Wszystkie rośliny są w przedsprzedaży z wysyłką na wiosnę.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
15,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
46,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA
szt.
Malina WCZESNA
3,50 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Kwiaty wiosenne w ogrodzie

Kwiaty wiosenne w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to świeża zieleń, nowe kopce po kretach, a także kwiaty. Wśród drzew natomiast koncertują ptaki. Praktycznie każdy dzień odkrywamy coś nowego.


 

Jakie kwiaty pojawiają się w ogrodzie jako pierwsze

Sadząc w ogrodzie odpowiednie kwiaty już w marcu możemy czuć wiosnę pełną piersią. Jako jedne z pierwszych zakwitną:

  • krokusy;
  • ciemierniki.

Są to odporne na przymrozki rośliny, które jako pierwsze zakwitają na naszych rabatkach. Występuje kilka odmian różniących się barwą kwiatów oraz wielkością. Wystarczy więc kilka kęp w ogrodzie aby móc podziwiać ich piękno.

Miodunka

W pełni kwitnienia miodunka jest nie tylko ładna, ale też chętnie oblatywana przez owady zapylająca, zwłaszcza trzmiele. Po kilku latach tworzy ładne, zwarte kępy, kwitnie na przełomie marca i kwietnia. W kolejnych miesiącach jej ozdobą są ładne liście, u miodunki pstrej biało nakrapiane.

Barwinek

Swój czas ma wiosną też barwinek. Posiada małe kwiaty w kształcie gwiazdy, które wyróżniają się na tle ciemnozielonych, błyszczących liści. Płoży się po ziemi i całkiem sprawnie zarasta teren w miejscach ocienionych, wilgotnych oraz żyznych. Nadaje się do zadarniania przestrzeni między krzewami czy drzewami zrzucającymi liście na zimę, gdyż jest zielony przez cały rok.

Floksy skrzydlaste

Porastają ładnymi kępami miejsca wokół siebie przez większą część roku tworząc puchatą srebrzystą poduszkę, natomiast w kwietniu pojawiają się na nich małe kwiaty, jest ich tak dużo, że liście są praktycznie niewidoczne. Dobrze się sprawdzają na skalniakach i w miejscach słonecznych, odporne na susze.

Bergenia sercolistna

O ile floksy łakną słońca jak przysłowiowa kania dżdżu, to bergenia doceni całkiem inny klimat. Jest to bylina rosnąca bardzo dobrze na zacienionych stanowiskach. Jej liliowe kwiaty zebrane w grona zakwitają na wzniesionej łodydze już w kwietniu. Jeśli mamy dużo cienia w ogrodzie, warto ożywić go sadząc bergenię.

Krzewy kwitnące na wiosnę

Również wiele krzewów zakwita wiosenną porą. Urządzając ogród nie można ich pominąć. Tym bardziej, jeśli planujemy żywopłot. W małym ogrodzie krzewy też są niezastąpione, szybko rosną oraz nie zajmują tak dużo miejsca jak drzewa.

Forsycja

Kwitnąca na żółto forsycja jest ozdobą ogrodu w kwietniu. Jest tolerancyjna dla gleby, wymaga cięcia co roku aby kwitnienie było obfite. Bardzo dobrze znosi formowanie więc nadaje się na żywopłot.

Tawuła szara

Krzew ten na wiosnę obsypuje się drobnymi, białymi kwiatami. Warto go sadzić w wyeksponowanym miejscu. Wrażenie robi też żywopłot naturalny stworzony z tawuły.

Pigwowiec

Krzew pigwowca oprócz ładnych kwiatów w kolorze czerwonym, pomarańczowym daje nam też owoce, które dojrzewają jesienią. Są one trochę podobne do znanych nam owoców pigwy i tak samo możemy je wykorzystywać w kuchni. Krzew również dobrze znosi formowanie i nadaje się na żywopłoty.

Wiosna to okres kiedy kwitnie najwięcej krzewów oraz drzew i bylin. Szukając odpowiednich roślin do ogrodu starajmy dobierać się do każdego zakątka takie, które kwitną w różnych terminach. Wtedy ogród będzie zdobiony kwiatami przez praktycznie cały rok. Zimą natomiast wyróżniają się trawy oraz rośliny zimozielone. Ponadto rośliny zielone mogą przez cały okres wegetacyjny tworzyć tło dla kwitnących roślin.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl