Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
44,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA
szt.
Malina WCZESNA
3,50 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Drzewa i krzewy iglaste we wrześniu

Przesadzanie iglaków i roślin zimozielonych

Przed zasadzeniem drzewek we wrześniu. Na co zwrócić uwagę?

Przed wyborem gatunku drzewa musimy zorientować się co do jakości sadzonek. Warto pamiętać, by wszelkie planowane zasadzenia były zdrowe i nie posiadały przesuszonych brył korzeniowych. Moment zasadzenia rośliny do gleby jest niezwykle istotny: gleba powinna być dobrze napowietrzona, przekopana i podsypana nawozem. W kolejnych dniach musimy pamiętać o regularnym podlewaniu drzewka, inaczej z pewnością sadzonka nie przyjmie się, przez co stracimy nerwy i pieniądze. Jeśli na liściach sadzonki pojawią się zmiany chorobowe, np. miedziane znamienia, czy zżółkłe fragmenty - powinniśmy zrezygnować z wyboru takiego egzemplarza. Warto, w tym kontekście, korzystać ze sprawdzonych źródeł sprzedażowych. Wrzesień jest miesiącem dosyć wymagającym, przez co sadzonki drzew powinny być dobrej jakości. Dobrym pomysłem na pierwszą wrześniową sadzonkę jest grusza.


Grusza azjatycka może dać sporo radości ogrodnikom. Piękny wygląd, obfite owocowanie - to sprawia, że roślinę warto posadzić na jesień w ogrodzie.

Wybieramy drzewa liściaste, które posadzimy we wrześniu

Wrzesień jest trudnym okresem, jeśli chodzi o przesadzanie czy zasadzanie nowych sadzonek drzew liściastych. To w końcu pora praktycznie jesienna: wówczas drzewka tracą swój zielony koloryt, przybierając złocistą barwę liści. W kontekście drzew liściastych to jednak idealna pora, by przyciąć niepotrzebne gałęzie i uporządkować koronę drzewa. Wrzesień jest dobrą porą na to, by zasadzać sadzonki drzew liściastych charakteryzujących się gołym korzeniem. Musimy pamiętać, by przygotować przestrzeń pod sadzenie drzewek. Ziemia powinna być dokładnie przekopana. Wrzesień to także dobra pora na dodanie odrobiny kompostu, usprawniającego proces wegetacji rośliny. Idealnie w tym czasie, jeśli chodzi o egzemplarze liściaste, przyjmą się jabłonie ozdobne. To właśnie one powinny być zasadzane w naszym ogrodzie wczesną jesienią.


Jabłonie możemy sadzić we wrześniu. To łatwe w utrzymaniu, odporne drzewa, które dobrze znoszą zanieczyszczenia środowiskowe występujące w obszarach zabudowanych.

Jak dbać o drzewa liściaste we wrześniu?

Wrzesień jest miesiącem granicznym, związanym z przycinaniem i formowaniem koron drzew liściastych. Ogólnie prace pielęgnacyjne możemy dokonywać przez cały rok, poza niektórymi wyjątkami. Brzoza czy klon źle znoszą przycinanie gałęzi w okresie wrześniowym. Wówczas na końcówkach gałęzi tych liściastych drzew może pojawić się nieestetyczna wydzielina. Przyjmuje się zatem, że najlepiej przycinać drzewka liściaste w okresie mocnej zimy. Rozszerzając, możemy to zrobić od grudnia do marca, czasami także w listopadzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, jeśli nie posiadamy wybranych gatunków drzew liściastych, by przyciąć je we wrześniu. Tutaj stawiamy na swoją wygodę, gdyż drzewo nie powinno odczuć negatywnych skutków takiego zabiegu.


Brzoza. Z pielęgnacją korony powinniśmy wstrzymać się do miesięcy zimowych.

Jakie drzewa iglaste powinniśmy zasadzić we wrześniu?

Miesiąc wrzesień stanowi niejako "ostatni dzwonek" na sadzenie egzemplarzy drzew iglastych. Rośliny potrzebują około miesiąca, by odpowiednio zakorzenić się w glebie. Musimy zatem brać pod uwagę występowanie ewentualnych przymrozków, które mogą osłabić drzewko. Wczesna pora wrześniowa jest jak najbardziej dobrą okazją na tego typu prace. Jeśli nie zdążymy, możemy proces sadzenia iglaków przeciągnąć maksymalnie do początku października. Zwróćmy wówczas uwagę na aurę panującą na zewnątrz: jeśli jest zbyt zimno, nie podejmujmy się zasadzania. Drzewa iglaste potrzebują dobrego, kwaśnego podłoża. Warto zatem, przed przystąpieniem do prac, zaopatrzyć się w odpowiednią glebę, którą podsypiemy obszar wegetacji rośliny. Drzewka z igłami, takie jak sosny, można sadzić także na mniej wymagających podkładach. Mimo wszystko powinniśmy unikać zasadzania drzewek gubiących igły na zimę: sadzonki mogą być wówczas bardziej osłabione, a my - zyskujemy kolejną pracę porządkową na posesji. Poniżej prezentujemy sosnę bośniacką, czyli drzewo iglaste, które możemy z powodzeniem zasadzić we wrześniu.


Sosna potrzebuje dosyć głębokiego dołka i mocno kwasowej gleby. To potężne drzewo, które jest bardzo odporne na czynniki zewnętrzne - może być z powodzeniem sadzone w mieście.

Jak pielęgnować drzewa iglaste na początku jesieni?

Wrzesień to idealna pora na przesadzanie iglaków. Można też drzewka przyciąć, o ile aura jest do tego sprzyjająca. Zbyt późne przycięcie drzewek z igłami, np. w okresie przymrozków, może w znacznym stopniu zaszkodzić roślinie. Drzewa iglaste intensywnie produkują żywicę, która wypływa z już przyciętych gałązek. Jeśli na zewnątrz będzie zbyt chłodno, drzewko niepotrzebnie zmarznie, przez co może obumrzeć. Z tego też powodów przycinanie iglaków powinno być wykonywane w okresie późnego lata (maksymalnie początek września) lub na początku wiosny. Przycinając iglaki musimy pamiętać, by całe przedsięwzięcie wykonywać przy użyciu ostrych, dobrych narzędzi. Końcówki gałęzi iglastych są podatne na różnego rodzaju infekcje, dlatego nie powinniśmy zbytnio "szarpać" rośliny. Cięcie powinno być perfekcyjnie wykonane. Jeśli wrzesień będzie zbyt chłodnym miesiącem, nie powinniśmy zabierać się za przycinanie iglaków. Możemy jednak wówczas pokusić się o zasadzenie nowego drzewka, które zdąży zakorzenić się do zimy. Przykładem może być popularna thuja, dla której wrzesień jest dobrym okresem na "nowe życie".


Thuja zachowuje swój piękny wygląd przez cały rok. W okresie wiosennym warto poddać ją zabiegom pielęgnacyjnym (formowanie i przycinanie).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl