Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 14 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
szt.
Brzoskwinia RAKONIEWICKA
25,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Ocet w ogrodzie - do czego można go wykorzystać?

Ocet w ogrodzie - do czego można go wykorzystać?

Ocet dla bujnego wzrostu roślin

Ocet jest polecany do pielęgnacji roślin w celu pobudzenia ich kwitnienia, szczególnie do kwiatów kwaśnolubnych, takich: rododendronyazalie, gardenie, hortensje i magnolie. Wystarczy spryskać lub podlać rośliny roztworem stworzonym z wody i octu, aby cieszyć się ich pięknym kwitnieniem, silnym wzrostem i zdrowiem, gdyż mieszanka ta świetnie ochroni kwiaty przed działaniem szkodników. W celu przygotowania mikstury należy wymieszać 1 szklankę octu z 4 litrami wody z kranu. Oczywiście mieszanka ta powinna być stosowana od czasu do czasu. Magnolie, które należą do roślin księżycowych, świetnie rosną, jeśli ich nasiona zostaną zamoczone w mieszance wody i octu w proporcji 4:1, najlepiej przez całą noc. Zabieg ten pozwoli na szybszy wzrost rośliny i zapewni dłuższe oraz piękniejsze kwitnienie. 

Ocet na szkodniki

Ocet w ogrodzie jest niezwykle przydatny do zwalczania szkodników, takich jak: mszyce, pędziorki, tarczniki, wełnowce i miseczniki. Wszystko za sprawą niezwykle silnego zapachu octu spirytusowego, który skutecznie odstrasza szkodniki, bez szkody dla roślin. Ważne jest, aby był odpowiednio rozcieńczony, gdyż jego wysokie stężenie może działać destrukcyjnie na rośliny. Idealny roztwór wody i octu to proporcja 1:10, czyli na 1 litr wody dodajemy 100 ml octu. Do wspomnianej mieszanki warto dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń lub niewielką ilość szarego mydła, pomoże to lepiej przylgnąć do tkanek roślin. Opryskiem tym należy spryskać liście roślin, zarówno łodygi, jak i liście od góry i od dołu. Nie powinno się jednak spryskiwać kwiatów, gdyż mogą one ulec uszkodzeniu. 

Aby pozbyć się tarczników, miseczników i wełnowców, należy przetrzeć łodygi i liście roślin roztworem octu. Po oczyszczeniu szkodników warto przemyć roślinę pod prysznicem wody i zabieg powtórzyć po około 7 dniach, aby zapobiec nawrotom szkodników.

Ocet na ślimaki

Okazuje się, że ocet świetnie odstrasza dość uporczywe szkodniki, jakimi są ślimaki. Ich plagi pojawiają się najczęściej na dość wilgotnych terenach, zjadając części roślin, nie tylko w ogrodach, ale i warzywniakach. Walka z nimi jest dość uporczywa, jednak zbawienne działanie wykazuje ocet. Aby się ich pozbyć, należy wykonać roztwór z octu i piwa w proporcji 1:1, np. 1 litr piwa na 1 litr octu. Mieszankę tą najlepiej przelać do pojemników i ustawić w miejscach, w których chętnie przebywają ślimaki, czyli w zacienionych i wilgotnych. Zapach mikstury zwabi szkodniki do pojemników, dzięki temu będzie można pozbyć się ich z ogrodu, czy warzywniaka. 

Ocet na muszki i mrówki

Ocet nie tylko świetnie radzi sobie ze ślimaki czy innymi szkodnikami, ale także z mrówkami i meszkami. Okazuje się, że owady te nie znoszą zapachu octu, dzięki temu jest on świetnym sposobem na pozbycie się ich z ogrodu. Aby się ich pozbyć, należy rozlać ocet spirytusowy w miejscach występowania mrówek, np. na ścieżkach czy skalniakach, ale również na tarasie czy w domu. Jeśli muszki owocówki, ale także inne owady pojawiają się przy drzewach owocowych, zarówno gruszachjabłoniach czy śliwach, należy zawiesić na nich słoiki z miksturą. Aby ją wykonać, należy do słoika wlać pół szklanki octu jabłkowego, szklankę wody, łyżeczkę melasy i pół łyżeczki cukru. Owady dzięki tej miksturze szybko wyniosą się od drzewa.  

 

Ocet na zakwaszenie ziemi przed uprawą

Zdarza się, że przed zasadzeniem niektórych roślin, aby zapewnić im silny wzrost, należy zakwasić glebę. Warunki takie są szczególne ważne dla prawidłowego wzrostu borówki amerykańskiejiglakówwrzosu czy żurawiny. Pomocny może okazać się ocet, który świetnie zakwasi glebę przed uprawą roślin. Do zabiegu tego należy przygotować roztwór octu z wodą, w proporcji 1:8. Mieszanką tą należy polać ziemię na 3-4 tygodnie przed planowanym zasadzeniem roślin. Nie warto podlewać roślin octem tuż po ich posadzeniu, gdyż może to uszkodzić ich delikatne korzenie.

Ocet na pozbycie się chwastów

W celu pozbycia się chwastów z ogrodu polecanym i całkowicie naturalnym opryskiem jest zwykły ocet spirytusowy. Wysoki odczyn kwasowości niszczy chwasty, dzięki czemu rośliny mogą lepiej rosnąć. Aby wykonać oprysk, należy zmieszać ocet spirytusowy z wodą w proporcji 2:1, czyli 2 litry octu na 1 litr wody. Tak wykonaną miksturą należy spryskać chwasty. Koniecznie należy uważać na uprawę roślin, gdyż silne stężenie octu może działać na nie zabójczo. Zabieg ten najlepiej wykonać w dzień słoneczny i suchy, gdyż przyśpieszy to ich usychanie. W miejscach występowania opornych chwastów można spryskać je samym octem. 

Ocet w walce z grzybami

Zdarza się, że rośliny obecne zarówno w ogrodach, jak i warzywniakach zaczynają chorować ze względu na pojawiające się grzyby czy pleśń, które objawiają się zażółceniem liści czy pojawiającymi się na nich czarnymi plamami. Z problemem tym świetnie poradzi sobie ocet spirytusowy wymieszany z rumiankiem, którym należy spryskać liście roślin. Zaparzoną i wystudzoną herbatę rumiankową należy wymieszać z 2 łyżeczkami octu i wymieszać. 

Okazuje się, że ocet sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także w ogrodzie. Świetnie poradzi sobie ze szkodnikami, ślimakami i innymi owadami, chorobami grzybowymi i pleśnią, które atakują zarówno rośliny ozdobne, sadownicze i warzywa. Pomaga pozbyć się chwastów, zakwasić glebę oraz wspomóc wzrost roślin kwaśnolubnych. Okazuje się, że może również pomóc w oczyszczaniu donic ogrodowych, odstraszaniu kotów i królików. Brzydki zapach octu może okazać się niezwykle pomocną i w pełni naturalną metodą pielęgnacji roślin. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl