Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
44,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA
szt.
Malina WCZESNA
3,50 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Pomidory i ogórki - zbiory przed przymrozkami

Pomidory i ogórki - zbiory przed przymrozkami

Pomidory i ogórki — wymagania glebowe

Dobrze przygotowana gleba stanie się najlepszym miejscem rozwoju dla ogórków i pomidorów. Jeśli zależy nam na doskonałym wzroście warzyw, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie jej przygotowanie. Zarówno pomidory, jak i ogórki potrzebują korzystnych warunków, aby móc wyrosnąć i dać nam obfite plony. Warzywa te lubią miejsca dobrze nasłonecznione, ponieważ właśnie w takich najlepiej dojrzewają. Już na samym początku musimy pozbyć się niechcianych chwastów z ziemi. Glebę należy także użyźnić, łącząc ją z kompostem. Jeżeli ziemia pod ogórki tego wymaga, możemy dodatkowo uzupełnić ją w składniki odżywcze takie jak fosfor czy potas. Wszystko to musimy zrobić jesienią rok przed rozpoczęciem wysiewu. W przypadku pomidorów dobrze dodatkowo spulchnić ziemię nawozem mineralnym.

Pomidor Malinowy Olbrzym

Pomidory i ogórki — wysiew i rozsada

Mniej więcej 15 maja lub w pierwszej połowie czerwca, czyli tuż po ostatnich przymrozkach możemy rozpocząć wysiew nasion do gruntu. Niestety nikt nie zagwarantuje nam, kiedy dokładnie ostatni raz spotykamy się z przymrozkami. Właśnie dlatego najlepiej wstrzymać się do wyżej wspomnianego momentu, aby nasza praca nie poszła na marne. Zaleca się posadzenie wcześniej przygotowanej rozsady, ponieważ jest to najbezpieczniejszy wybór. Nasiona ogórka wysiewamy do gleby, dopiero gdy temperatura przez dłuższy czas wynosi około 16 stopni. Natomiast jeśli chcemy wyhodować swoje sadzonki ogórka, nasiona wysiewamy do doniczek w kwietniu. Zazwyczaj aplikujemy po 1-2 nasionka do doniczki i 2-3 do gleby. Wcześniej przygotowaną rozsadę dobrze jest zahartować, aby rośliny mogły przyzwyczaić się do zmiany klimatu. Rozsadę pomidora najlepiej zacząć przygotowywać już w lutym zapewniając im prawdziwie wczesno-wakacyjną temperaturę. Sadzonki należy nawadniać i pielęgnować na bieżąco.

 

Pomidory i ogórki — wymagania ogólne

Jeżeli posadzimy pomidory obok ogórków, musimy niestety liczyć się z tym, że szkodniki pochłoną nasze obydwie uprawy. Dobrym sposobem na zabezpieczenie ich jest posadzenie pomiędzy nimi warzywa lub ziół, które odstraszą niechciane szkodniki. W takim przypadku doskonale sprawdzi się sałata lub bazylia. Jeśli chodzi o nasłonecznienie to zarówno ogórki, jak i pomidory mają niemałe wymagania. Na słońcu muszą przebywać od 6 do 8 godzin dziennie. Warzywa najlepiej podlewać wieczorem lub z samego rana — na pewno nie w samo południe.

 

Ogórek konserwowy POLAN F1

 

Jak zdążyć, zebrać plony przed przymrozkami?

Uprawa pomidorów i ogórków nie jest trudna, choć oczywiście wymagająca. Bardzo często można spotkać się z uprawą tych warzyw w tunelach lub w szklarniach. Tam są one dobrze zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak chociażby deszcz, grad czy silny wiatr, które wraz ze zmianami klimatu pojawiają się coraz częściej. Powinniśmy rozważyć taki sposób ochrony, szczególnie jeśli zależy nam na zebraniu plonów przed ewentualnymi przymrozkami. Gdy wybierzemy sposób sadzenia z rozsady, zyskamy dodatkowo około 2-3 tygodni, ponieważ o tyle szybciej dojrzeją nasze warzywa. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy stosować także różne nawozy, które przyspieszą nasze zbiory.

 

Ogórek Skierniewicki — idealny pod osłony

Zbiór ogórków

Zbiór ogórków zaczynamy zazwyczaj już w lipcu, jest to jednak w dużej mierze zależne od odmiany. Sezon zbioru może trwać nawet do początku września. Im częściej zbieramy ogórki, tym lepiej dla kolejnych zawiązków owocowych. Ogórki szybko dojrzewają, dlatego należy je zbierać i spożywać na bieżąco. Jeśli nie chcemy, aby się zepsuły, możemy je ukisić lub zrobić z nich przepyszne przetwory. Jedną z bardziej odpornych na najczęstsze choroby odmian ogórka jest ogórek konserwowy GROT F1 i ogórek konserwowy JUNAK F1.

 

https://www.podkarpackiesady.pl/pl/p/Ogorek-konserwowy-GROT-F1/2986

Ogórek konserwowy GROT F1

Ogórek konserwowy JUNAK F1

Zbór pomidorów

Pomidory nie pochodzą z naszego kraju, przez co mają dość spore wymagania, jeśli chodzi o temperaturę. Gdyby nie udało się nam zebrać ich przed wystąpieniem przymrozków, możemy być więcej niż pewni, że nic z nich nie zostanie. W przypadku, gdy wysiejemy nasiona wprost do gleby, nie używając rozsady, proces ich wykiełkowania będzie bardzo długi, a to, co z nich wyrośnie, będzie słabe i wątłe. Jeśli dałoby nam plon, niestety nastąpiłoby to bardzo późno. Pomidory zaczynają dojrzewać już od lipca, jednak mogą to zrobić również we wrześniu, a w niektórych przypadkach nawet później. Wiadomo, im dłużej to trwa, tym gorsze będą ich owoce, niemniej jednak zdarza się to dość często.

Jeśli chcemy przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, pod koniec sierpnia usuwamy wierzchołek pędu głównego, co zapobiegnie dalszemu wzrostowi rośliny. Zostawiamy tylko liście nad najwyżej kwitnącą kiścią. Dzięki tej praktyce wszystkie pomidory będą mogły dojrzeć, zanim nadejdą przymrozki. Niestety pomidory zamierają już przy najmniejszym spadku temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zebrać plony jeszcze przed pojawieniem się przymrozków. Jeśli zależy nam na tym, aby pomidory były, chociażby tolerancyjne na choroby bakteryjne i grzybowe powinniśmy wybrać taką odmianę jak pomidor Bajaja.

Pomidor BAJAJA

Natomiast jeśli zależy nam na jak najszybszych zbiorach, to zdecydowanie warto wybrać pomidor malinowy Ożarowski.

Pomidor Malinowy Ożarowski

 

Jeśli chcemy zakupić nasiona najlepszej jakości, należy zrobić to z pewnego źródła. W naszym sklepie ogrodniczym znaleźć można produkty, których jakość potwierdzona została przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Mamy dostępne w swojej ofercie jedne z najlepszych odmian pomidorów i ogórków, z którymi każdy nawet początkujący ogrodnik na pewno sobie poradzi.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl