Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jak pielęgnować piwonie w ogrodzie

Jak pielęgnować piwonie w ogrodzie

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów. W zależności od gatunku możemy wybierać spośród piwonii drzewiastych, chińskich, lekarskich, wąskolistnych i wielu innych. Jak jednak dbać o te piękne kwiaty?


 

Piwonie pochodzą z terenów południowej Europy oraz Azji, a niektóre gatunki z zachodnich wybrzeży Ameryki Południowej. Z rejonu Europy pochodzą zielne gatunki peoni natomiast liczne zielne oraz krzewiaste gatunki peonii występują licznie na terenie Azji.

Jak uprawiamy peonie

Peonie są mało kłopotliwe w uprawie. Tolerancyjne w stosunku do podłoża, wybaczą częściowe zacienienie, a także okresowe susze. Są to kwiaty z rodzaju tych co raz posadzone rosną w danym miejscu przez lata. Przy tym są rzadko atakowane przez szkodniki i choroby, nawet nornice namiętnie przekopujące ogród starają się je omijać.

pixabay.com

Jakie wybrać stanowisko dla peoni

Miejsce dla peonii powinno być przede wszystkim słoneczne, ale z powodzeniem rosną pod drzewami. Warunkiem jest posadzenie ich od południowej strony w takiej odległości od drzewa jaki wyznacza zasięg korony. Chociaż znam miejsce gdzie od lat piwonie zielne rosną i obicie kwitną co roku rosnąc pod ogromnymi drzewami orzechów włoskich.

Gleba pod sadzenie peoni

Dobre przygotowanie podłoża to podstawa w każdej uprawie. Na początek należy przekopać ziemię na dwa sztychy i dodać na spód warstwę drenażu. Pozwoli to na odprowadzanie wody po obfitych opadach. Kolejno sypiemy mieszankę ziemi z dołka wraz z dodatkiem kompostu. W tak przygotowane miejsce wsadzamy nasz korzeń peonii.

Ściółkowanie

Na górę sypiemy ściółkę. Peonie można sadzić cały rok o ile ziemia nie jest zamarznięta. Natychmiast po posadzeniu podlewamy i sypiemy grubo ściółką. Spokojnie możemy dać nawet 30 centymetrową warstwę. Możemy pierwsze 20 centymetrów wysypać liśćmi, a ostatnie 10 centymetrów kory sosnowej. Dzięki temu trochę zaoszczędzimy na korze, które zbyt tania nie jest. Ściółka nie tylko ureguluje wilgoć w glebie, ale też zapewni ochronę przed mrozami i przymrozkami wiosennymi. Wierzcie mi, te kilkadziesiąt centymetrów to czasem dla piwonii znaczy kwitnąć lub nie kwitnąć.

pixabay.com

Nawożenie peonii

Bardzo częstym błędem jest nie tyle brak nawozu co jego nadmiar. Peonie jako krzewy kwitnące potrzebują do wydania kwiatów potasu i fosforu o wiele więcej niż azotu. Dlatego też postarajmy się o takie nawozy, które mają więcej tych składników. Warta polecenia jest mączka kostna, nawozy potasowe oraz fosforowe.

Pielęgnacja peoni

Peonie nie wymagają zbyt wieli zabiegów pielęgnacyjnych. W gruncie rzeczy są praktycznie bezobsługowe. Pamiętajmy tylko o dosypywaniu jesienią ściółki. Po posadzeniu zaleca się usunąć wszystkie pąki kwiatowe aby wzmocnić rośliny. Czasem peonie są atakowane przez choroby grzybowe. Najczęściej jest to szara pleśń. Po zaobserwowaniu w środku lata usychania pędów, liści i pąków należy krzewy przeciąć aby zwiększyć przepływ powietrza, usuwając pędy z oznakami choroby. Następnie opryskać środkiem grzybobójczym. Jeśli rośliny rosną zbyt blisko siebie należy je rozsadzić aby odległość między nimi była większa.

Królowe ogrodów mimo, że piękne nie są wcale kapryśne. Odporne na większość chorób, mało atrakcyjne dla szkodników mogą być prawdziwą ozdobą naszych zielonych salonów. Warto je sadzić w miejscach widocznych z tarasu, a także wszędzie tam, gdzie będą widoczne z daleka. Te kwiaty jak żadne inne nadają się do podziwiania.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl