Obecny czas realizacji zamówienia wynosi około 10 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska CHANDLER
szt.
Borówka amerykańska CHANDLER
16,90 zł
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
szt.
Brzoskwinia czerwona MINIATUROWA
28,90 zł
Malina WCZESNA Koral
szt.
Malina WCZESNA Koral
4,50 zł
Nektaryna płaska FLATERYNA
szt.
Nektaryna płaska FLATERYNA
29,90 zł
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
szt.
Śliwa morelowa FLAVOUR QUEEN
22,90 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Przesadzanie iglaków i roślin zimozielonych

Przesadzanie iglaków i roślin zimozielonych

Kiedy najlepiej przesadzać iglaki i zimnozielone rośliny liściaste?

Zarówno iglaki, jak i zimnozielone rośliny liściaste warto przesadzać od końcówki sierpnia do połowy września. Gatunki tej kategorii kończą wówczas przyrost, dzięki czemu szybciej zregenerują system korzeniowy oraz przygotują się do nadejścia zimy. Warto jednak pamiętać, że u w okresie zimy zimnozielonych roślin oraz iglaków zachodzi zjawisko zwane transpiracją, która podprowadza je do utraty wody. Oznacza to, że w cieplejszych dniach warto jest podlewać te rośliny, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu i utracie wody. Jeżeli z jakiegoś powodu nie przesadziliśmy naszych iglaków w końcówce lata, zabieg ten można z powodzeniem wykonać także wczesną wiosną, jednak jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. To doskonałe rozwiązanie dla gatunków, które wykazują wrażliwość na mróz.

Czy przesadzanie iglaków jest trudne?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby roślinę wykopać z jak największą bryłą korzeni, natomiast dzień wcześniej warto zadbać o solidnym podlaniu rośliny wodą. Mniejsze okazy iglaków i zimnozielonych roślin liściastych łatwo jest przesadzić, dzięki obkopaniu ziemi dookoła szpadlem. Dzięki wykonaniu tej czynności w trakcie odkopywania rośliny powinniśmy czuć mniejszy opór. W następnej kolejności przystępujemy do procesu sadzenia. Dołek w nowym stanowisku powinien być przynajmniej o kilka centymetrów szerszy oraz głębszy od bryły korzeni. Po umieszczeniu jej w dołku roślinę należy zasypać ziemią i ugnieść obszar wokół jej pnia. Po wsadzeniu rośliny warto ją solidnie podlać. Warto zaznaczyć, że drzewa oraz duże krzewy także można przesadzać, jednak jest to czynność dość uciążliwa, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy ogrodniczej, która wykona pracę za nas.

Kiedy nie należy przesadzać iglaków?

Zdecydowanie najgorszym okresem na przesadzanie iglaków okazuje się okres wiosenno-letnich upałów. W tym czasie rośliny są w trakcie tworzenia przyrostów i znacznie wolniej potrafią regenerować swój system korzeniowy. Upały, a także długie okresy suszy, które połączone są z możliwością uszkodzenia systemu korzeniowego w trakcie przesadzania, mogą spowodować trudności w przyswajaniu substancji mineralnych lub prowadzić nawet do zamarzania rośliny. Zasada ta związana jest szczególnie z roślinami zimnozielonymi.

W jaki sposób przesadzać iglaki i rośliny zimnozielone?

1. Przed rozpoczęciem procesu wykopywania iglaka należy przygotować dla niego nowe miejsce. Należy oczywiście usunąć z niego chwasty i oczyścić je z kamieni. Warto zaznaczyć, że wykopywany dołek powinien być o kilkanaście centymetrów szerszy od korony drzewka. Na samym dnie dołka należy usypać kopczyk z ziemi stosowanej do iglaków, a następnie umieszczamy na nim naszą roślinę.

2. Przed wysadzeniem iglaka lub innej rośliny zimnozielonej należy pamiętać o dokładnym i obfitym jej podlaniu, tak, aby bryła korzeni po jej wykopaniu, nie miała tendencji do osypu. Warto pamiętać także o maksymalnym skróceniu czasu kontaktu korzeni ze światłem. Jeżeli bryła korzeniowa zacznie się jednak kruszyć, należy owinąć ją niezwykle szczelnie matą. 

3. Przed rozpoczęciem wykopywania rośliny należy owinąć koronę drzewka za pomocą stretch. Zabezpieczy to gałązki przed ryzykiem połamania, a także ułatwi osobie wykopującej dostęp do bryły korzeniowej. Roślinę warto okopać naokoło, następnie wyciągnąć z ziemi i umieścić bezzwłocznie w nowym, docelowym miejscu. Wolną przestrzeń w dołku należy wypełnić do połowy ziemią, natomiast ziemię naokoło pni ugnieść, co utworzy nieckę. 

4. Wspomnianą już nieckę należy podlać wodą, a także pozwolić wodzie spokojnie wsiąkać w podłoże. Następnie pamiętamy o uzupełnieniu ziemi do wysokości gruntu oraz jej późniejszym ugnieceniu. Wokół pnia usypać należy kopczyk z ziemi na wysokość około 10 cm, w celu ochrony szyjki korzeniowej przed ryzykiem zamarznięcia. Na koniec zapomnieć nie można o ściółkowaniu gleby pod naszą rośliną dzięki zastosowaniu przekompostowanej korze sosnowej. Dzięki temu zabiegowi ściółka zapobiegnie rozwojowi chwastów, a także pozwoli na zachowanie poziomu wilgotności i struktury gleby.

Jak pielęgnować iglaki po przesadzeniu?

Po przesadzeniu iglaki, takie jak cyprysiki groszkowe, czy thuje, czy jałowce należy pielęgnować, aby zachowały swój odpowiedni kształt i wygląd. Przede wszystkim po ukończeniu sadzenia naszych roślin, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. O podlewaniu zapominać nie można aż do późnej jesieni, aby korzenie iglaka mogły szybko rosnąć. Gleba znajdująca się w pobliżu pnia powinna być stale wilgotna, jednak nie może zalegać tam oczywiście woda, aby system korzeniowy nie uległ zgniciu. Przesuszone iglaki mogą być bardziej odporne na przymrozki. Uszkodzone systemy korzeniowe nie są w stanie dostarczać składników mineralnych, dlatego iglaków nie nawozimy w roku posadzenia. Czynności tej dokonać można dopiero na wiosnę, kiedy roślina dobrze ukorzeni się już w glebie. Iglaki sadzone wczesną wiosną nawożone powinny być dopiero w lipcu.

Jakie iglaki warto mieć w swoim ogrodzie?- Najciekawsze propozycje!

Niekwestionowaną królową ogrodu okazuje się Thuja, która dostępna jest w wielu wariantach. Rośliny te różnią się zasadniczo rozmiarem, kolorem, a także rozpiętością. Thuje sprawdzają się jako posadzone samodzielnie krzaczki, jednak w wielu przypadkach stanowią one ogrodzenie posesji lub odgrodzenie płotu od sąsiadów w celu zachowania większej prywatności. Popularnością cieszą się także jałowce oraz cyprysy. Warto więc przyjrzeć się dokładnie tym propozycjom, aby stworzyć w ogrodzie przestrzeń pełna zieleni i piękna. W razie trudności, można oczywiście skorzystać z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej, jednak coraz więcej osób pragnie opiekować się własnym ogrodem w formie hobby osobiście.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl