Zamówienia realizujemy wyłącznie drogą wysyłkową.

Z UWAGI NA PANUJĄCĄ PANDEMIĘ COVID-19 OBECNIE OFERTA ROŚLIN JEST OGRANICZONA.

Rośliny miododajne w naszych ogrodach kwitnące latem

Trend na sadzenie roślin miododajnych jest bardzo korzystny, nie tylko dla pszczół, ale też dla nas. Kwiaty oraz zapach z nich unoszący się poprawia nasze samopoczucie. Pośrednio wspomagamy tym pszczoły, które mają ogromny wpływ na wysokość plonów.


 

Środek lata to czas kwitnienia dużej ilości roślin

Nie do końca jest to prawda. Bardzo duża część roślin kwitnie wiosną, aby do jesieni zdążyć wydać nasiona. Mowa tu oczywiście o roślinach wydających owoce. W lecie kwitną te, które nie potrzebują dużo czasu aby wydać nasiona.

Jakie rośliny sadzić, aby pszczoły miały nektar całe lato

Przechodząc do konkretów podaję kilka pewniaków, które latem dostarczają owadom zapylającym odpowiednią ilość pokarmu.

Jeżówka pospolita

Jeżówka pospolita to bylina, która w jednym miejscu potrafi rosnąć i kwitnąć kilka lat. Przy okazji całkiem fajnie się rozrasta, przez co nadaje się na rabaty wysokie oraz łąki kwietne. Kwitnienie zaczyna mniej więcej pod koniec czerwca i trwa ono aż do jesieni! Jest tolerancyjna dla gleby. Wymaga jednak pełnego nasłonecznienia. I co najważniejsze, występuje w wielu odmianach o różnych kolorach i wysokości.

pixabay.com

Krwawnica pospolita

Kolejna piękna bylina, która z podmokłych łąk trafiła na nasze ogrodowe salony. Purpurowe, drobne kwiaty zebrane w kłosy długości do kilkudziesięciu centymetrów. Zakwitają stopniowo i długo utrzymują się na roślinie. Krwawnica pospolita wymaga miejsca wilgotnego i słonecznego. Kwiaty są koloru fuksji.

Lawenda

Niegdyś przeżywała swój renesans ze względu na zapach, dziś odkrywamy jej kolejną zaletę. Pszczoły zresztą znają ją od dawna. Kwiaty lawendy posiadają dużo nektaru i kwitną praktycznie do jesieni. Przy odpowiedniej pielęgnacji już po kilku latach możemy mieć naprawdę piękne, bujnie kwitnące krzewy. Wymaga stanowiska przepuszczalnego, słonecznego z dużą zawartością wapnia w glebie (ja uzupełniam wapń w glebie na bieżąco sypiąc pod lawendę skorupki z jaj).

Sadziec

Odkrywając nowe rośliny do ogrodu ciężko było pominąć sadziec. W dobie kiedy czas jest dobrem luksusowym, rośliny mające etykietę bezobsługowych zdobywają swoje miejsca w naszych ogrodach. Sadziec jest jednym z takich gatunków, które po posadzeniu w jednym miejscu wymagają tylko… aparatu fotograficznego. Kwiaty sadźca ściągają do siebie wiele gatunków owadów, w tym pszczół, trzmieli, motyli. Preferuje glebę wilgotną oraz słoneczne miejsce. Toleruje lekkie zacienienie.

pixabay.com

Szałwia lekarska

Nieodłącznie z lawendą kojarzy mi się szałwia lekarska. Podobny kolor kwiatów, liści jak i praktycznie te same wymagania glebowe. Jeśli nie chcemy mieć lawendy, a stanowisko mamy jak szyte na miarę, możemy sięgnąć po szałwię. Jej kwiaty są większe i równie atrakcyjne dla owadów zapylających. Preferuje gleby przepuszczalne, z dużą zawartością wapna oraz słoneczne miejsce.

Krwawnik

Większość z nas kojarzy białe kwiaty krwawnika. Występują też w kolorze czerwonym, żółtym, różowym. Roślina lubiąca słoneczne stanowiska oraz tolerancyjna dla suchej gleby. Kwiaty krwawnika są atrakcyjne dla wielu owadów. W ciepłe dni wydzielają one olejek o charakterystycznym zapachu.

Budleja

Krzew budlei Davida w czasie kwitnienia jest oblepiony owadami. Kwiaty przyciągają owady zapylające i motyle. Roślina ta jest nazywana nawet krzewem motyli. Wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od zimnych wiatrów o ziemi przepuszczalnej.

pixabay.com

Planując urządzenie ogrodu nie zapominajmy też o pożytecznych stworzeniach. Te niezbyt przez nas lubiane same do niego przyjdą. Natomiast tym pożytecznym zazwyczaj musimy stworzyć przyjazne miejsce. Samo wystawianie na kiju hoteli dla owadów nic nie da jeśli nasz ogród świeci pustkami. Pamiętajmy iż miejsce w przyrodzie się nie marnuje, więc jak nie jeden gatunek je zajmie to inny się nań połasi. W dużej mierze od nas zależy, kto zamieszka dwa kroki od naszego domu.


Autorka artykułu

O autorce

Nazywam się Monika, jestem ogrodnikiem nie tylko z zamiłowania, a także wykształcenia. Prowadząc własny ogród, poszukuję efektownych metod uprawy roślin, jak najmniej ingerujących w naturę. Cały czas mocno dopinguję posiadaczom ogrodów, również balkonowych.

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl