Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Dlaczego azalie w ogrodzie to świetny pomysł na jego urozmaicenie?

Dlaczego azalie w ogrodzie to świetny pomysł na jego urozmaicenie?

Dlaczego azalie w ogrodzie to świetny pomysł na jego urozmaicenie? Z tym pytaniem boryka się wielu właścicieli ogródków, zarówno tych przydomowych, jak i działkowicze. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę charakteryzuje się krzew azalii. Jest to spowodowane między innymi ilością odmian dostępnych na rynku. Przyjrzyjmy się więc wspólnie jakie wymagania może mieć azalia oraz z czym tak naprawdę wiąże się jej uprawa.

Jak wygląda azalia?

W tej kwestii wiele zależy od odmiany, na jaką się zdecydujemy. Do najpopularniejszych odmian azalii (zwanej także rododendronem lub różanecznikiem) należą między innymi:

-Azalie wielokwiatowe. Charakteryzują się one stosunkowo luźną budową, która z czasem staje się gęstsza. Jej kwiaty ulegają przebarwieniu na zimę, a następnie opadają.

-Azalia japońska. Jest to krzew, azali charakteryzujący się zwartą budową oraz liśćmi o barwie zimno zielonej.

Niezależnie od odmiany, azalia drzewko wyglądem przypomina krzew. Między innymi dlatego stała się ona niezwykle popularna w ogrodach. Jeżeli chodzi o kwiaty azali, jej barwy są uzależnione od odmiany. W przypadku odmiany japońskiej, kwiaty mają zazwyczaj barwę białą, czerwoną, lub też fioletowo-różową.

Jakie wymagania co do uprawy ma azalia w ogrodzie?

Jeżeli chodzi o wymagania, jakie preferują azalie, to prezentują się one następująco:

-Gleba o umiarkowanym stopniu nawilżenia. W praktyce oznacza, to, że w okresach suszy konieczne może okazać się dodatkowe nawodnienie. Jej odczyn powinien wynosić 4,5-5,5. W związku z tym najlepiej sprawdzą się podkłady próchniczne oraz stosunkowo lekkie.

-Stanowisko. Rośliny to zdecydowanie preferują stanowiska o średnim nasłonecznieniu. Dzięki temu można zapewnić azaliom optymalne warunki do wzrostu. Co prawda na mocno nasłonecznionym stanowisku ich kwiaty będą mocno rozwkwiatały, jednak wówczas będą one mocno narażone na między innymi przesuszenie.

-Zimowanie. Krzewy azalii są stosunkowo odporne na zimowanie, jednak w szczególnie mroźne, bezśnieżne zimy, warto zastosować okrycie.

Wbrew wielu krążącym w internecie opiniom, azalie mogą być z powodzeniem wykorzystywane do nasadzeń grupowych. Są one bowiem dosyć odporne na zagłuszanie. Stosunkowo dobrze radzą sobie one zarówno w małych, przydomowych ogródkach, jak i też parkach. Jeżeli zaś chodzi o ich nawożenie, to najlepiej sprawdzą się nawozy o przedłużonym działaniu, bogate w swoim składzie w siarczany amonu oraz potasu.

Na jakie choroby są narażone azalie?

Azalie mogą być w szczególności narażone na następujące rodzaje chorób:

-Plamistość liści różanecznika. Choroba ta objawia się wystąpieniem na liściach brązowych plam. Można ja zwalczyć za pomocą fuginacydów.

-Plamistość liści różanecznika. Objawia się ona podobnie jak wspomniana wcześniej plamistość- w wyniku niej powstają duże, nieregularne brązowe plamy, z tą różnicą, że liście zwijają się w kształt łódeczki. Choroba ta jest wywoływana przez grzyby i niestety nie jest ona uleczalna. Najlepszym rozwiązaniem jest wykopanie całej rośliny oraz jej spalenie.

-Mączniak prawdziwy. Objawia się on białym nalotem na liściach. Można go skutecznie zwalczać za pomocą fuginacydów. Nieleczony może dodatkowo powodować zniekształcenia kwiatostanu lub jego całkowite nierozwinięcie się.

-Kibitnik azaliczek. Jest to gatunek motyla, który szczególnie upodobał sobie dolne części liści. Można go w łatwy sposób pozbyć się, stosując ogólnodostępne środki owadobójcze.

Pamiętajmy jednak, że to jedynie cześć chorób, jakie mogą zaatakować azalie. Jak więc się przed nimi uchronić? Najlepszym rozwiązaniem jest regularne dbanie o kondycję roślin. W ten sposób może się bowiem okazać, że uda się uniknąć wystąpienia danej choroby, lub też jej stadium będzie początkowe, dzięki czemu uda się nam uniknąć dalszych strat. Warto też od czasu do czasu wykonać profilaktyczne opryski rośliny z wykorzystaniem preparatów zawierających w sobie fuginacydy. Może to bowiem stanowić ważny element profilaktyki związanej z infekcjami grzybiczymi.

Jakie korzyści płyną z uprawy azalii w ogrodzie?

Uprawa azalii może wbrew pozorom może być korzystna nie tylko pod względem estetycznym. Oczywiście nie da się ukryć, że wiele osób decyduje się na azalie z powodu ich oszałamiającego wyglądu. Mogą one jednak stanowić doskonały wręcz element wystroju ogrodu różnego rodzaju instalacji. Doskonałym przykładem może być tutaj azalia na pniu do ogrodu. Nie każdy jednak zadaje sobie sprawę, z innej funkcji, jaką może pełnić na przykład azalia japońska w ogrodzie. Dzięki swojemu zapachowi oraz niezwykle wręcz bogatemu kwiatostanowi przyciąga ona do ogrodu różnego rodzaju pożyteczne owady, takie jak między innymi pszczoły, czy też trzmiele. Mogą one wspomóc nas w rozwoju różnego rodzaju roślin w naszym ogrodzie. W tym momencie zapewne zastanawiacie się Państwo, w jaki sposób? Odpowiedzią na to pytanie jest zapylanie roślin. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że owady skorzystają przy okazji z nektaru innych roślin, jednocześnie przenosząc ich pyłek. Jest to szczególnie ważne, jeżeli w Państwa ogrodzie się drzewa, czy też krzewy owocowe. Owady przyciągają do ogrodu również ptaki. W ten sposób dzięki azaliom mogą Państwo swobodnie cieszyć się nie tylko ich niezwykłym wręcz pięknem, ale również przepięknym śpiewem ptaków. W ten stosunkowo prosty sposób możecie zrelaksować się na przykład po ciężkim dniu w pracy. Między innymi dlatego azalia japońska w ogrodzie cieszy się z roku na rok rosnącą popularnością wśród osób posiadających własne ogrody.

Podsumowanie

Wybór, azali do ogrodu, może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, nie tylko pod względem estetyki, ale również i funkcjonalnym. Jeżeli wiec chcecie, aby wasz ogród pozytywnie wyróżniał się na tle pozostałych, warto postawić na przykład na azalię japońską. Tym bardziej że nie ma ona wygórowanych wymagań, jeżeli chodzi o uprawę, a co równie ważne, jest ona rośliną wieloletnią. Między innymi dlatego różnego rodzaju odmiany azalii cieszą się ogromną popularnością nie tylko w kraju, ale również i za granicą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl