Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Jakie zioła warto mieć w swoim ogrodzie?

Jakie zioła warto mieć w swoim ogrodzie?

Dlaczego warto wybrać zioła?

Najpopularniejsze zioła nie są bardzo wymagające w uprawie i aby właściwie o nie dbać, nie potrzeba zwykle ani specjalistycznej wiedzy, ani wysokich nakładów finansowych. Z powodzeniem można zasadzić je w poziomym podłożu w ogrodzie, jak i na tarasie, balkonie, czy nawet w dobrze nasłonecznionej kuchni. Do uprawy ziół doskonale nadadzą się drewniane skrzynie oraz klasyczne, podłużne donice różnych rozmiarów. Dla mniejszych przestrzeni dobrze sprawdzają się także coraz chętniej wybierane ogrody wertykalne. Zioła kojarzą się przede wszystkim z właściwościami leczniczymi, które wiele z nich istotnie posiada. Należy jednak pamiętać, że to nie jedyny ich plus. Często równocześnie pełnią one także funkcje ozdobne oraz użytkowe – niektóre przydają się podczas gotowania, są to m.in.: różne rodzaje bazylii, tymianek, koper czy lubczyk. 

Jakie zioła zasadzić w ogrodzie?

Możliwości jest wiele. Odpowiednie zioła należy zawsze wybierać zgodnie z własnymi upodobaniami i możliwościami. Nie bez znaczenia są także interesujące nas właściwości i to, do czego będziemy ich używać. Poniżej prezentujemy kilka mniej oczywistych rozwiązań, dzięki którym ogrody zyskują na wyglądzie. Przy odrobinie uwagi, mogą one być z powodzeniem stosowane również przez początkujących amatorów ogrodnictwa.

Szałwia

O tej roślinie słyszy się przede wszystkim w kontekście jej właściwości zdrowotnych. Szałwia lekarska, bo o niej mowa, posiada liczne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne wykorzystywane w leczeniu chorób. Dzięki zawartym w niej olejkom eterycznym, jest także szeroko stosowana w przemyśle kosmetycznym. Z kolei innym gatunkiem szałwii, który ceniony jest ze względu na swój atrakcyjny wygląd, jest szałwia omszona (Salvia nemorosa) występująca w licznych odmianach. Roślinę tę charakteryzują smukłe fioletowe lub fioletowo-niebieskie kwiaty i ciemnozielone liście. Istotny jest także jej charakterystyczny zapach, a kwiatostany z powodzeniem mogą służyć jako kwiaty cięte. Aby wzmocnić efekty wizualne, najlepiej sadzić je w większych grupach po 10-20 sztuk. Szałwia nie wymaga specjalnych warunków glebowych. Lubi miejsca nasłonecznione, a pod warunkiem regularnego przycinania przekwitniętych pędów, kwitnie długo i imponująco.

Kocimiętka 

Kolejną rośliną zaliczaną do ziół, którą warto mieć w swoim ogrodzie, jest kocimiętka . Swoją nazwę zawdzięcza kotom, które uwielbiają jej intensywny zapach. Odstrasza on z kolei, podobnie jak lawenda, komary i meszki. Nie warto jednak obawiać się, że posadzona w ogrodzie czy donicach, przyciągnie stado puchatych czworonogów i ulegnie zniszczeniu. Tylko kocimiętka właściwa skutecznie wabi koty, a pozostałe gatunki są bezpiecznym wyborem dla wszystkich ogrodników. Gęsto posadzona kocimiętka w obfitym okresie kwitnienia mieni się srebrzysto-fioletowymi barwami. Jest wyjątkowo prosta w uprawie i długowieczna. Zaliczana jest do bylin, co oznacza, że może rosnąć kilka lat w jednym miejscu. Do odpowiedniego wzrostu potrzebuje słońca i dobrze zdrenowanej gleby, w której nie zalega woda. To roślina typowo letnia, a jej okres kwitnienia przypada od czerwca nawet do września. By kocimiętka powtórzyła swoje kwitnienie pod koniec najcieplejszej pory roku, należy nisko przyciąć jej pędy po pierwszym kwitnieniu. 

Mięta

Choć na całym świecie istnieje około 30 gatunków mięty, jej najbardziej znana i powszechnie stosowana odmiana, to oczywiście mięta pieprzowa, zwana też lekarską. Towarzyszy jej charakterystyczny mentolowy zapach, który posiada właściwości odświeżające. Jest chętnie wykorzystywana w przemysłach farmaceutycznym i kosmetycznym. Miętę wykorzystuje się zarówno w formie suszonych, jak i świeżych listków. Z tych drugich można przygotować leczniczy napar wspomagający trawienie i zapobiegający stanom zapalnym. Z kolei w przemyśle gastronomicznym i domowych kuchniach króluje delikatna mięta hiszpańska o łagodnym smaku i zapachu. Szczególnie latem warto mieć tę przyprawę pod ręką, gdy przygotowujemy rozmaite desery, orzeźwiające lemoniady czy koktajle w wersji bez oraz z alkoholem. Znana jest zresztą odmiana mięty o podłużnych liściach bardziej intensywnego koloru, specjalnie przeznaczona do przygotowywania Mojito – popularnego napoju, któremu mięta nadaje charakterystycznej zielonkawej barwy.

Uprawa mięty także nie należy do najtrudniejszych. Roślin z łatwością przystosowuje się do warunków i dobrze czuje się zarówno w pełnym słońcu (wtedy najbardziej odczuwalny jest jej aromat), jak i w cieniu. Równie dobrze można hodować ją w ogrodzie i w doniczce na kuchennym parapecie. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim rozmiarze pojemnika, ponieważ mięta rozwija rozległe korzenie. Należy również zadbać o to, by zapewnić jej optymalne warunki wzrostu: żyzną glebę oraz regularne podlewanie tak, by ziemia cały czas była wilgotna i przepuszczała wodę.

Zasadź zioła we własnym ogrodzie

Uprawa ziół we własnym ogrodzie– czy to tradycyjnie w ziemi, czy w pojemnikach lub donicach – to zawsze dobry pomysł. Przy minimum wysiłku i odpowiedniej pielęgnacji, można cieszyć się z rozmaitych właściwości swoich upraw każdego dnia. Nie są ku temu wymagane specjalistyczny sprzęt czy umiejętności, a wyłącznie podstawowa wiedza ogrodnicza. Zioła pełnią szereg funkcji, z których wszystkie przydatne są człowiekowi w różnych dziedzinach życia. Intensywny zapach i wygląd bez wątpienia zrekompensują każdy wysiłek włożony w ich uprawę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl