie należy zapominać o odchwaszczaniu podłoża, podlewaniu i wykonywaniu innych zabiegów ochronnych. W miejscach stałych należy pamiętać o nawożeniu, jesienią i wiosną. Na zimę warto przykryć miejsca włókniną lub gałązkami iglastymi. Jednak należy to zrobić dopiero podczas późnej jesieni, gdy ziemia jest zmarznięta, a odkryć podczas wczesnej wiosny delikatnie, tak aby nie uszkodzić liści. 

W czasie produkcji rozsady warto uważać na częste choroby i szkodniki, które atakują rośliny i doprowadzają do dużych start. Są to np.: choroby grzybowe, które powodują brązowienie roślin i zamieranie siewek, rdza, antraktoza, mączniak, zgorzel siewek. Wśród szkodników bardzo często występują mszyce i przędziorki. Aby zapobiec chorobom kwiatów dwuletnich, koniecznie należy stosować działania zapobiegawcze, które polegają szczególnie na zakupie zdrowych nasion roślin ze sprawdzonych źródeł i zapewnienie im, jak najlepszych warunków do rozwoju. 

Popularne rośliny dwuletnie

Niezapominajki - idealne rośliny na wiosenne rabaty i obwódki, kwitną w maju i czerwcu. Mogą być także uprawiane w donicach, na balkonach i tarasach. Można siać je przez cały czerwiec, a na stałe miejsca wysadzać od sierpnia do września. Najlepsze stanowiska dla nich to miejsca cieniste lub półcieniste. Bardzo lubią także miejsca leśne, mokradła i brzegi strumyków. 

Naparstnica - posiada duże, liczne i pięknie ubarwione kwiaty. Kwitnie od czerwca do lipca, jednak potrafi zakwitnąć dwa razy jednego lata. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Kwiaty nadają się do cięcia. Do rozsadnika wysiewana może być w maju, a na stałe miejsce powinny trafić na przełomie września i października. 

Dzwonek ogrodowy - lubi stanowiska nasłonecznione, lecz chłodne. Do rozsadnika wysiew od lipca. Dobrze jest posadzić go od razu w miejsce stałe, gdyż źle znosi przesadzanie. Doskonale komponuje się na rabacie i w grupach. 

Goździk - kilka tygodni po wysiewie, warto je przepikować. Na stałe miejsce może być wysiewany jesienią lub wiosną. Ze względu na trwałość kwiatów i atrakcyjny wygląd goździk idealnie nadaje się jako kwiat cięty. Stanowisko stałe powinno być półcieniste lub słoneczne, lecz osłonięte. To dość wymagający kwiat, dlatego konieczna jest żyzna gleba i zabiegi pielęgnacyjne. 

Stokrotka roślina, która kwitnie obficie od marca do czerwca i może powtarzać swoje kwitnienie. Występuje w wielu różnych kolorach od bieli po róż. Stanowisko powinno być półcieniste lub słoneczne o bardzo żyzne i wilgotnej glebie. Idealne na obwódki i rabaty, ale także do donic balkonowych czy tarasowych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl