Obecny czas realizacji zamówień wynosi ok. 5 dni roboczych.

Bestsellery

Borówka amerykańska PATRIOT
szt.
Borówka amerykańska PATRIOT
14,90 zł
Jabłoń Rajska ROYALTY
szt.
Jabłoń Rajska ROYALTY
44,40 zł
JUDASZOWIEC Kanadyjski
szt.
JUDASZOWIEC Kanadyjski
38,90 zł
Malina WCZESNA
szt.
Malina WCZESNA
3,50 zł

Zobacz nasze porady ogrodnicze

Porady

Najlepsze domowe przetwory z naszych owoców

Przepisy

Sadzenie cebul i bulw - jak zrobić to prawidłowo?

Sadzenie cebul i bulw - jak zrobić to prawidłowo?

Jakie są rośliny cebulowe i bulwiaste?

Rośliny cebulowe to takie, które posiadają cebule, czyli podziemną część rośliny, która składa się z wielu warstw. Do tej grupy roślin zalicza się m.in. tulipany, lilie, szafirki, hiacynty i narcyzy. Z kolei rośliny bulwiaste cechuje posiadanie bulw, czyli krótkich i grubych części łodyg, które mają owalny kształt i pod ziemią są pokryte pąkami. Przykładowe rośliny z tej grupy to: liliowce, zawilce i begonie. 

Tawułka Arendsa Etna

Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie cebul i bulw?

Cebule i bulwy, które mają zakwitnąć latem sadzi się na wiosnę. Jeśli są to rośliny bardzo wrażliwe na zimno, pod koniec jesieni muszą być wykopane i przechowane do wiosny. Z kolei rośliny cebulowe i bulwiaste, które zimują w gruncie, sadzi się jesienią. Większość z nich sadzona jest we wrześniu i na początku października. Przykładem mogą być cebule tulipanów, czosnków ozdobnych czy irysów. Są jednak także odmiany, które należy posadzić wcześniej. Dla przykładu narcyzy sadzi się pod koniec sierpnia lub na początku września.

Znaczną część roślin cebulowych i bulwiastych sadzi się jesienią, ponieważ okres zimowego chłodu jest im potrzebny do tego, by na wiosnę mogły zakwitnąć. Rośliny te z reguły nie ma problemów z tym, żeby przezimować niskie temperatury w gruncie, jednak wyróżnia się także kilka odmian wrażliwych. Takie rośliny należy więc okryć przed mrozem, poprzez usypanie przy sadzonkach kopczyku z kory sosnowej. Cebule i bulwy, które mają być posadzone na jesień powinny być w stanie spoczynku, tzn. bez liści. 

Irys Syberyjski BUTTER AND SUGAR

Co należy sprawdzić przed posadzeniem cebul i bulw?

Przed posadzeniem cebul i bulw należy sprawdzić kilka czynników, które mają wpływ na to, jak bujnie zakwitną one na wiosnę. Ww. czynniki to:

  • Odpowiednie podłoże: Rośliny cebulowe i bulwiaste najlepiej rosną w lekkiej, przepuszczalnej ziemi, która jest bogata w próchnicę. Nie sprzyja im natomiast ciężka gleba, zatrzymująca wilgoć. W przypadku konieczności posadzenia tych roślin w takiej ziemi, warto wymieszać ją z torem oraz piaskiem. Pozwoli to na zwiększenie jej przepuszczalności. Sadząc rośliny cebulowe i bulwiaste w jałowej, piaszczystej ziemi warto natomiast połączyć ją z próchnicą lub kompostem. Wybierając odpowiednie podłoże dla cebul i bulw należy upewnić się, że jest to miejsce, w którym podczas roztopów nie zatrzymuje się woda. Rośliny te źle radzą sobie także na podmokłych terenach. 
  • Odczyn gleby: Jeśli chodzi o podłoże, nie można zapomnieć także o sprawdzeniu odczynu gleby. Omawiane rośliny najlepiej radzą sobie, gdy ziemia ma ph na poziomie 6,8-7,2. Jeśli gleba jest za kwaśna zależy zwapnować ją kredą lub dolomitem. Po wykonaniu tego zabiegu konieczne jest jednak poczekanie z sadzeniem do kolejnego sezonu. 
  • Stanowisko: Duża część roślin cebulowych i bulwiastych preferuje ciepłe i nasłonecznione miejsca. Są to m.in. irysy i lilie. Niemniej jednak są także odmiany, które lepiej czują się w mało-słonecznych stanowiskach. Przykładem mogą być begonie.   
  • Głębokość sadzenia: Ogólna zasada podaje, że cebule i bulwy sadzi się na głębokość, odpowiadającą dwukrotnej lub trzykrotnej długości cebuli. W przypadku mniejszych cebul i bulw, zaleca się płytsze sadzenie, a w przypadku większych, głębsze. Warto pamiętać także o tym, że w lekkiej glebie sadzonki mogą znaleźć się głębiej, a w glebach gliniastych płycej. Najczęściej głębokość sadzenia wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Jeśli podczas sadzenia okaże się, że gleba jest bardzo lekka, warto do dołka odsypać trochę kompostu. Z kolei, gdy gleba jest ciężka, dołem warto wypełnić piaskiem.
  • Odległość między sadzonkami: Podczas sadzenia cebul i bulw należy zadbać o to, by pomiędzy poszczególnymi sadzonkami zachować odstęp 2-3 centymetrów. 

Czosnek niedźwiedzi

Jak prawidłowo posadzić rośliny cebulowe i bulwiaste?

Po znalezieniu odpowiedniego podłoża dla roślin, należy uporządkować miejsce, w którym zostaną posadzone. W tym celu, około 3 tygodnie przed terminem sadzenia należy przekopać ziemię oraz pozbyć się chwastów. Warto także dodać do gleby kompost, który sprawi, że stanie są ona przewiewna i pulchna. Gdy podłoże będzie gotowe należy przejść do sadzenia cebul i bulw, pamiętać o zachowaniu określonych odstępów oraz o odpowiedniej głębokości. Przed posadzeniem roślin można także umieścić je w plastikowych pojemnikach, które ochronią je przed gryzoniami. 

Sadząc rośliny cebulowe i bulwiaste należy zadbać o to, by zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. Nie można jednak zapomnieć o cyklu przekwitania roślin oraz o tym, że przez większą część roku będą one w stanie spoczynku. Znaczna część roślin cebulowych rośnie bowiem intensywnie tylko przez trzy miesiące w ciągu roku. W związku z tym należy tak dobrać podłoże, by zniknięcie tych roślin nie wywołało pustki w ogrodzie. Zaleca się m.in. sadzenie cebul i bulw obok roślin o ładnych liściach, które zamaskują przekwitające części nadziemne. 

Irys Syberyjski MOON SILK

Jak pielęgnować cebule i bulwy w ogrodzie?

Podstawową zasadą przed posadzeniem cebul i bulw jest sprawdzenie ich stanu. Jeśli cebule są pokryte pleśnią i plamami, wsadzenie ich do gleby sprawi, że zgniją. Warto pamiętać także o tym, by pielęgnując rośliny nie zalewać ich cebul i nie utrzymywać stale bardzo wilgotnego podłoża. Doprowadzi to bowiem do zamierania cebul oraz będzie sprzyjać rozwijaniu się grzybów. Podlewając rośliny nie można również zalewać mocno liści, ponieważ doprowadzi to do przenoszenia się chorób grzybiczych pomiędzy roślinami. Kluczowe znaczenie ma także to, by przez okres kilku tygodni po posadzeniu cebul i bulw nie stosować nawozów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl