Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Hortensja ogrodowa- sadzenie, nawożenie i pielęgnacja. Jak wspomóc ją w okresie kwitnienia?

Hortensja ogrodowa- sadzenie, nawożenie i pielęgnacja. Jak wspomóc ją w okresie kwitnienia?

Hortensja ogrodowa to ozdoba każdego ogrodu 

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) to niezwykle barwny krzew ozdobny, który pochwalić się może bardzo bujnymi i bogatymi kwiatostanami. Roślina ta przywędrowała do nas aż z Japonii. Jako krzew dorasta nawet do 1,5 m. Posiada niezwykle piękne i barwne kwiaty, które zmieniają swój odcień wraz z upływem czasu kwitnienia, co dodatkowo wzmacnia wrażenia estetyczne. Kwitnie długo, od początku lata aż do pierwszych przymrozków. Kompozycje ogrodowe z pomocą Hortensji są niezwykle barwne i ciekawe, dlatego też często spotkać możemy je w różnych kompozycjach ogrodowych. 

Hortensja ogrodowa- przygotowanie podłoża i sadzenie

Hortensja ogrodowa jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o jakość i rodzaj gleby. Potrzebuje ona odpowiednio próchniczego i wilgotnego podłoża. Źle znosi sadzenie na glebach zimnych. Uwielbia stanowiska słoneczne oraz półcień. Wszędzie tam odwdzięczy się pięknym kwitnieniem, jednak w półcieniu będzie lepiej rosła, a w słońcu piękniej kwitła. 

Roślina ta ma również odpowiednie wymagania odnośnie wartości pH gleby, które wynoszą 4,5-5,0 dla niebieskich hortensji i 5,5 dla różowych. Ze względu na to, że lubi ona gleby kwaśne warto zakwasić je torfem lub odpowiednim kompostem. Hortensje nie lubią suszy, dlatego też warto je często podlewać. Podczas wyboru miejsca wybierzmy te odpowiednio osłonięte od wiatru, który może połamać pędy kwiatowe. Jeśli chodzi o towarzystwo innych roślin, to Hortensje są raczej osobnikami i nie przepadają za bliskim sąsiedztwem innych. Dobrze za to sprawdzą się na rabatach.  

Sadzenie Hortensji ogrodowej 

Przed sadzeniem rośliny konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Należy je oczyścić, spulchnić oraz zakwasić (nawieźć). Następnie konieczne jest wykopanie dołu dwukrotnie większego niż sadzonka a na dnie umieścić drenaż. Po włożeniu krzewu zasypać podłożem i ukształtować w kształt misy, która będzie przeciwdziałać spływaniu wody. Na koniec dobrze jest obficie podlać roślinę dość obficie, aby dawka ta dobrze nawilżyła wszystkie warstwy gleby, a nasza roślina dobrze  się przyjęła. Jeśli chcemy posadzić kilka Hortensji obok siebie, konieczne będzie zachowanie 1-metrowego odstępu. 

Hortensja ogrodowa i jej nawożenie 

Hortensja ogrodowa może pochwalić się niezwykle bujnymi i bogatymi kwiatostanami. Dlatego też potrzebuje ona odpowiedniego nawożenia. W tym celu najlepiej sprawdzą się produkty wieloskładnikowe przeznaczone do Hortensji. Można zakupić je w postaci płynnej lub jako granulat. Nawożenie należy rozpocząć wiosną w okresie od marca do kwietnia, a następnie jesienią- od sierpnia do października. Można użyć również samodzielnie przygotowanego ekologicznego kompostu lub biohumusu. 

Nawozy mineralne granulowane rozsypywane pod krzewy roślin stosuje się w 4-tygodniowych odstępach. Nawozy płynne stosowane są do podlewania krzewów lub stosowania oprysków i najczęściej stosowane są w przypadku wystąpienia niedoborów składników odżywczych, które objawiać się będą niskim kwitnieniem i mało efektownym wyglądem roślin. Jako ciekawostkę warto dodać, iż istnieje sposób na zmianę wybarwienia kwiatostanów na przeciwne tylko za pomocą odpowiednich nawozów, w zależności od oczekiwanych efektów zwiększając zasadowość lub zakwaszając podłoże. 

W okresach wegetacyjnych warto wspomóc rośliny poprzez stosowanie nawozów azotowych. Od sierpnia do października należy stosować nawozy fosforowo-potasowe, które będą skutecznym wsparciem rośliny podczas wystąpienia pierwszych przymrozków, których zdecydowanie nie lubi. 

Pielęgnacja Hortensji ogrodowej- podlewanie i cięcie 

Pielęgnacja Hortensji ogrodowej powinna obejmować przede wszystkim odpowiednie podlewanie rośliny, ponieważ ze względu na duże kwiatostany potrzebuje ona sporych ilości wody. Warto przestrzegać odpowiednich zasad, ponieważ nawet niewielki niedobór wody i przesuszenie może spowodować więdnięcie kwiatów i usychanie rośliny. Największe zapotrzebowanie na wilgoć jest widoczne w okresie wzrostu i kwitnienia. Wtedy konieczne jest codzienne podlewanie gleby pod krzewami, uważając przy tym, aby nie polewać rośliny bezpośrednio wodą. Najlepsza w tym wypadku będzie woda deszczowa lub ta pobrana z odpowiedniego zbiornika wodnego. Hortensje należy podlać bardzo intensywnie, jednocześnie pamiętając, aby nie spowodować zalania krzewu. 

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie przycinanie hortensji bukietowej, które należy wykonać najlepiej w marcu przed pojawieniem się u niej liści. Jest to ważne, ponieważ w tej sytuacji zachodzi mniejsze ryzyko uszkodzenia rośliny, które może mieć negatywny wpływ na jej wzrost i kwitnienie. Jeśli chcemy uzyskać naprawdę imponujące kwiatostany rośliny, konieczne jest obcięcie pędów bardzo nisko- około półtora metra nad ziemią. Jeżeli natomiast zależy nam na odpowiednim kształtowaniu rośliny, warto wykonać cięcie tylko nad kwiatostanami, dzięki czemu roślina zagęści się, natomiast jej kwiaty będą o wiele mniejsze. 

Hortensja ogrodowa źle wygląda, nie kwitnie- co zrobić w tej sytuacji?

Hortensja ogrodowa jest rośliną dość delikatną, a na jej niekorzystny wygląd wpływ może mieć kilka czynników. Przede wszystkim jest to niewłaściwe cięcie osłabiające pędy i narażające roślinę na negatywne działanie przymrozków, na które jest ona niezwykle wrażliwa. Najgorzej w przypadku, gdy wystąpią one w momencie, w którym wypuściła ona już pąki. Dlatego też warto okrywać jej krzewy na zimę. Prawidłowe cięcie ma duże znaczenie, ponieważ źle wykonane może skutkować brakiem kwitnienia roślin. Dlatego też dla zachowania jej w dobrym stanie konieczne jest przestrzeganie zasad pielęgnacji oraz regularne nawożenie.    

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl